Rehberiniz-Dünya listesinde iki türk üniversitesi

iyimeslek.com ailesi olarak “Dünya listesinde iki türk üniversitesi” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dünya listesinde iki türk üniversitesi

İspanya’da yapılan Webometrics Dünya Üniversiteler Sıralaması’nın Temmuz ayı sıralaması yayımlandı. Buna göre, ODTÜ ve İTÜ, dünyanın en iyi 500 üniversitesine girmeyi başardı

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde oluşturulan University Ranking by Academic Performance (URAP) Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, Webometrics Dünya Üniversiteler sıralamasına ilişkin bilgi verdi.

Buna göre, dünyadaki yaklaşık 20 bin üniversitenin değerlendirildiği “Webometrics Ranking of World Universities” sıralamasında, ODTÜ 275. İTÜ de 499. sırada yer alarak ilk 500 arasına giren iki Türk üniversitesi oldu.

Sıralamada, ilk 500 ile 1000 üniversitesi arasına da Gazi Üniversitesi 501, Ankara 548, Ege 562, Bilkent 611, Boğaziçi 663, Hacettepe 677, Anadolu Üniversitesi 738 İstanbul Üniversitesi 839, İnönü 865, Sabancı 928, Çukurova 966, 9 Eylül 994. sıradan girdi.

Listede bu derecelerin dışında çeşitli sıralamalarda yer alan toplam 164 Türk üniversitesi bulunuyor. Webometrics sıralamasında, Google , Yahoo, Lieve Search ve Exalead arama motorlarındaki üniversiteye ait sayfaların sayısı, üniversite sitesine yapılan benzersiz dış bağlantıların toplam sayısı, sitede yayımlanan Adobe Acrobet (.pdf), Adobe PostScript (.ps), Microsoft Word (.doc) ve Microsoft Powerpoint (.ppt) dosyalarının toplam sayısı ve Google Scholar’da üniversitelerin internet sitelerinin geçtiği dökümanlar ölçüt olarak kullanılıyor.

Üniversitelerin internet sayfalarının içeriği, görselliği de inceleniyor.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr,au

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir