Rehberiniz-Çatlak kovaysanız üzülmeyin!

iyimeslek.com ailesi olarak “Çatlak kovaysanız üzülmeyin!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çatlak kovaysanız üzülmeyin!

ÇATLAK KOVAYSANIZ ÜZÜLMEYİN!

Hindistan’da bir sucu, boynuna astığı uzun bir sopanın uçlarına taktığı iki büyük kovayla su taşırmış. Kovalardan biri çatlakmış.

Sağlam olan kova her seferinde ırmaktan patronun evine ulaşan uzun yolu dolu olarak tamamlarken, çatlak kova içine konan suyun sadece yarısını eve ulaştırabilirmiş.

Bu durum iki yıl boyunca her gün böyle devam etmiş. Sucu her seferinde patronunun evine sadece 1,5 kova su götürebilirmiş. Sağlam kova başarısından gurur duyarken, zavallı çatlak kova görevinin sadece yarısını yerine getiriyor olmaktan dolayı utanç duyuyormuş.

Iki yılın sonunda birgün çatlak kova ırmağın kıyısında sucuya seslenmiş; “Kendimden utanıyorum ve senden özür dilemek istiyorum.”

Sucu;

Neden?… diye sormuş, “Niye utanç duyuyorsun?…”

Kova cevap vermiş. “Çünkü iki yıldır çatlağımdan su sızığı için taşıma görevimin sadece yarısını yerine getirebiliyorum. Benim kusurumdan dolayı sen bu kadar çalışmana rağmen, emeklerinin tam karşılığını alamıyorsun.”

Sucu şöyle demiş. “Patronun evine dönerken yolun kenarındaki çiçekleri farketmeni istiyorum.”

Gerçekten de tepeyi tırmanırken çatlak kova patikanın bir yanındaki yabani çiçekleri ışıtan güneşi görmüş. Fakat yolun sonunda yine suyunun yarısını kaybettiği için kendini kötü hissetmis ve yine sucudan özür dilemiş.

Sucu kovaya sormus. “Yolun sadece senin tarafında çiçekler olduğunu ve diğer kovanın tarafinda hiç çiçek olmadığını farkettin mi?…

Bunun sebebi benim senin kusurunu bilmem ve ondan yararlanmamdır. Yolun senin tarafina çiçek tohumları ektim ve her gün biz ırmaktan dönerken sen onları suladın.

Iki yıldır ben bu güzel çiçekleri toplayıp onlarla patronumun sofrasını süısleyebildim. Sen böyle olmasaydın, o evinde bu güzellikleri yaşayamayacaktı.”

Aslına bakarsanız;

Hepimizin kendimize özgü kusurları vardır. Hepimiz aslında çatlak kovalarız. Tanrı’nın büyük planında hiçbir şey ziyan edilmez. Kusurlarınızdan korkmayın. Onları sahiplenin. Kusurlarınızda gerçek gücünüzü bulduğunuzu bilirseniz eğer, siz de güzelliklere sebep olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir