Rehberiniz-Esprinin dozunu abartmayın

iyimeslek.com ailesi olarak “Esprinin dozunu abartmayın” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Esprinin dozunu abartmayın

İş yerinde davranış biçimi büyük önem taşıyor. Ciddi olmak adı altında asık suratla dolaşmak da, sempati toplamak için sürekli espri yapmak da profesyonel imajınıza zarar verir. Özellikle de şakanın dozunu abartmak büyük sıkıntı yaratıyor…

ŞAKANIN DOZUNU ABARTMAYIN

İşyerinde şaka ya da espri yapmak ortamı rahatlatmak, çalışanların birbirine daha yakın olmasını sağlamakla kalmıyor aynı zamanda stresi de azaltıyor. Hatta bazen tükenmişlik sendromunu bile engelleyebiliyor. Tabii her şeyde olduğu gibi dozu iyi ayarlandığında. Yapılan araştırmalara göre işyerinde esprilere en çok yaş, cinsel eğilimler ve kilo konu oluyor. Kadınlar ve erkekler şaka ve esprilere benzer tepkiler gösterirken kadınlar dış görünümle ilgili şakalarda daha hassas davranabiliyorlar.

Şakalaşmanın ve gülmenin stres attığını herkes bilir. Bu nedenle ofislerde de şaka yapmak, stresi atmak için güzel bir yöntem olabilir. Aynı zamanda bu şakalaşma moral verebilir, çalışanların daha yakın olmasını sağlayabilir. Kim bilir belki de tükenmişlik sendromunun önüne geçebilir.

Fakat ne yazık ki bazı durumlarda insanların arasını açıp soğutabilir, daha gergin bir iş ortamı yaratabilir, davaların açılmasına bile neden olabilir. Bütün bunların sonucunda uzaklaşmak istediğimiz stresten çok daha fazlasıyla uğraşmak zorunda kalabiliriz.

Marshall Universitesi’nden Professör Christopher LeGrow’un araştırmasına göre işyerindeki şakalaşmalar, espriler, insanların stresten uzaklaşmasını sağlıyor. Fakat olumsuz yanları da olabiliyor. Çalışanların yüzde 70’i, işyerinde yapılan şakaların konularının yaş, cinsel eğilim ve kilo ağırlıklı olduğunu söylüyorlar. Ayrıca yüzde 40’ı da iş arkadaşlarının yaşı ve kilosuyla ilgili şaka yaptıklarını da itiraf ediyor.

Dış görünüşle ilgili yapılan şakalara dikkat

İş yerinde yapılan şakalarla ilgili diğer popüler konular ise aksanlar, kişisel hijyen ve çalışma alışkanlıkları (devamlılık, yanlış sorular sorma veya patronla çok yakın çalışma gibi.)

Kadınların ve erkeklerin ofis esprilerine bakış açıları çok farklılık göstermese de kadınlar fiziksel özellikleri ile ilgili yapılan şakalara karşı daha hassas oluyorlar. Bunların başında da kilo, yara izleri ve göğüs dekoltesi geliyor.

LeGrow’a göre ofis şakaları komik olması gerekirken genelde o şekilde algılanmıyor. Çalışanlar bu tip şakalar, espriler nedeniyle kırılabiliyor veya kendilerini tehdit altında hissedebiliyor. Böyle durumlarda şirketin duruma müdahale etmesi gerekiyor. Aksi halde moral bozukluğu ve verimsizlik sorunları çıkabiliyor.

Peki durum bu kadar hassasken nasıl davranmak gerekiyor? Bir yanda ofis şakaları, esprileri çalışanların moralini artırıp yakınlaşmasını sağlarken çizgi aşıldığında tam tersi sonuçlar veriyor. Kimseye zarar vermeden, işleri dengede yürütmek mümkün olabilir mi? Şakalar tek başına bakıldığında gayet zararsız görünürken şakaları ima aracı olarak kullanmak problem yaratabiliyor. Her şakanın altında bir gerçeklik payı vardır düşüncesi de bunu tetikliyor. Verilmek istenen mesaj, şaka yoluyla ulaştırılınca yanlış anlamalara da yol açabiliyor. Ofiste yapacağınız şakaların, esprilerin yanlış anlaşılmaması için birkaç ipucu:

Mesajı düşünün: Şakayı yaparken ana temanızın veya şakanın altında yatan mesajı iyice düşünün. Espriyi normal zamanda ciddi bir şekilde söyleyemeyeceğiniz bir şeyi söylemek için mi kullanıyorsunuz?

Kime hitap ettiğinizi bilin: Eğer birinin dış görünüşüyle ilgili bir espri yapacaksanız bu kişileri iyi tanıyıp tanımadığınızdan emin olun. Bu esprileri kaldırabilir mi yoksa alınganlık mı yapar mutlaka bilin ve ona göre hareket edin, iş arkadaşlarınızı şaka uğruna kırmayın.

Ciddi konularda espri yapmayın: Başkaları hakkında tartışmalı veya can sıkıcı konularda espri, şaka yapmayın. Bu konular ölüm, fiziksel engeller, cinsel taciz veya ırklarla ilgili olabilir.

Siyasetle ilgili konularda dikkatli olun: Siyasetle ilgili birçok insan espri yapar. Fakat burada önemli olan kimlerle muhattap olduğunuzu bilmeniz. Farklı ideolojileri savunan kişileri de kızdırmadan, onlara saygı duyarak espri yapmak gerek.

Şüpheye düştüğünüzde bırakın: Yapacağınız esprinin anlaşılıp anlaşılamayacağından emin değilseniz hiç yapmayın daha iyi.

İşyerinde şaka ve esprileri saldırgan ve agresif bir şekilde yapan insanlarla uğraşırken, kendinizin ya da başkalarının haklarını koruma aşamasında kendinize güvenen, keskin çizgileri olan bir şekilde iletişim kurun. Başka bir yöntem de konuyu değiştirip daha garantili, kimsenin kırılmayacağı yerlere getirmek olabilir. İş arkadaşlarınız bu durumu takdir edecektir ve siz de daha arkadaş canlısı, rahat ve eğlenceli bir iş ortamı yaratmış olursunuz.

(Kaynak: Newswise)

Kaynak: http://www.yenibiris.com/HurriyetIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir