Rehberiniz-Beğenileriniz sizi ele veriyor!

iyimeslek.com ailesi olarak “Beğenileriniz sizi ele veriyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Beğenileriniz sizi ele veriyor!

İnsanlık tarihi açısından bir göz açıp kapama süresi kadar geçmişi olan sosyal medya modern insanın yaşam alışkanlıklarını ciddi ölçüde değiştirdi. Sosyal medya üzerinde çalışan bilim adamları son olarak paylaşım beğenileri ve karakter arasındaki ilişkiyi inceledi…

Beğenileriniz karakterinizi belirliyor

Kullanıcıların Facebook üzerindeki beğenilerini inceleyen bilgisayar programının kişilerin karakterini belirlemede oldukça başarılı olduğu iddia ediliyor.

‘FACEBOOK YAŞLANIYOR’

86,220 gönüllünün Facebook üzerindeki hareketlerini inceleyen bilgisayar programı, bu kullanıcıların kişiliklerini belirlemek için kullanıldı.

Cambridge Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Facebook üzerinden yapılan paylaşımlara verilen tepkilerin incelenmesi kişilerin gerçek karakterine ışık tutabilir.

Kişilerin Facebook üzerinden beğendikleri filmleri, sanatçıları ve diğer paylaşımları inceleyen bilgisayar programının kişilerin karakter profilini belirlemede oldukça başarılı olduğu belirtildi.

Araştırmada yer alan uzmanlardan Dr. David Stillwell, söz konusu bilgisayarın kişilerin karakterini, belirlemede aile fertlerinden bile daha başarılı olduğunu iddia etti.

Gönüllülerin beğendikleri sayfaları ve paylaşımları inceleyen bilgisayar programının yaratıcısı ekip adına açıklama yapan Cambridge Üniversitesi akademisyenlerinden Wu Youyou ise, önümüzdeki yıllarda bilgisayarların insanların psikolojik özelliklerini belirlemede de etkili olabileceğini belirtti.

Kaynak: http://http://www.e-psikiyatri.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir