Rehberiniz-Anne babalar ne der, çocuklar ne anlar?

iyimeslek.com ailesi olarak “Anne babalar ne der, çocuklar ne anlar?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Anne babalar ne der, çocuklar ne anlar?

Anne babalar için günlük stresten kurtulmanın en kolay yolu akşam eve döndüklerinde çocuklarının gülen yüzünü görmek diyebilirim. Oğlumun gülüşündeki enerji; tüm günün yorgunluğunu, sıkıntısını, dertlerini bir pardösüyü üzerimden çıkarırcasına sıyırıp alıyor. Gülmek tabii ki mutluluğun en belirgin göstergelerinden biri. Mutlu bireyler yetiştirmek ise gerçekten başarılı çocuklar yetiştirmekten zor. Hepimiz mutlu bir insanın yapacaklarının sınırlarının olmadığını bilecek kadar hayatın içindeyiz. Peki çocuklarımızı mutlu etmenin yolu ne; onların her istediklerini almak, her dediklerini yapmak mı? Tartışmalı olmakla birlikte belki bu da yollardan biri ama onun öncesinde çocuğun mutluluğunun temelleri anne babanın birbirlerine davranışlarında gizli.

Ayna Eğitim ve Danışmanlık Uzman Psikolojik Danışmanı Funda Tekelioğlu, mutlu bir çocukluğun temelinde birbiriyle uyumlu, anlayışlı, mutlu ebeveynlerin olduğuna dikkat çekiyor ve “Aile çocuğun ilk yaşam okuludur ve burada kendisine sunulan her şeyi olduğu gibi algılar. Algıladığı her şey de onun kimliğinde temel oluşturur. Ebeveynlerin yüz ifadesi, ses tonu, mimikleri, bedensel ve sözel mesajları, davranışları çocuğun özgüvenini, yaşama bakış açısını etkiler. Bu yüzden ilişkilerinde mutlu olan aileler çocukların geleceğini temelden farklılaştırır. Çocuğunuza mutlu olmayı öğretmek için önce siz mutlu olun” diyor.

Mutluluğun anahtarı

“Mutlu olun” demek kolay ama çocuğun yanında da olsa her zaman etrafa gülücükler dağıtmak, birbirine sevgi sözleri söylemek maalesef mümkün olmuyor. Funda Tekelioğlu da zaten “mutlu ebeveynlerden” kastının bu olmadığını anlatıyor: “Mutlu ebeveynler hiç sorun yaşamayan, tartışmayan, hep güler yüzlü olan çiftler şeklinde yorumlanmamalı. Mutlu ailede eşler birbirlerini önemser, takdir eder, birbirlerinin farklı yanlarını kabul edip, değer verir. Sevgilerini gösterme konusunda cimri davranmaz. Eşlerin anlaşmazlık yaşadıklarında konuşabilmeleri, çözüm için uğraşmaları, birbirlerine sinirlenseler bile kişiliklerini rencide edecek sözlerden kaçınmaları yeterlidir. “Çocuk anne-babasının birbirleriyle konuşma biçimlerini, sevgilerini ifade etme hallerini, problemlerini çözme becerileri ve temaslarını zihnine kaydeder. İç dünyasında yorumlayarak kendince alt yazılar oluşturur. Büyüdükçe de farkında olmadan bu altyazıları rehber olarak kullanır.”

Ebeveynlerin davranışlarından çıkan altyazılar!

Anne ile baba arasında bir problem var, konuşmalarda asıl sorundan uzaklaşılıyor ve birbirlerine “sen zaten…”, “sen hep…” gibi suçlayıcı sözler sarf ediyorlar.

Çocuğun alt yazısı: Problem çıktığında karşındakini suçlayabilirsin.

Anne ile baba seslerini yükselterek bir şeyler anlatmaya, bağırarak baskın çıkmaya çalışıyor.

Çocuğun alt yazısı: Derdimi ancak sesimi yükselterek ya da bağırarak anlatabilirim.

Ebeveynlerden biri öfkeli ama belli etmiyor ve alttan alarak susuyor.

Çocuğun alt yazısı: Öfkeni bastır, yoksa sevilmezsin.

Anne ile baba anlaşamadıkları bir konunun çözüm yolları hakkında konuşuyorlar.

Çocuğun alt yazısı: Aynı şeyi istemesek de konuşabilir, çözebiliriz.

Anne-baba çocuğun doğum gününe veya herhangi bir aktiviteye götürülmesi konusunda tartışıyorlar. Kimin götüreceği konusunda anlaşamıyorlar. “Sen götürecektin”, “İşim olduğunu söylemiştim” “Bunu hep yapıyorsun” gibi uzuyor konuşma.

Çocuğun alt yazısı: Her problemin sorumlusu benim, Benim yüzümden…

Anne çocukla birlikteyken: “Baban bu yemeği sever hadi yapalım ona sürpriz olsun”

Baba çocukla beraberken: “Anne bu filmi sever hadi bilet alalım”

Çocuğun alt yazısı: İnsanlar değer verdikleri kişilere bunu gösterirler.

Yazar: Türkan Hiçyılmaz

Kaynak: http://Vatan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir