Rehberiniz-“fark yaratıyorum, öyleyse varım…!”

iyimeslek.com ailesi olarak “”fark yaratıyorum, öyleyse varım…!”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
fark yaratıyorum, öyleyse varım…!

Dünyanın 32 ülkesinden gelip, ‘yılın girişimcisi’ yarışmasının finali için monte carlo”da buluşan 40 işadamı, ekonominin , globalleşmenin, girişimciliğin geleceğini enine boyuna tartıştılar. Minik bir ”global girişimci zirvesi”ne dönüşen toplantılara ”fark yaratma” konusu damgasını vurdu.

Sıcacık kahvesinden bir yudum alan insanın yüzüne yayılan o içten gülümseme…İşte bunun için çok çaba harcadık. Ve inanıyorum ki bu manzara, işimizde yarattığımız en büyük fark oldu…

70 yıllık geçmişiyle Avrupa”nın en eski ama her dönem popüler olmayı başaran kahve zincirlerinden Illy Cafe. İtalya”nın Trieste kasabasında 1933”te bir aile şirketi olarak kurulan Illy”nin bugün dünyanın 70 ülkesinde temsilciliği ve binlerce kafesi bulunuyor.

Grubun kurucusu Francesco Illy, dünyaca ünlü “espresso”sunun farkını, başarısını cirosuyla, istihdamıyla, ihracatıyla değil tek bir kelimeyle açıklıyordu: Mutluluk…

Bir başka girişimci, Filipinler”den Socorro Ramos. İkinci dünya savaşının ardından harabeye dönmüş başkent Manila”da yoksul çocuklara okul kitabı satmakla işe başlayan ve bugün ikinci el kitap satan 72 şubesiyle Asya”nın 500 büyük firması arasındaki yerini alan 82 yaşındaki Ramos, “Her gün işime, ilk günkü gibi tutkuyla gidiyorum, işin sırrı çok çalışmak değil eğlenerek çalışmak ve bunu müşterinize yansıtmak” diyor.

Fark yaratma konusu

Ernst&Young Türkiye ve Milliyet Business”in organizasyonuyla Türkiye”nin bu yıl ikinci kez temsil edildiği ”Yılın Girişimci Yarışması”nın Monte Carlo”da düzenlenen finaline katılan 32 ülkeden 40”a yakın girişimci, bu yıl yine fikirlerini, vizyonlarını paylaştılar ve yarıştırdılar.

Bir Oscar töreni atmosferinde geçen final gecesinin öncesinde, iki gün boyunca finalistler gerek jüri üyeleriyle gerekse birbirleriyle yuvarlak masa toplantılarında sık sık biraraya geldiler.

Karmaşık bir denklem

Girişimciler, globalleşme, dünya ekonomisi, Çin, istihdam, sosyal sorumluluk gibi konuları enine boyuna tartıştılar, fikir ürettiler. “Girişimci topluma nasıl rol modeli olmalıdır, çevre ve işsizlik gibi önemli sorunlara nasıl çözüm bulunabilir, gelişmekte olan pazarlarda iş yapmanın riski nedir, tüketici trendleri nereye gidiyor” gibi sorulara yanıt arandı.

Ama ”global zirveye” damgasını vuran tek bir konu vardı: Fark yaratmak.

Herkesin hemfikri, artık girişimcilerin ”fark yaratmadıkları” sürece ayakta kalamayacağıydı. Artık kulvarında iddialı olmak isteyen her ürünün ya da hizmetin, ister kalitesinde, ister fiyatında, ister hızında, ister paketlemesinde isterse de teknolojisinde, milyonlarca rakibini geride bırakacak bir ‘ayrıcalığa’ sahip olması gerekiyordu.

Moda dünyasının yakından tanıdığı iki isim, Dyrberg&Kern”in kurucuları Gitte Dyrberg ve Henning Kern, 40 ülkede mağazası bulunan ve sekiz haneli rakamlardan oluşan cirosuyla bir ”aksesuvar fenomeni” haline gelme sürecinde nasıl fark yarattıklarını şöyle özetliyorlardı: “Yerel kalmak şart ama yetmez, evrensel de olmak zorundasınız. Trendlere uymanız şart ama özgün olmazsanız hiçbirşeysiniz!.”

Görünen o ki, dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın bu karmaşık denklemi kurabilenler gelecek yıllarda ”başarılı girişimci” olarak anılacaklar…

Alara”ya AB sorgusu

Ernst&Young Türkiye ile Milliyet Business tarafından düzenlenen geçtiğimiz şubat ayında düzenlenen yarışmada ‘Yılın Girişimcisi’ seçilen Alara Tarım ortağı ve Genel Müdürü Kerim Taner, Monte Carlo’daki finalde Türkiye”yi başarıyla temsil etti.

Taner’in Alara’da kiraz ve incir üretimine getirdiği yeni yaklaşım gerek jüri gerekse diğer yarışmacıların ilgisini çekti.

Özellikle fidan dikiminden, ürünün tüketicinin sofrasına gelmesine kadar olan tüm süreçlere hakim olmamız konusuyla ilgilendiler. Bu zinciri nasıl kurduğumuz yönünde çok soru geldi diyen Taner, tedarik süresini uzatmak için Arjantin”in Patagonya bölgesinde yaptığı kiraz üretiminin de dikkat çektiğini kaydetti.

Gerek jüri üyeleri gerekse de röportaj yapan dünya basınının Kerim Taner”e en çok sorduğu sorulardan biri de, geçtimiğiz hafta Fransa”da yapılan AB Anayasası referandumunun sonuçlarıydı.

Taner, “Türkiye kamuoyu AB üyeliğini gerçekten istiyor mu” sorusunun da çok sık sorulduğunu ifade etti.

Geliştirdiği satış ve pazarlama modeliyle, Türkiye”de ürettiği kiraz ve inciri, Marks & Spencer, Tesco, Carrefour gibi global perakende devlerine satmayı başaran Taner, özellikle 10 bini aşkın çiftçiye Avrupa”nın en yüksek tarımsal kalite belgesi olan Eurepgap sertifikası kazandırma projesiyle dikkat çekti.

Yazar: ŞULE YÜCEBIYIK

Kaynak: http://Milliyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir