Rehberiniz-Hikayeler hayata anlam katıyor

iyimeslek.com ailesi olarak “Hikayeler hayata anlam katıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hikayeler hayata anlam katıyor

Modern insanın anlam arayışında son limanlarından biri oldu hikayeler. “Buradayım” demenin, dikkatleri üzerine çekmenin yolu artık hikayelerden geçiyor. Üstelik hikayeler duygunun geçmesini sağlamada oldukça etkili…

HİKAYELERİMİZ, HAYATI YAŞANILIR KILAR

Artık daha çok insan hikayesini anlatıyor. Hayatlarımız bir web’e bağlı olarak internet dünyasında dolaşıyor. Yazdıklarımız, önemli ya da önemsiz, bizi biz yapan hikayeler. Fotoğrafladıklarımız, bize can katan kareler.

Yaprak aralarında saklı değil artık hikayelerimiz. “Buradayım” diyoruz dünyaya. Görünür kıldığımız her hikaye, buluşuyor buradayım diyen başka bir hayatla…

Günümüzde bireyler kendilerini geliştirmeye daha fazla vakit harcıyor.

Yeteneklerini kullanarak, ilgi alanları doğrultusunda daha fazla pratik yapma fırsatları yaratarak, kısa zaman içerisinde yeteneklerini daha da güçlendiriyor.

Hayat hikayelerini böyle şekillendiriyorlar. Bu anlayışla hareket eden bireyler, kariyerlerinde de istedikleri başarıları ve iş tatminini elde ediyor.

Iş dünyasında keskin bir ayrılık var artık. Eski ekol yönetime bağlanmışlar ve yenilikleri sürekli takip edip uygulayanlar. Bu iki grup arasında ki çekişme belki de her jenerasyon için geçerli. Bu ayrım şuna benziyor. Birincisi, verilen işi adım adım, kurallara her zaman uyarak yapan, fazla yaratıcılığını kullanmayan ve ancak sistemle yükselebilenler. Ikincisi, verilen işi zaman zaman çizgi dışı davranarak ve sonuçlarından korkmadan yaparak yükselebilenler.

Hayatınız, kariyeriniz ve yaşanmışlıklarınızın çok durağan ve hatta artık sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, uyumlu olmak endişesinden vazgeçerek işe başlayabilirsiniz. Sisteme harfi harfine uymaktansa, ara ara kendinizi sistemin dışında tutabilmeyi deneyebilirsiniz. Kurumların tek tip insan yetiştirme konusundaki ısrarı karşısında, tekdüzelikten kendinizi ayrıştırabilirsiniz. Daha girişimci bir ruhla hareket etmeye başlayabilirsiniz.

Her gün hikayelerinize hikaye kattığınız gündür. Bazen başkalarının hikayelerini dinleyerek, dinlediklerinizi başkalarına anlatarak hayatınıza anlam katarsınız. Bazen de hikayelerinizden başkaları ilham alarak hayatlarına anlam katarlar. İşte bu yüzden hikayelerimiz, yaşamımızı yaşanılır kılar. Çünkü hikayelerimizi nasıl yazdığımız, onları nasıl hatırladığımız ve hikayelerimizden nasıl anlam çıkardığımızla yakından ilgilidir.

Yazar: Fatmanur Erdoğan

Kaynak: http://www.kariyeryolculugu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir