Rehberiniz-Başarsalardı tarih değişecekti

iyimeslek.com ailesi olarak “Başarsalardı tarih değişecekti” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Başarsalardı tarih değişecekti

BAŞARSALARDI TARİH DEĞİŞECEKTİ

(MİLLİYET)

Tarihe yön veren bazı kişilerin yaşamlarının herhangi bir bölümünde yaşadıkları başarısızlıklar, dünya tarihinin yönünü değiştirdi.

Resim çalışmalarına ağırlık veren Adolf Hitler, üç kez sınavlarına girdiği Viyana Güzel Sanatlar Akademisine kabul edilseydi, 2. Dünya Savaşı olmayabilirdi.

Stalin, annesinin ısrarıyla yazdırıldığı Tiflisteki dini okulda papaz olarak kalsaydı, 20. yüzyılın tarihi inanılmaz ölçüde değişebilirdi.

Aykırı Yayıncılık tarafından yayımlanan Donald S. Besorein kaleme aldığı Tarihi Değiştiren Başarısızlıklar adlı kitap piyasaya çıktı. Kitapta, Stalinden Eisenhovera, Trumandan, Hitlere, Roosveltden Gaullee kadar tarihte iz bırakmış bir çok ünlü kişiliğin hayatlarının bir dönemine damgasını vuran başarısızlıklar konu ediliyor.

RESSAM OLMAK İÇİN 5 YIL VİYANADA SÜRÜNDÜ

Besorenin araştırmalarına göre, tarihin en acımasız kişiliklerinden biri olarak tanınan Adolf Hitler, ressam olmak için 5 yıl Viyanada süründü. 1908 yılında Güzel Sanatlar Akademisine girmek için Viyanaya gelen Adolf Hitler, başvuruda bulunduğu akademiden ret cevabı aldı.

Resmin yanı sıra Viyana için yapabileceği mimari gelişim projeleri için de taslaklar çizen Hitler, yoksulların oturduğu şekilsiz konutları yıkıp yerlerine örnek binalar yerleştirmek istiyordu.

Daha sonra bir müzikal da bestelemeye çalışan Hitler, dekor ve kostüm çizimleri bile yaptı. Bu dönemde Hitlerin üç bestesi söylendi ve Yaylılar İçin Sexteti çalındı.

Sanat akademisinden ikinci kez ret cevabı alan Hitlerin taslakları sınava girmesi için yeterli bulunmamıştı. Hitler bir süre sonra parası bitince işsizlerin toplu olarak kaldıkları bir barınakta ve kilisede kaldı. Hitler, para kazanmak için kışın kar küredi, bavul taşıdı, hatta dilenmeyi bile denedi ama beceremedi.

Daha sonra tanıştığı bir ressamla resim yapıp turistlere satarak para kazanmaya başlayan Hitler, bu arada suluboya hatta yağlıboya resimlerini ilerletmişti. Genç ressam akademiye girmek için son bir çaba gösterdi ama yine aynı sonuçla karşılaştı.

Ressam olmak için 5,5 yıl Viyanada mücadele eden Hitler, Viyana Güzel Sanatlar Akademisine kabul edilseydi, belki de 2. Dünya Savaşı hiç yaşanmayacaktı ve binlerce insanın ölümünden sorumlu olmayacaktı…

PAPAZ OLARAK KALSAYDI…

Rusyanın tarihinde önemli rol oynayan Stalin ise annesinin ısrarıyla yazdırıldığı Tiflisteki dini okulda papaz olarak kalsaydı, 20. yüzyılın tarihi inanılmaz ölçüde değişebilirdi.

Arkadaşları tarafından Soso olarak çağırılan Stalin, Annesinin ısrarıyla yazdırıldığı Tiflisdeki ilahiyat okulundan, ateist, yurtsever ve sosyalist eğilimli bir gurup olan Mesame Dasinin lideri olduğu için kovulmuş, papazlık hakkı elinden alınmıştı.

Eğer okulun Müdürü Germogern, tarihin gördüğü en acımasız kişilerden biri olarak suçlanan Staline daha farklı davransaydı, 20. yüzyılın tarihi belki de inanılmaz ölçüde değişebilirdi.

Stalin, papaz olarak kalsaydı, Rus Devrimi Stalinden olumsuz etkilenmeyebilirdi.

ASKERİ OKULDAN ATILMASAYDI

ABDnin en önemli ressamlarından James Abbott McNeill Whistler da askeri okuldan atılmasaydı, dünyaca ünlü resimlere imzasını atamayacaktı.

1850lerde ünlü generalleri yetiştiren askeri okul West Pointe kıl payı kabul edilen Whistler, okulda taslaklar karalamaya ve çevresinde gördüğü herşeyin resmini çizmeye başladı. Nöbet bekleyen, işini yaparken uyuyakalan öğrencileri ve subayları resmediyordu. Çizim yapmak için eline geçen her şeyi, çadır bezini, kağıt parçalarını, defter sayfalarını kullanıyordu. Çizim ve taslaklar içinde kendini kaybettiğinden sınıf derecesi gittikçe düşmeye başlamıştı.

218 ihtar alarak okuldan atılmasıyla kendisini daha da resime veren Whistler, resim sanatını daha da geliştirerek THames Nehrinin resmini en fazla yapan ressam olarak tarihe geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir