Rehberiniz-İlişkileri geliştirmek ve korumak…

iyimeslek.com ailesi olarak “İlişkileri geliştirmek ve korumak…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İlişkileri geliştirmek ve korumak…

Hürriyet

Prof. Dr. İsmet Barutçugil

Öncelikle bir bahçenizin olması gerekir, taşları ayıklanmış, toprağı temizlenmiş, çevresi korumalı bir bahçe. Sonra, iyi bir fidan almanız gerekiyor, cinsi belli, aşılı, seçilmiş bir fidan. Toprağı belirli bir derinliğe kadar kazar, toprağı gevşetir ve aşı yerinden iki parmak aşağısı toprağa gömülecek şekilde fidanı dikersiniz. Sonrasında da toprağı sıkılaştırmanız, yanına ince fidan eğilmesin, kırılmasın diye sağlam bir sopa dikmeniz, çevresini temizlemeniz ve fidana can suyu vermeniz gerekir.

Sonraki günlerde, haftalarda, aylarda ve yıllarda da bu fidanı sulamanız, dibini çapalamanız, toprak gübresi, yaprak gübresi ile beslemeniz, sineğe, böceğe karşı ilaçlamanız, zamanında dallarını budamanız gerekecektir. Kısaca bir fidanı gölgesinde oturacak, meyvelerini yiyecek bir ağaca dönüştürmek için ciddi anlamda emek ve zaman harcayacaksınız. Bu ağacın kökleriyle, dallarıyla hep canlı kalmasını ve sürekli meyve vermesini istiyorsanız, sulamayı, çapalamayı, budamayı, ilaçlamayı, gübrelemeyi aksatmadan sürdürmek zorundasınız. Bunları belirli bir süre yapmazsanız, sonuçta elinizde kurumuş, üzerini otların, dikenlerin sardığı bir odun parçasıyla kalırsınız.

İnsan yaşamında iki önemli ve zorlu uğraş vardır. Bunlardan birincisi, kendisiyle uzun dönemli ilişki kurmayı isteyeceğiniz doğru insanları bulmak, ikincisi ise bu ilişkileri büyütmek ve meyveler vermesini sağlamaktır. Sağlıklı ve sürekli bir ilişki için önce uygun bir ortam yaratmalısınız, yani bahçeyi, toprağı hazırlamalısınız. Daha sonra da doğru kişiyi bulmalı ve ona bahçenizi açmalısınız. İlk aşamada ilişkinin kırılganlığına karşı duyarlı ve dikkatli adımlar atmalısınız. İlişkinin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için de tıpkı bir ağacın yetişmesi için gösterdiğiniz ilgi, özen, sabır ve kararlılığı göstermelisiniz.

Sağlıklı ilişkiler kurmak, geliştirmek ve korumak başarılı ve mutlu olmanın anahtarlarından biridir. Bu nedenle, zamanınızı ve enerjinizi doğru insanlarla harcayın. Size yardım eden, destek ve cesaret veren insanlar doğru insanlardır. Onlar, dostluğundan ve arkadaşlığından hoşlandığınız insanlardır. Sizin başarılı ve mutlu olduğunuzu görmek isteyenlerdir. Amaçlarınızı elde etmenize yardım ederler. Hayallerinizin gerçek olmasına katkıda bulunmak isterler.

Her gün yeni insanlarla karşılaşıyor ve onlarla konuşuyorsunuz. İş arkadaşlarınız, yöneticileriniz, çalışanlarınız, sizden bir şeyler alanlar, size bir şeyler satanlar, öğrencileriniz, öğretmenleriniz ve daha birçok insan. Bu insanların hemen hepsi yeni bir dostluk ilişkisi başlatmak için bir fırsat demektir. Dost kazanma sanatını öğrenin, kendinize değişik yerlerde, farklı ortamlarda çok sayıda insanla karşılaşma fırsatları yaratın. Bu fırsatları iyi değerlendirin. Yeni dostlarınızı daha iyi tanıdıkça onların size yardım edeceği ve sizin de onlara yardım edebileceğiniz yollar arayın.

Başkalarıyla ilişkilerinizi geliştirmek, iyileştirmek ve zenginleştirmek için neler yapabileceğinizi düşünün. Bu noktaya odaklanın. Çevrenizde sizin için önemli olan insanları kendi yaşam ekibinizin üyeleri olarak düşünün. Yüksek performanslı ekiplerin ortak özelliklerini düşünün. Bildiğiniz ve takdir ettiğiniz ekiplerdeki inanç, güven, amaç birliği, iletişim, anlayış, saygı, disiplin, dayanışma, özveri, işbölümü, kararlılık ve sahiplenme gibi özelliklerin kendi yaşam ekibinizde de gerçekleşmesi için çaba gösterin. Ekip olarak birlikte çalıştığınızda sorunları çözmenin daha kolay, ortak amaca ulaşmanın daha hızlı ve sonuçları elde etmenin daha keyifli olduğunu göreceksiniz.

Daha fazla insan tanımak ve bu insanları daha iyi tanımak gerek iş yaşamında ve gerek sosyal ortamlarda size başarıyı, mutluluğu ve güveni getirecektir. Kimleri tanıdığınız ve onları ne kadar iyi tanıdığınız işinizde ve özel yaşamınızda konumunuzu belirleyecektir. Çok insan tanımanın ve onları isimleriyle çağırabilecek kadar yakın tanımanın verdiği ilişki gücünü doğru yerde ve zamanda kullanmak sizi yukarılara taşıyacaktır.

Ancak, bu ilişki gücünün yanlış kullanılması olasılığı da bulunmaktadır. Olmayan bir ilişkiyi var göstermek, tanınmayan insanları çok yakından tanıyormuş gibi davranmak ve ilişki gücünü, gücün asıl kaynağı olan kişinin bilgisi ve onayı dışında kullanmak yasal ve etik olmayan bir davranıştır. Uzun dönemde beklenen yararlarından çok olumsuz sonuçlar vereceği kesindir. İlişkinin bitmesi, yeni ilişkiler kurmanın zorlaşması ve en önemlisi güvenilirliğin kaybedilmesi ilişki yönetimi beceriksizliğinin açık sonuçlarıdır. Bu nedenle, işini ve toplumsal yaşam kalitesini iyileştirmek isteyen herkesin öncelikle ilişki yönetimi becerilerini geliştirmesi ve doğru kullanmayı öğrenmesi gerekir.

Bugüne kadar, bir insanın IQ (Entelektüel Zekâ) ve EQ (Duygusal Zekâ) düzeyi ve bunun sonuçları üzerinde çok konuşuldu, çok yazıldı. Ancak, yakın gelecekte NQ (İlişki Geliştirme Zekâsı – Networking Quotient) üzerinde daha çok konuşulacağını düşünüyorum ve bugünden başlayarak zaten var olan ilişki zekânızı daha da geliştirmenizi öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir