Rehberiniz-Başarısının sırrı hayata pozitif bakmak…

iyimeslek.com ailesi olarak “Başarısının sırrı hayata pozitif bakmak…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Başarısının sırrı hayata pozitif bakmak…

Derya BAK/Hürriyet

Altı yıldır Aviva Hayat ve Emeklilik’in en başarılı beş finansal danışmanından biri olmayı başaran Arzu Beyazıt başarısının sırrının ‘pozitif bakış açısı’ olduğunu söylüyor. Ciddi bir trafik kazası geçirdiği yıl bile ilk beşe girmeyi başaran Beyazıt hiçbir zorluğun onu hedeflerinden alıkoyamayacağını söylüyor. Beyazıt yalnızca kendisiyle yarışmayı ilke edinmiş.

Türkiye’de 1991’de Commercial Union adıyla kurulan Aviva Hayat ve Emeklilik’in son altı yıldır başarısını en istikrarlı şekilde sürdüren finansal danışmanı Arzu Beyazıt.

1997’de Aviva’da çalışmaya başlayan Beyazıt yılda ortalama 200 bin dolarlık satış gerçekleştiriyor. Ayda ortalama beş bin YTL kazanıyor.

İşe başladığından beri her yıl en yüksek satışı gerçekleştiren beş finansal danışmandan biri olmayı başarmış. Kendisi dışında listeye altı yıl üst üste girebilen başka bir danışman olmamış.

Ankara Bahçelievler şubesinde çalışan Beyazıt, trafik kazası geçirip üç ay hastanede kaldığı yıl bile ilk beşe girmiş. Çünkü hastanedeyken de müşterileriyle bağını koparmamış, hastanedeki doktorları sigortalamış.

Beyazıt başarısının sırrının hayata olumlu bakmak ve kendini işine adamak olduğunu söylüyor. En önemli motivasyon kaynağıysa ‘kendisi’.

22 Ağustos 1975 Hatay doğumlu. Osman Ötken Anadolu Lisesi ve Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun.

Beyazıt’la kariyerini, işe yaklaşımını ve satışta başarının sırlarını konuştuk.

HEDEF BİLİNCİ

Nasıl bir aile ortamında yetiştiniz?

Aviva’da çalışmaya nasıl başladınız?

– Üniversiteyken insanlarla iletişim kurabileceğim, onlara hizmet verebileceğim bir işte çalışmayı hayal ettim. Mezun olduktan sonra Hürriyet İK’da bir ilan çok dikkatimi çekti. Aviva’nın, o zaman ki adıyla Commercial Union’ın, 300 yıllık köklü bir şirket

ERKEN KALKARIM

Bir haftalık programınız nasıl?

Yaptığınız görüşmelerin ne kadarı satışla sonuçlanıyor?

– Eski müşterilerime yaptığım ziyaretlerle birlikte ayda en az 60-80 görüşme yapıyorum. Bir müşteriyle iki kez görüşme yapıyoruz. Yaptığım görüşmelerin yüzde 70’i satışa dönüyor.

Yıllık ne kadar satış yapıyorsınuz? Aylık kazancınız ne kadar?

– Yıllık minumum 200 bin dolarlık satış yapıyorum. 2004’te eklenirse bir milyon dolarlık satışa ulaşmışımdır. Aylık dört ya da beş bin YTL kazanıyorum. Kotanın çok üzerinde satış gerçekleştiriyorum.

Satış sırlarınızı paylaşır mısınız?

– En önemli sırrım çok çalışmak. Müşterilerle iki görüşme yapıyoruz. Görüşmelerde karşımdaki insanın ne kadar önemli bir iş yaptığımı anlamasını sağlıyorum. Mesleğime ne kadar değer verdiğimi, şirketime bağlılığımı, şirketimin ne kadar güçlü olduğunu orta

ÖNEMLİ AYRINTILAR

Hangi ayrıntılara dikkat ediyorsunuz?

Sonuca nasıl gidiyorsunuz?

Mevcut müşterileriniz yeni müşteriler getiriyor mu?

– Yedi yıl boyunca müşterilerimin devam oranı yaklaşık yüzde 98’di. Bunu sıcak iletişimi kesmeyerek, her zaman benim ve şirketimin yanlarında olduğumuzu hissettirerek sağladım. Bu sayede onlar da bana yeni kaynaklar üretiyorlar. İşimin gelişmesindeki en ö

Kaç farklı müşteri tipi var?

ELEKTRİĞİ ALIRIM

Satış yapmakta en çok zorlandığınız müşteri tipi hangisi?

Gençlere mesleğinizi önerir misiniz?

Kendinizi geliştirmek için ne tür kitaplar okuyorsunuz?

ÖRNEK OLACAĞIM

Hayatta kimleri örnek alıyorsunuz?

Transfer teklifleri geliyor mu?

Evli misiniz?

Bekarım ve bu durumdan çok mutluyum. Evlenmeyi düşünmüyorum çünkü işimle evliyim, işimi çok seviyorum. Bu işin sağladığı özgürlüğe çok alıştım. Evleneceğim kişi de buna ayak uydurmak zorunda kalacak. Hayatımı sürdürebildiğim miktarın biraz üzerinde kazanç benim için yeterli. Çünkü paylaşmayı da seviyorum. Yardıma muhtaç insanları destekliyorum. Üç çocuğu okutuyorum.

Motivasyonumun sırrı benim

Motivasyonunuzun sırrı nedir?

– Motivasyonumun sırrı benim. İnsanın en büyük rakibinin kendi zayıf yönleri olduğuna inanıyorum. Kötü bir günümdeysem kendimi olumlu düşünmeye şartlandırıyorum. En önemli şey sağlık. Sağlığım bozulmadığı sürece hiçbir şey beni engelleyemez. Yaşadığım tra

Büyük bir kaza geçirmişsiniz. Bu kaza sizi nasıl etkiledi?

– 2 Ekim 1999’da Ankara’dan Antakya’ya giderken trafik kazası geçirdim. Bir hafta önce önemli bir görüşme yapmıştım. Kazanın üzerinden 10 gün geçtikten sonra hastaneden müşterimi aradım. Müşterim iyileştikten sonra görüşebileceğimizi söyledi. Onu hastaney

Altı yıldır ilk beşte

Aviva 1998’de başarılı finansal danışmanları ödüllendirmek için Martı Kulüp’ü kurmuş. Sistemde altın, gümüş ve bronz üyelikler var. Belirli satış kotasına ulaşan ve en az yüzde 92 müşteri kalıcılığı sağlayanlar ödüllendiriliyor. Beyazıt altı yıldır ilk beş finansal danışmandan biri olarak ‘altın kulüp’ üyeliği kazanıyor. 2001’de satışta Türkiye birincisi olmuş. Başarıları nedeniyle Beyazıt’ın bir resmi, genel müdürlükteki toplantı odasına asılmış. ‘Altın kulüp’ üyeliğine hak kazanmak için yılda en az 180 bin dolarlık satış yapmak gerekiyor. Altın kulüp üyeleri yurtdışı tatili kazanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir