Rehberiniz-Hayat bir komplodur

iyimeslek.com ailesi olarak “Hayat bir komplodur” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hayat bir komplodur

HAYAT BİR KOMPLODUR

SERDAR TURGUT

AKŞAM

Cuma günü yazmış olduğum Mary Magdelene hakkındaki yazıda söylediklerimi bir süredir insanlara anlatmaktayım.

Bunları her duyan şaşkınlığını ifade ediyor.

Haklılar çünkü ben de okumalarımı yaparken bilgilere ulaştıkça kelimenin tam anlamıyla hayretten ağzım açılmıştı..

İşin ilginç tarafı insanı hayrete düşüren konular hakkında son derece geniş bir araştırma yelpazesinin bulunmasıydı.

Araştırmayı yapanların arasında son derece ciddi bilim adamları bulunuyordu ve onlar bir konuyu ileri sürdüklerinde bunu destekleyecek belgeleri de mutlaka beraberlerinde taşıyorlardı.

* * *

Benim kafama takılan şey şu:

Birçok konuda bildiğimizi, anladığımızı sandığımız sosyal olaylar aslında öyle değiller.

Onların neden öyle olmadığına dair yazılmış belki de binlerce kitap, makale var ancak insanların büyük bölümü gibi biz kendi bildiğimize inanmaya devam ediyoruz.

Buna cehalet, tembellik deyip geçmek bizi belki rahatlatır ama sorunun cevabı da o kadar kolay değil galiba.

Yine cuma günkü yazıma dönerek anlatmaya çalışayım derdimi. Hıristiyan dininin gelişimiyle ilgili birbirinden çok farklı iki anlatım var. Ve bu iki anlatım tarzı birbirlerine tamamen zıt, hatta düşman.

Katolik kilisesi kendi anlatımına uymayan karşı görüşteki insanları neredeyse şeytana tapmakla suçlamış.

Karşı görüştekilerin elinde de bazı belgeler var ve bu belgeler de son derece ciddi.

Sonuçta rasyonel davranmak isteyen bir insanın yapacağı şeyin iki görüşü de okumak, öğrenmek olmasını bekliyor insan.

Ancak inanç ön plana geçince alternatif görüşü öne sürenler ne kadar ciddi şeyler söylerlerse söylesinler insanlar onları duymuyor.

Duymamak için kulaklarını sımsıkı kapamaları da gerekmiyor, dinleseler de duymuyorlar çünkü güçlü kurumlar tarafından desteklenen inanç sistemleri o kadar kuvvetli ki bilgi o sistemin ördüğü zırhı bir türlü delemiyor.

* * *

Bunların yansımaları da ilginç oluyor. Cuma yazısında belirttiğim gibi Leonardo da Vinci, Priory of Sion örgütünün Büyük Lideriydi.

O Hıristiyanlığın gelişimi ile ilgili alternatif bir anlatıma inanıyordu ve rivayet o ki örgütünün elinde de bugüne kadar gizli tutulan belgeler vardı bu konuda.

Şimdi Leonardo, kiliseden paralar alarak çizdiği bütün resimlerine kendi inancı doğrultusunda bazı mesajlar yerleştirmiştir.

İlk başlarda gözden kaçan bu mesajlar kilisenin tüm nefretini üzerine çekmiş bayağı olaylar da olmuştur.

Benim açımdan ilginç olan nokta şu. İnancı sağlam bir Katolik kişi, Leonardonun bu resimlerine baktığında orada serpiştirilmiş olan, apaçık görülen mesajları görmüyor.

Buna dikkat çekilse de beyni bunu görmeyi ret ediyor

Ve bu tür şeylere dikkat çeken insanlar da ya saçmalamakla ya kafayı üşütmekle ya da komplo teorileri oluşturmakla suçlanıyorlar.

İşin böylece kapanacağı zannediliyor.

Okumalarım bana gösteriyor ki aslında hayatı en doğru kavramaya yaklaşan insanlar ciddi bir şekilde komplo teorileri oluşturmayı başaranlar arasından çıkıyor.

Çok gayrı-ciddi olanlar da var komplo teorisi üretenler arasında ama son derece ciddi olanlar da var ve onların mutlaka okunması, anlaşılması gerekiyor.

Yoksa hayatın ve toplumların gerçek anlamı hakkında bilgilenemezsiniz, bilgilendim zannettiğinizde de bu bilginiz mutlaka eksik olur o kaynaklara gitmediğiniz takdirde.

Ben bundan böyle komplo teorisi diye suçlanan her şeyi daha bir dikkatli okuyacağım ve kendi yazı dilimden de bunu bir aşağılama, basitleştirme kavramı olarak tamamen çıkaracağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir