Rehberiniz-Batıl inançlar ‘batıl’ çıktı!

iyimeslek.com ailesi olarak “Batıl inançlar ‘batıl’ çıktı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Batıl inançlar ‘batıl’ çıktı!

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkedeki insanların ’’13 sayısı, merdiven altından geçmek, baykuşun ötmesi, iki bayram arası düğün yapmak ve köpek uluması’’ gibi çok sayıdaki yaşamsal olayı uğursuzluk olarak görmesinin hurafeden ibaret olduğu bildirildi.

Dünyada 13 sayısının uğursuz olduğu inancı çok yaygın. Bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası verilmiyor. Bu inanç bir fobi, yani bir çeşit korku hastalığı olarak da kabul ediliyor ve adına da ’’triskaidekaphobia’’ deniliyor. Triskaidekafobi Yunanca’da ’’üç ve on, fobi’’ sözcüklerinden oluşuyor. Sözcüğe, yazılı kaynaklarda ilk kez 1911 yılında I. H. Coriat’ın ’’Abnormal Psychology’’ adlı yapıtında rastlandı.

Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 Havari. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının geçtiği herşey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı. İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin ’’mavet’’ (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan ’’m’’ olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde ise 13 sayısı atlanmıştı. Kimi ülkelerdeki bir çok otel müşterisi 13 numaralı odada kalmayı reddeder; bu nedenle kimi otellerde oda numaraları 12, 12A, 14 olarak devam eder.

Kimi toplumlarda ise 13 sayısının uğuruna inanılıyor. Örneğin Meksika’da, Keltik ve Germen toplumlarında bu sayı genelin tam tersine önemli, kutsal ve şans getiren bir sayı olarak görülüyor. İslam dünyasında da genel inanışın aksine 13 rakamına ayrı bir değer veriliyor. Müslümanlar için önem taşıyan bazı önemli tarihlere ait rakamların toplamının 13 çıkması bunun nedeni olarak gösteriliyor. Örneğin Hz. Muhammed’in doğduğu yıl olan 571 tarihide bu örnekler arasında yer alıyor.

Yolda kara kedi görülmesi ve merdiven altından geçilmesi de uğursuzluk olarak görülüyor. Eski Mısır’da herhangi bir üçgenin içinden geçmek, inanca göre Tanrı’nın kutsal alanını işgal etmek anlamı taşıyordu. Bu sebeple insan cezalandırılabilirdi. Duvara dayanan merdivenin de bir üçgen oluşturması ve altından birisinin geçmesi de Tanrı’nın kutsal alanını işgal etmek anlamına geleceği için tehlikeli sanılıyordu. Bu düşünce giderek yaygınlaştı.

Uğursuz görülen bazı olaylar

ile işaret eden kişilerin parmakları kurur.

o yıl içinde ölür.

ve durmaz, seller olur.

olur.

atılmalıdır.

yoldan geri dönülür.

gelir.

gece böğürmesi kötü şeylere işarettir.

uğursuzluk getirir.

işarettir.

yetim kalır.

çocuğu olmaz.

öldürülmez.

yıkanırlar. Girenlerin ruhlarını periler çalar.

perilerin mekanıdır.

birlikte yemek yer.

kirletemez, ölür.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir