Rehberiniz-İlişki yönetiminde 10 önemli adım

iyimeslek.com ailesi olarak “İlişki yönetiminde 10 önemli adım” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İlişki yönetiminde 10 önemli adım

Tartışmaların, kırgınlıkların, ayrılıkların ya da sessizliğin hakim olduğu bir ilişki yaşıyor olabilirsiniz. Veya daha seyrek görülen, çoraplarını ortalıkta bırakan bir kocanız, çocukları uyuturken size yardım etmeyen bir eşiniz olabilir. Bu nedenle siz, aşağıda verilen 10 ipucuyla kendi ilişkinizi bir terapist gibi düşünerek kurtarmaya davetlisiniz.

1 İnsanlar üzerinden örnek vermeyin

İlişki problemlerini düşünürken, karşınızdakine olayları insanlar üzerinden örneklendirmeyin. “Sen bu hatayı yaparsan, ben de bu şekilde karşılık veririm” gibi cümleler karşıdakini suçlamaktan başka bir işe yaramaz. Bu örnekleri şu şekilde vermek daha doğru: “A kötü bir şey yaptı, bu B’yi üzdü ve sonunda B böyle karşılık verdi.” İlk ipucuyla ilişkinizdeki çatlakları düzeltmek için önemli ve iyi bir adım atın.

2 ‘Ne’ değil ‘nasıl’ sorusunu sorun

Terapistler iletişimi genellikle iki parçaya bölerler: 1-Sebep ‘ne’ 2- süreç ‘nasıl’. Mesela, salı günü yaptığınız tartışmayla, çarşamba günü yaptığınız tartışmanın sebebi ne? Bu soru bizlere tartışmanın içeriğini gösterir. Her iki gün de tartıştınız ve üzüldünüz. Bu sonuç da tartışmanın sürecini oluşturur. Tartışmanın sebebinden ne kadar hızlı uzaklaşırsanız, bu süreci o kadar kolay atlatabilirsiniz.

3 Bir yetişkin gibi düşünün

Duygularından sorumlu olan bir yetişkin gibi davranın. Onları etrafınıza püskürtmek yerine, kontrol altında tutun. Çünkü duygularınız etrafınızdakilere zarar verir ve yanlış davranmanıza yol açar. Bu durumu sadece kişisel olarak da algılamayın. Partneriniz de bu durumu kendi içinde çözmek için çabalıyor olabilir. Yapmanız gereken hem ona hem kendinize yardım etmek, yani tam bir yetişkin gibi düşünmek.

4 Kendinize çeşitli sorular sorun

Eşinizin çoraplarını ortalıkta bırakması, seks hayatınızın olmaması ya da eşinizin sinirli oluşunu her ne kadar problem olarak da görseniz, kendinize şunu sorun: “Altında yatan başka problemler için nasıl bir çıkar yol olabilir?” Merak edin ve sorular sorun. Cevap bulmak zorunda değilsiniz ama soruları artırın. “Çoraplarını neden ortada bıraktığını anlamama yardım eder misin?”, “Nasıl olabilir de uzun zamandır aşk yaşayamayız?” Sinir, endişeler ve korku yüzünden oluşur genellikle, bu yüzden “Sinirin niye tepende?” demek yerine “Neden endişeleniyorsun?” diye sormaktan çekinmeyin. Önemli olan sorduğun sorunun karşınızdakini kızdırmaması ve sakin bir şekilde sorulması…

5 Geçmişi değil bugünü düşünün

İlişkinizde zor günler geçirdiğinizde aklınıza otomatik olarak geçmişte yapılan hatalar, tartışmalar, haksızlıklar gelir. Bu düşünceleriniz size ne yaparsanız yapın çözemeyeceğiniz tartışma konuları yaratır. Geçmiş yerine bugüne odaklanın. Geçmişe duyduğunuz öfkeyi bir kenara itip, bugüne sıfırdan başlayın. Bugünün problemi ve bugünün endişeleri var elinizde.

6 Duygular değil davranışlar önemli

Pek çok insan hissettikleri doğrultusunda hareket etmek gerektiğini düşünüyor. Ama bir şeyler yapmayı sürdürürseniz, onu zaten hissedersiniz. Hislerinizin değişmesini beklemeyin, yeni adımlar atın sonunda hisleriniz sizi yakalayacaktır. Hareketlilik sizi duygusallıktan uzak tutar ve depresyonun panzehiridir. Bu nedenle canınız istemese de, o an evdeki bütün sorunları çözecek olmasa da eşinize günde 5 defa sarılın.

7 Küçük düşün, başarıya odaklan

Bir kucaklama başlangıç için iyi bir adımdır çünkü eşinizi heyecanlandırır. “Doğru” olanı yapmaktansa farklı olanı yapıp kalıpları yıkın. Küçük de olsa başarabileceğiniz somut adımlar atmaktan çekinmeyin. Sarılmayla başlayın, sonra iltifat ederek artırın ve küçük bir not yazıp bırakın.

8 Kendinize önemli bir destek bulun

Kendi başınıza her şeyin üstesinden gelebilirsiniz elbet, ama bir destek sayesinde daha kolay atlatırsınız. Sizin yanınızda olan insanlar, sizi destekler ve kendinize olan güveniniz sık sık tazelenir. Ayrıca online desteğin de bu süreç içerisinde sizlere çok yardımcı olacağı söylenebilir. Aynı süreçten geçmiş farklı insanlarla konuşmak, sizi rahatlatır ve karşılaşacağınız diğer adımlara tanıdık olmanızı sağlar.

9 İki kişi olduğunuzu unutmayın

Fark etmeseniz de bütün bu öneriler sizi kapsıyor, başka insanları değil. Siz ikiniz birlikte bu ilişkinin içindesiniz ve sadece karşınızdakinden değişmesini beklemek sizi hiçbir yere ulaştırmaz. İlişkide kurbanı oynamaktan vazgeçin. Skor tutmadan karşılıklı adımlar atın. Eğer siz kendi adınıza bir şeyleri başarıyorsanız, değişim başlamıştır.

10Gayrete odaklanın sonuca değil

“Doğru kararlar, tecrübeler sayesinde verilir. Tecrübeler ise yanlış kararlar sayesinde edinilir.” Mükemmel bir yaşam ve ilişki oluşturma, tecrübe edinmek için uzun bir süreçtir. Vaktinizi ve enerjinizi kendinize kızarak ya da bir şeyler için pişmanlık duyarak harcamayın. Size bahşedilen her gün elinizden gelenin en iyisini yapmak için yeni bir fırsattır.

Verilen ipuçları, ilişkinizdeki problemlere farklı bir açıdan yaklaşmanızı sağlayabilir. Freud olmanıza gerek yok, bir anda yapmanıza da gerek yok. Küçük adımlarla başlayın işe, kendinize odaklanın. Bir yenilik diğerini getirecektir.

Hata yapmanız imkansız!

Yazar: Irmak Taştan

Kaynak: http://Vatan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir