Rehberiniz-Bu sistem trafikte devrim yaratacak!

iyimeslek.com ailesi olarak “Bu sistem trafikte devrim yaratacak!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bu sistem trafikte devrim yaratacak!

İzmir Büyükşehir, Akıllı Trafik Yönetim Sistemi için Pazartesi günü ihaleye çıkıyor. İzmir, dünyanın gelişmiş kentlerindeki “akıllı ve çevreci” trafik sistemini Türkiye’de uygulayan ilk kent olacak. Yaklaşık 700 kamera ile çalışacak sistemin devreye girmesiyle seyahat ve kavşaklarda bekleme süreleri kısalacak. Sürücü ve yaya trafik güvenliği artacak. Emisyon salınım oranlarını düşürülürken yakıt ve yedek parça harcamaları azalacak.

İzmir, Büyükşehir Belediyesi’nin yaşama geçireceği Akıllı Trafik Yönetim Sistemi ile kent içi trafikte devrim olacak bir uygulamaya hazırlanıyor. Dünyanın pek çok gelişmiş kentinde uygulanan akıllı, çevreci, engelli dostu Tam Adaptif Trafik Yönetim, Denetim ve Bilgilendirme Sistemi’ni Türkiye’de ilk kez İzmir’de devreye almak isteyen Büyükşehir Belediyesi, yeni trafik sistemini hayata geçirmek amacıyla 6 Ağustos 2012’de proje ve yapım ihalesi gerçekleştirecek. İhale ulusal ve uluslararası tüm isteklilere açık olacak.

YAKIT SARFİYATI AZALACAK

Akıllı trafik yönetim sisteminde kavşak ve otoparklar, yaklaşık 700 kameranın kullanılacağı akıllı sistemle yönetilecek. Kırmızı ışık, hız ve park ihlalleri, kurulan kameralar ile elektronik olarak denetlenecek. Kamera ve sensörler aracılığıyla elde edilen trafik yoğunluk bilgileri, cep telefonu, internet, oluşturulacak çağrı merkezi ve TV-radyolar aracılığıyla vatandaşların kullanımına sunulabilecek. Bu sayede hangi güzergahların daha yoğun olduğu bilgisine kolaylıkla ulaşılabileceği için vatandaşlar güzergah seçimi yapabilecek. Yeni sistem sayesinde seyahat süreleri kısalırken yakıt sarfiyatı azalacak. Değişen teknolojilere göre geliştirilmeye açık ve en ileri teknolojileri kullanan bu yeni sistem, ayrıca engelli vatandaşların yaya geçişlerini daha rahat ve güvenli kullanmaları için ’konuşan yeni yaya geçiş sistemi’ de oluşturulacak.

AKILLI KAVŞAKLAR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kuracağı bu sistemde, yeraltına döşenen manyetik sensörler yardımı ile kavşaklara giren çıkan araçlar sayılabilecek. Yoğunluk bilgilerine göre, sinyalize kavşak süreleri (yeşil, kırmızı ve sarı ışık) otomatik olarak sistem tarafından ayarlanacak. Bu sayede kavşaklardaki bekleme süreleri kısalacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında bulunan 402 adet sinyalize kavşağın tamamı, oluşturulacak Trafik Kontrol Merkezi’ne bağlanacak. Sistem, artan ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak başlangıç itibariyle en az 900 kavşak kapasiteli olacak.

Kent içinde belirlenen güzergahlarda kurulacak 110 adet Trafik İzleme Sistemi ile trafik akış ve yoğunluklarının kentli tarafından da izlenebilmesi, kural ihlallerinin gözlenerek kontrol altına alınması, merkezi olarak arıza tespiti ve arızaya en kısa sürede müdahale gibi fayda sağlanacak.

TRAFİK ÖLÇÜM KAMERALARI VE SENSÖRLER

Yeni sistem ile kent içindeki belirli noktalara 145 adet trafik ölçüm kamerası ve 64 adet trafik ölçüm sensörü yerleştirilecek. Kamera ve sensörler ile elde edilen bilgiler Trafik Kontrol Merkezi tarafından değerlendirilerek sürücülerin hizmetine sunulacak. Sürücüler güncel trafik bilgilerine cep telefonu, internet, radyo-TV, ışıklı panolar ve çağrı merkezi aracılığıyla anında ulaşabilecek.

Kurulacak sistemle oluşturulacak Trafik Yoğunluk Haritaları üzerinden trafik yoğunluğu ve hızları, seyahat süreleri, otopark, hava ve yol durumu gibi bilgileri canlı takip edilebilecek. Ayrıca, yeni sistemle vatandaşlar, otoparkların doluluk oranı bilgileri baz alınarak uygun olan otoparklara yönlendirilebilecek.

ELEKTRONİK TRAFİK DENETLEME SİSTEMİ

Sistem içinde kurulacak Elektronik Denetleme Sistemi sayesinde kırmızı ışık, hız ve park ihlali yapan araçlar, 163 adet tesbit sistemi, kameralar ve sensörler aracılığıyla otomatik olarak tesbit edilirken, 12 güzergaha kurulacak Hız Koridoru Sistemi sayesinde kent içinde belirlenen güzergahlarda araçların ortalama hızlarının bir koridor boyunca ölçülmesi sağlanacak ve hız kurallarını ihlal eden araçlar tespit edilebilecek.

Ayrıca, yine sistem içinde 116 noktada Park İhlal Tespit Sistemi kurulacak. Bu sistemle kent içinde belirlenen güzergahlarda park kurallarını ihlal eden (kaldırım üstü park, ikinci sıra park, sol şerit park, durak önü park, yaya geçidi üstü park, yangın musluğu önü park gibi ) araçlar tespit edilecek. Belirlenen güzergahlar kameralar ile sürekli gözlem altında tutularak park kurallarını ihlal eden araçların plakalarını içeren görüntüleri alınacak.

ANINDA MÜDAHALE İMKANI

Kent içinde belirli noktalara yerleştirilecek trafik izleme kameraları aracılığıyla trafik görüntüleri canlı olarak Trafik Kontrol Merkezi’ne iletilecek ve olağan dışı durumlarda anında müdahale imkanı kazanılacak.

TOPLU ULAŞIMA ÖNCELİK

Tam Adaptif Trafik Yönetim Sistemi sayesinde, kent içersinde kullanılmakta olan 1500 otobüs, 100 ambulans ve 164 itfaiye aracı ile yaşama geçirilecek olan tramvay toplu ulaşım araçlarının kent trafiğine uyumu sağlanarak toplu ulaşım araçlarına öncelik veren bir trafik yönetimi de gerçekleştirilecek.

YAYALAŞTIRILMIŞ BÖLGE YÖNETİMİ

Yayalaştırılmış bölgelerin denetimi yine kameralı sistemle sağlanacak. Böylece yayalar kendilerine ayrılan bölgelerde daha rahat dolaşım sağlayabilecek. Bu sistem ile Kemeraltı, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Karşıyaka Çarşı ve çevresi ile Kordon ve Mimar Kemalettin Caddesi yaya yolları otomatik olarak denetlenecek.

GÖRME ENGELLİLERE YÖNELİK YAYA GEÇİŞ SİSTEMİ

Sinyalize kavşaklarda sinyal direğine monte edilecek bir sistemle engelli yaya geçişleri düzenlenecek. Görme engelli yaya, karşıya geçiş düğmesine bastığı zaman cadde ismini, kavşağın şeklini, geçiş sürelerini ve bu kavşakta bulunan trafik lambaları ile ilgili bilgileri sesli alabilecek. Bu kapsamda toplam 61 sinyalize kavşağa 182 adet sesli yaya butonu monte edilecek.

SİSTEM NELER KAZANDIRACAK

Sistemin devreye girmesiyle seyahat süreleri, kavşaklarda bekleme süresi ve kuyruk uzunlukları kısalacak. Ayrıca yeni sistem, yol kapasitelerinin yüksek verimde kullanılması, sürücü ve yaya trafik güvenliğinin artması, emisyon salınım oranlarının düşürülmesi, yakıt ve yedek parça harcamalarının azaltılması, seyahat sürelerinin kısaltılması, bekleme sürelerinin azaltılması, trafik akış ve yoğunluklarının kentli tarafından da izlenebilmesi, kural ihlallerinin gözlenerek kontrol altına alınması ile merkezi olarak arıza tespiti ve arızaya kısa sürede müdahalenin sağlanması gibi faydalar sağlayacak

Kaynak: http://www.haberturk.com,aut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir