Rehberiniz-Düşünerek yaşamayı öğrenmek

iyimeslek.com ailesi olarak “Düşünerek yaşamayı öğrenmek” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Düşünerek yaşamayı öğrenmek

Hakkı Devrim’in, 2 Ocak tarihli Radikal’de yayımlanan “Kurulu ‘Anadolu Birliği’ni Türküydü, Kürdüydü, Ermenisiydi derken heder ettik” başlıklı yazısının giriş bölümü gençler için ilginç bir tavsiye içeriyordu. Aynen

(ç)alıntılatık biz de:

Bir alışkanlığım var benim. Herkesin yapabildiği bir şey olduğunu sanmıyorum. Lisede felsefe, psikoloji, sosyoloji öğretmenimiz Rahmi Kolçak Hoca’dan öğrenmiştim.

İstanbul içinde bir yerden bir yere daha çok tramvayla gider gelirdik o yıllarda. Hoca her gün tramvaylarda geçen zamanımızın hesabını sordu:

Cevap vermekte acele eden olmadı. Çaresiz birbirimize bakıştık bir süre.

-Yalnız kalamıyoruz ki, aramızda konuşuyoruz; tramvayda kız öğrenciler de varsa onlarla bakışıyoruz… diyenler oldu.

İçimizden biri:

-Ben etrafa bakınırken hep düşünürüm, deyince Hoca hareketlendi. Bu cevabı beklermiş gibiydi. İkinci bir sualle devam etti sorgulamaya:

Biraz daha devam ettiler, ama anlaşılan Hoca öğrencisinden beklediği cevabı alamadı.

Doğrusu kulak kesildik. Giden tramvayda ne yapabilirdik ki? Okuyun dese, hemen daima ayakta kalıyoruz. Konuşun dese, devamlı yan yana durmak bile mümkün değil.

Düşünmeyi denesenize!

Herhangi birimizin aklında yeri olan bir şık değildi bu. Hayır, hayır! Böyle bir alışkanlığımız yoktu bizim. Ben de daha önce böyle bir şeyi hiç denememiştim. Bırakın tramvayda boş geçen zamanları, ben hayatımda hiç buna benzer bir deneme yapmamıştım kendi kendime. Nasıl olacak yani?

Bir sonraki ders bu aklımdan geçenleri anlattım Rahmi Hoca’mıza.

-Ama başlamışsın işte. Vakti geldiği halde üniversite meseleni durup ciddiyetle düşünmediğini, aslında bu konuda geç kaldığını idrak etmişsin. Bunu aranızda niye konuşmadığınızı, neden kaçtığınızı da düşüneceksin şimdi. Sonra zihninden tek tek fakülteler

Diyeceğim, biz Rahmi Hoca’yla bu konuyu birkaç seans daha konuştuk. Ve sayesinde ben, boş saatlerimde bir meselemi doğru dürüst düşünerek değerlendirme alışkanlığını pekâlâ edindim. Meğer ne çok boş saatim oluyormuş da, ben, farkında bile değilmişim.

(Her gün yazmam gerektiğinde, tek başıma düşünürken not alabilmek için cebimde kâğıt kalem taşıma alışkanlığını da edindim zamanla.)

(…)

Yazar: Hakkı Devrim

Kaynak: http://www.hurriyetkampus.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir