Rehberiniz-Başarının kaptanı…

iyimeslek.com ailesi olarak “Başarının kaptanı…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Başarının kaptanı…

Sabah/CEMALETTİN GÜRSOY

Çoğu insan mimari engeller yüzünden yürümekte zorluk çekerken; bazıları bu engelleri azimle aşıp başarıya yelken açmış… Hem de tekerlekli iskemlede olmalarına rağmen… İşte bunlardan biri de Aytaç Ercan… 28 yaşındaki bu genç, ailesinin çocuk felci aşısı yaptırmayı unutması yüzünden tekerlekli iskemleye bağımlı kalmış. Buna karşın hayata küsmeyen Ercan, hem çalışıyor, hem de Beşiktaş Engelliler Basketbol takımında başarı kovalıyor. Dokuz aylıkken geçirdiği hastalık nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan Ercan, kendisine neyin azim verdiğini bakın nasıl açıklıyor: “Bazı insanların aşağılayıcı konuşmaları beni adeta aşka getirdi…” Şu an Açık Öğretim Büro Yönetimi son sınıf öğrencisi olan Aytaç Ercan aynı zamanda Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ”de veri hazırlama kontrol işletmeni olarak çalışıyor.

Tesadüfen sporcu…

Aytaç Ercan”ın sporla kariyeri de hayli ilginç. 1998 yılında İETT”nin özürlülere verdiği ücretsiz toplu taşıma pasosunu almaya gittiği sırada kalabalıktan bunalarak birileriyle sohbet etmeye başlayan Ercan o sırada kendisine gelen bir öneriyi değerlendirmeye karar vermiş. Ercan basketbol ile nasıl tanıştığını şöyle anlatıyor: “İstanbul Aksaray”da bulunan Türkiye Sakatlar Derneği”ne gidip üye oldum. Ardından İstanbul Sakatlar Spor Kulübü”de idmanlara başladım. Tam profesyonel almasa da yarı amatör olarak tam üç yıl oynadım” diye anlatıyor basketbolla ilk tanışıklığını. Daha sonra Fatih Engelliler Spor Kulübü”ne transfer olan Ercan, iki yıl da burada oynadıktan sonra 2002”de Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü”ne transfer olmuş. “Büyük bir camia” olarak tanımladığı şimdiki takımında Ercan, 2003 ve 2004 yılında lig ikinciliğini tatmış. Ama şimdiki hedef, lige namağlup devam eden takımını şampiyonluğa taşımak.

70 kez milli oldu

Şimdiye dek başardıklarını yeterli görmeyip sürekli tempoyu yükselttiğini aktaran Ercan, bu azmi sayesinde yurtiçi ve yurtdışı karşılaşmalarda tam bir ”madalya avcısı” haline gelmiş. Bu konudaki başarılarını ve isteklerini ise şu sözlerle ifade ediyor: “Transfer olduğum takımlarda ve Milli Takım”da hep kaptanlık yaptım. Şu ana kadar 70 kez milli oldum. 2001 yılında Çek Cumhuriyeti”nde Türkiye olarak ikinci olduk ve ”A” klasmanına yükseldik. 2004 yılında Antalya”da yapılan özel turnuvada Almanya, Polonya ve Antalya Belediyesi”nin arasından A Milli Türk Takımı olarak yine ikinci olduk…” 2004 yılında İsveç”te yapılan özel turnuvada en değerli oyuncu (Most Valuable Player) seçilen Ercan, “Başarımızı BJK camiasına borçluyuz. Çünkü yöneticiler bizi engelli değil, sporcu olarak görüyor” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir