Rehberiniz-Görüşmelerde başarı için bir teknik:”canlandırma”

iyimeslek.com ailesi olarak “Görüşmelerde başarı için bir teknik:”canlandırma”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Görüşmelerde başarı için bir teknik:”canlandırma”

Bilinçli ya da bilinçsiz, kendimizi olumsuza programladığı için, iş görüşmesine gitmeden önce en kötüsünü düşünmeden edemiyoruz, yani işi alamamayı. O yüzden mülakat meselesi bazen ciddi bir kabus haline bile dönüşebiliyor. Özenli ve istekli bir çalışma, bunu kabus olmaktan çıkarabilir.

Aslında bu hiç de yeni bir yöntem değil. Uzmanlar özellikle sporcular, hizmet ve eğlence sektöründe çalışanlar ve satışçıların asırlardır bu “gözünde canlandırma” tekniğini kullandıklarını söylüyor. Yöntem, iş arayanlar için de biçilmiş kaftan. Journal of Consulting Psychology Dergisi’nde bununla ilgili bir çalışma yapılmış. İş arama sürecindeki iki grup, standart kariyer danışmanlığı ve mülakat koçluğu ile hazırlanmış. Ancak ikinci gruba ayrıca bu konularla ilgili imgeleme (gözünde canlandırma) tekniği de öğretilmiş. Eğitimden iki ay sonra birinci grubun % 21’ inin iş bulabildiği görülmüş. Bu tekniği kullanan diğer grup üyelerinin ise % 66’sı işe başlamış.

İmgeleme hayalden şu açıdan farklı: Bir amaç doğrultusunda, sadece olmasını istediğiniz güzel sonuçları gözünüzde canlandırmak için zihni programlama. Yani planlı programlı düş kurma. İşte başarılı bir mülakata hazırlanırken izlenecek adımlar:

1. Önce gevşeme…(rakam yerine tick atalım) Sessiz bir odada rahatça uzanın veya rahat bir koltuğa oturup bacaklarınızı uzatın. Gözlerinizi kapatın ve aldığınız her nefesi baştan aşağı tüm bedeninizi rahatlatmak için kullanın.

2. Artık rahatladınız. Kendinizi mülakata gideceğiniz günün sabahında hazırlık yaparken hayal edin. Kendinizi işverenin ofisine girerken gözünüzde canlandırdığınızda, ofisin renklerini, ışığını, gölgeleri ve odadaki eşyaları da hissedin. Gereksiz gibi görünen bu detaylar bu canlandırmanın ne kadar gerçeğe dönüşebileceğinin kanıtı. Zihninizde, işverenin sizi karşılarkenki ses tonunu duyun. El sıkıştığınız anda ne kadar sakin ve özgüvenli olduğunuza dikkat edin.

3. Görüşmeciye içtenlikle gülümsediğinizi ve onun da size aynı samimi bir gülüşle karşılık verdiğini hayal edin. Görüşmeci size sorular sormaya başladığında kolayca ve hiç gerilmeden cevap verdiğinizi düşünün. Kendinize güveniyorsunuz ve rahatsınız. Görüşmenin sonunda ise işe alınacağınızın işaretlerini görmek, hatta görüşmecinin “şirketimize hoşgeldiniz” dediğini hayal etmek işin en mutluluk verici anları olacaktır. Özel bir ipucu… Kendinizi mülakatta karşı tarafa anlatmaya, ispat etmeye çalışırken değil, zaten sizi almak istiyorlar veya hatta işe alınmışsınız da sohbet ediyormuşsunuz gibi imgeleyin. Kaybedebileceğiniz bir şey yok, denemeye değer…

Yazar: Didem Tekin

Kaynak: http://www.yenibir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir