Rehberiniz-Hayallerini izle!

iyimeslek.com ailesi olarak “Hayallerini izle!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hayallerini izle!

Keşiş grubundaki büyük Nicerius, “Aslında ben aslandan korkmamıştım” diyerek devam etti: “O anda bir gün bir hayvandan kaçmanın geri kalan hayat boyunca gösterişten kaçmaktan çok daha iyi olacağını düşündüm.”

Arada sırada köşemde Verba Seniorum’dan hikâyelere yer veriyorum. Verba Seniorum, İskenderiye’deki Sceta Manastırı’nda yaşayan ve Hıristiyanlığı ilk benimseyen keşişlerin hikâyelerini anlatan metinlerin toplandığı bir kitap ve bizlere komşularımızla nasıl yaşamamız gerektiği üzerine önemli dersler veriyor.

Kendimize düşeni yapmak

Genç adam çölü geçip sonunda kutsal Sceta Manastırı’na ulaştı. Orada başrahibin vaazına katılmak için izin istedi ve izin verildi.

O öğleden sonra rahip Kutsal Kalbin hayaliyle meditasyon yapmanın gerekliliğinden bahsetti. Ardından sessizliğin önemine değindi. Sonunda vaazı bittiğindeyse manastıra yeni gelmiş olan genç adamdan ma-nastırın yakınlarındaki köye uzanan bir yol yapmak için yardım istedi.

“Ama nasıl olur?” dedi genç adam. “Önemli olan buraya gelip dua etmek değil mi?”

“Dua etmek önemlidir” diye cevap verdi başrahip; “Ama ellerinle çalışarak komşularınla iletişim kurmanın bir yolunu bulmayı başarırsan o zaman çok daha iyi dua edersin.”

Çölde bir aslandan kaçmak

Aralarında büyük Nicerius’un da bulunduğu bir grup keşiş Mısır’ın çöllerinde yürüyordu ki, karşılarında bir aslan belirdi.

Korkmuş bir halde hepsi hızla oradan kaçtı.

Bu olaydan yıllar sonra Nicerius ölüm döşeğinde yatarken bir keşiş ona bu olayı hatırlatıp kafasına takılan soruyu sordu:

“Peder, çölde aslanla karşılaşmamızı hatırlıyor musunuz?”

Nicerius başını ‘evet’ anlamında salladı.

“Sizin korktuğunuzu gördüğüm tek an oydu” diye devam etti keşiş.

“Ama ben aslandan korkmamıştım” diye cevapladı Nicerius.

“Peki neden hepimizle birlikte siz de kaçtınız?”

“O anda bir gün bir hayvandan kaçmanın, geri kalan hayatım boyunca gösterişten kaçmaktan çok daha iyi olacağını düşündüm.”

Sınırlara saygı duymak

Sceta’nın keşişleri rahip Paulus önderliğinde bir araya toplandı: “Bugün oruca başlayacağız”dedi Paulus. “Ve bir meleğin görüntüsünü yakalayıncaya kadar da oruç tutmayı sürdüreceğiz.”

Günler boyunca keşişler sadece su içip dua ettiler. Paulus’un sözleri onları o kadar heyecanlandırmıştı ki, hiçbiri açlık çekmedi, bitap düşmedi; taa ki, ilk haftanın sonunda yaşlı bir keşiş hastlanana kadar. Paulus yaşlı adamın böyle devam ederse öleceğini anlayınca orucu hemen sona erdirmeye karar verdi. İşte tam o anda grubun karşısında bir melek belirdi ve şöyle dedi: “Disiplin ve fedakârlığın ne demek olduğunu anlamanız önemli. Ama doğanın sınırlarını bilmek sizin için bundan çok daha önemli. İstediklerinize ulaşmak için bu sınırları aşmanıza gerek yoktur.”

Tanrı’yı memnun etmek

Yeni yetişen bir keşiş Nicerius’a sordu: “Tanrı’yı mutlu etmek için ne yapmalıyım?”

“Hz. İbrahim yabancıları kabul etti ve Tanrı buna memnun oldu. Hz. İlyas yabancıları sevmedi ve Tanrı bundan da memnun oldu. Hz. Davut yaptıklarından gurur duydu ve Tanrı buna sevindi. Kilisede dua eden meyhaneci yaptıklarından utanç duydu, Tanrı buna da sevindi. Hz. Yahya çöle gitti, Tanrı bundan memnun oldu. Hz. Yusuf ise büyük bir şehire Ninova’ya gitti, Tanrı bundan da memnun oldu.”

“Yani Tanrı’yı memnun etmenin bir formülü yok. Ruhuna ne yapmak istediğini sor: Eğer hayallerdeki yolda ilerlersen dünya çok daha iyi bir yer olacaktır.”

Yazar: Paulo Coelho Çeviren: Mine Akverdi

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir