Rehberiniz-Dünyanın en büyük 1000 şirketi

iyimeslek.com ailesi olarak “Dünyanın en büyük 1000 şirketi” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dünyanın en büyük 1000 şirketi

DÜNYANIN EN BÜYÜK 1000 ŞİRKETİ

METİN MÜNİR

VATAN

Business Week’in Dünyanın En Büyük 1000 Şirketi listesinde gözlerim boş yere Türk şirketlerini aradı. Türk şirketleri nerede?

Türkiye’nin bürokrasi denizinde, in çık bir ekonominin kayığında, yaz boz ekonomi politikalarının forsası.

Türkiye’de devlet hiç özel girişimci dostu olmadı. İş hayatının serpilmesi için gerekli önlemler ne eskiden vardı ne de öngörülebilir bir gelecekte var olacak.

Türk işadamı, politikacının ve bürokratın kapısında ulufe bekleyen kuldur. Bu yüzden dünya çapında bir tek şirketimiz yok ve bir tek dünya markasına sahip değiliz. Üzerine damgasını vurduğumuz hiçbir endüstri yok. En büyük grupların cirosunun büyük bir bölümü yabancılarla yaptıkları ortaklıklardan kaynaklanıyor.

Vergi kaçıranların yarattığı haksız rekabet de büyük şirketleri kısıtlayan önemli bir unsur. Küçük veya yoksul düzinelerce devletten fazla değer yaratan yüzlerce şirket var Business Week’ in listesinde.

Dünyanın en büyük şirketi General Electric’in piyasa değeri olan 328 milyar dolar, 70 milyonluk Türkiye’nin gayri safı milli hasılasından fazla. Milli hasılada piyasa değeri 241 milyar dolar olan süper megamarket zinciri Wall Mart ile başa baş gidiyoruz. O da Türk Lirası değer kazandı diye.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na kayıtlı 293 şirketi tek bir şirket kabul etsek, piyasa değeri 70 milyar dolar olurdu. Karşılaştırmak için dünyanın en büyük ikinci şirketi olan Microsoft’un değerinin 284 milyar dolar olduğunu kaydedeyim…

Dünyanın en büyük şirketlerinden 423’ü Amerikalı. Japonya’dan 137 şirket var, İngiltere’den 73, Fransa’dan 44, Almanya’dan 35, İtalya’dan 23.

Listedeki en küçük şirketin piyasa değeri 5 milyar doların üzerinde. Bizim de bu değerde şirketlerimiz var aslında: Akbank (6 milyar dolar), Turkcell (6,6 milyar dolar), İş Bankası (5,7 milyar dolar) gibi.

Bu şirketler listede yok çünkü aynı değeri uzun müddet muhafaza edemiyorlar. Bir ekonomik kriz, devalüasyon, savaş veya savaş tehlikesi, Ankara’dan çıkan akılsız bir ses, bir saatten diğerine şirketlerin değerini aşağıya çekiyor.

Turkcell yok ama Turkcell’in ortağı olan İsveç şirketi Teliasonera var. Teliasonera 258’inci durumda. Piyasa değeri 20 milyar dolara yakın. Turkcell halka açıldığında piyasa değeri 18 milyar dolardı. Dünkü piyasa değeri ise 6,6 milyar dolar. Ama cirosu ve abone sayısı Teliasonera’nınkinden daha büyük ve daha çok ülkede faaliyet gösteriyor.

Teliasonera daha fazla hisse senedi satın alıp Turkcell’i kontrol edebilir duruma gelmek istiyor. Oysa Turkcell Teliasonera’yı satın almalı ama bu akıllardan geçemiyor bile. Küçük Portekiz’in BCP adlı bankasının piyasa değeri 8 milyara yakın. BCP Türkiye’de banka satın alıyor ama hiçbir Türk bankası başka hiçbir ülkede yok ve olmayı da düşünmüyor.

Cirolar düşük olunca ihtiraslar da düşük olmak zorunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir