Rehberiniz-İnovasyon kültürü nasıl oluşturulur?

iyimeslek.com ailesi olarak “İnovasyon kültürü nasıl oluşturulur?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İnovasyon kültürü nasıl oluşturulur?

İnovasyon kültürünü yayabilmek için yapılabilecek birçok çalışma vardır. Bunların başında inovasyon yarışmaları gelir. İnovasyon yarışmaları kurum içi ve kurum dışı olabilir.

Öncelikle, şirketlerin inovasyon kültürünü kurum kültürü haline getirebilmeleri gerekmektedir ve bu uzun bir süreçtir. Kurum içinde etkili bir inovasyon kültürü oluşması ve yaygınlaşması için ise ilk olarak üst düzey yöneticilerin bunu benimsemesi ve teşvik etmesi gereklidir. Şirket çalışanları düşünüldüğünde farklı kültürlerin, farklı inanışların, farklı alışkanlıkları vardır, sosyal ve psikolojik hayatları da bu doğrultuda farklıdır. Şirket bünyesinde farklı herkesin kendini ifade edebilmesini sağlayan bir platform oluşturulmalıdır. Bu platformda her kültüre aynı değeri göstererek, Personelin, kendilerini anlatabilme, iletişim kurabilme özgürlüğü sunarak standartları yüksek ortak bir sosyal yaşam alanı oluşturulur.

Daha sonra şirket içi e-learning çalışmaları ile inovasyon nedir?, nasıl olmalıdır?, faydaları nelerdir? gibi başlangıç noktaları şirket çalışanlarına öğretilmeli ve kısa bir online eğitimden sonra şirket içi intranet portalı hazırlanarak tüm personelin bu sürece dahil olması ve katkıda bulunması sağlanmalıdır. Bu portal üzerinden çalışanların, belirlenen konular üzerinde veya genel olarak eksikliklerin giderilmesi, mevcut uygulamalarda iyileştirmeler, yeni çözümler üretilmesi, farklı model ve ürünlerin yanı sıra var olan bir ürüne veya uygulamaya orjinal bir açılımla değer yaratması beklenebilir. Bu sayede çalışanlar sürece dahil edilerek inovasyonun şirket içi bir kültür olarak benimsenmesi sağlanmaya başlayacaktır. Ayrıca bu, personelin şirkete bağlılığını da arttıracak bir uygulamadır.

Bu Platform Çalışanların;

Dinlenmek ve anlaşılmak ihtiyacını,

Başarılarını paylaşma ihtiyacını,

Ait olma ihtiyacını,

Fark edilme ihtiyacını,

Önemsenme ihtiyacını,

İz bırakma ihtiyacını karşılayarak sıra dışı özelliklerini açığa çıkarmalarını sağlayacaktır.

Şirket içi inovasyon çalışmaları bu kültürün yayılmasında ilk basamaktır. Bu sürece katkıda bulunan personele bir takım ödüller verilerek teşvik edilmesi gerekli ve önemlidir. Bunun yanında çalışanların sunduğu inovatif çözümlerin şirket içinde aktif olarak kullanılması ise ayrı bir motivasyon kaynağı olacaktır. Ayrıca açık sicil uygulaması olan şirketlerde katılımcı olunması teşvik edilir ve sicil puanına etki eder bir halde sunulur. Personel şirkete fayda sağlayacak bir öneride bulunduğunda kariyeri içinde siciline artı puan eklemiş olur. Bu gibi çalışmaların kişisel beceri ve şirket yükselişlerindeki payı çok büyük olduğundan dolayı her iki taraf için de faydası oldukça fazladır.

İNOVASYON YARIŞMALARI

İnovasyonun her aşaması çok eğlencelidir. Ben şimdi sizlere inovasyon yarışmalarının sürecini, önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalarını ve nasıl başarılı olunacağından bahsedeceğim.

İnovasyon yarışmaları gençler arasında yaygınlaşan ve özellikle üniversiteli gençlerin önem verdiği ve rağbet ettiği bir oluşumdur. Çeşitli görsel, yazılı, işitsel ve diğer tüm dijital mecra haber kaynaklarından arama yapılarak kendilerine uygun yarışmaları bulmak isteyen büyük bir kitle olduğu bilinmektedir. Gençler için inovasyon yarışmaları aslında bir çeşit kendini ispat etme yarışı gibi algılanabilir. Yarışma ödülleri, maddi kaynaklar ve çeşitli hediyelerden ziyade kazanılan statünün değeri onlar için asla paha biçilemez. Çünkü yeni mezun bir gencin inovasyon yarışmasında elde ettiği derece, cv’sine koyabileceği çok etkili bir etikettir. Bütün bunların dışında inovatif gençler yarışma sonunda elde ettikleri para ödülleri, teknolojik hediyeler, ücretsiz eğitimler veya yurt dışı seyahatleri ile ödüllendirdiklerinde diğerlerinden farklılığın karşılığını da almış ve ayrıca inovatif yapıya sahip olduklarını hem kendilerine hem de sosyal çevrelerine ispatlamış oluyorlar. Bu süreç içinde inovasyon yarışmaları çeşitli medya mecralarında duyurum yapılırken, gençler arasında da WOMM yoluyla duyurulmuş oluyor.

İnovasyon Yarışmalarından Haberdar Olmak

Öncelikle mevcut yarışmaların güncel versiyonlarını sürekli takip etmek ve yapılış takvimlerinin not edilmesi gerekmektedir.

İnovasyon kültürüne sahip firmalar olası bir inovasyon yarışması için izlemeye alınmalıdır.

Bu firmalar arasında bankalar sürekli inovasyonla alakalı projeler içinde olabileceklerinden dolayı mutlaka takip listesinin ilk sıralarında bulunmalıdırlar.

Ayrıca gsm operatörleri de inovasyon konusunda öncü kurumlar arasında olup takip edilmesi gereken şirketler arasında yer almaktadırlar.

Google’da bazı keywordler ile (yeni fikir, yenilikçi fikir, proje yarışması, inovasyon yarışması, farklı öneri, yaratıcı fikirler vb. sözcükler) var olan inovasyon yarışmaları aranabilir

İnovasyon yarışması reklamlarının yapıldığı mecralar sürekli kontrol edilmelidir. Özellikle ekşi sözlük, üniaktivite, yenibiris, facebook, google, msn ve çeşitli advergame siteleri ön planda tutulabilir.

Üniversiteler inovasyon yarışmaları konusunda önde gelen kurumlar arasındadır. Bu sebeple üniversiteler ve bazı öğrenci kulüpleri de dönem dönem izlenmelidir.

İnovasyon yarışmalarına sponsor olan kurum, kuruluş ve vakıflar; bu vakıfların internet siteleri, vakıfla ilgili haberler ve sosyal sorumluluk çalışmaları takip edilmelidir.

Ayrıca melek yatırımcılar ve inovasyon yarışmalarındaki değerli fikirleri hayata geçirmeye çalışan veya kaynak bulan fikir-proje değerlendirme merkezleri sürekli takip edilebilir.

Yerel yönetimler bu tür yarışmaları zaman içinde çeşitli vesilelerle yapabildiklerinden dolayı takip edilmelidirler.

TÜSİAD ve MÜSİAD gibi işadamı dernekleri de ayda bir kez de olsa internet sitelerinden takip edilmesi gereken kuruluşlar arasında yer almaktadırlar.

İnovasyon Yarışmalarında Dereceye Girebilmek İçin Yapılması Gerekenler

İnovasyon Yarışma süreclerini takip edip gerekli araştırmaları yaptıktan sonra artık bir inovasyon yarışması bulduk ve bu heyecan verici serüvene dahil olmak istiyoruz. Yarışma hangi sektör veya hangi kültüre bağlı olursa olsun önemli olan istenileni iyi anlamaktır. Yarışma briefleri bunun için çok önemlidir. Bunun dışında yarışma içerisinde değişik kategorilerin olması muhtemeldir, bu sebeple biz hangi kategoride daha iyi olabileceğimizi düşünüyorsak oraya odaklanmalıyız.

Yarışmanın açıklamasında ve talep edilen fikir, öneri veya projelerde sihirli kelimeler vardır. Her ne kadar normal gibi görünse de yarışmadaki amaç ve istenilen, o kelimelerin arkasında saklıdır. Yapmamız gereken yarışma hakkındaki açıklamayı çok iyi incelemek ve sık sorulan sorulardan, sormanız gereken soruların yanıtlarını bulmanızdır. Bir de daha önceki yıllarda düzenlenmiş ise kazanan önerileri, projeleri veya proje isimlerini öğrenerek önceden fikir sahibi olmaktır. Kısa bir araştırma yaptığınızda bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilir ve ayrıca kazananların isimlerinden yola çıkarak o kişilerle iletişim kurup yarışma hakkındaki deneyimlerini dinleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz. Ben de birçok inovasyon yarışmasına katılıp ödül almış bir genç olarak bu yöntemleri kullandığımı ve çok faydası olduğunu belirtmek isterim.

Yarışmada istenileni iyi anladıktan sonra artık iş yaratıcılığınıza kalmaktadır. Ama gerçekten inovatif bir yapıya sahip olmaktan ziyade doğanız gereği inovatif olduğunuzu hissetmelisiniz. Bu bağlamda da birkaç öneride bulunmek gerekirse, düşüneceğiniz proje ne sağlayacak, neleri düzene koyacak, nelerin dengesini bozacak, ne kadar gelir getirecek, hedef kitle bu projeye nasıl yaklaşacak, ne kadar orijinal, projenin benzer uygulamaları yurt dışında var mı? bunları iyi incelemeniz gerekecektir. İnovasyon yarışması hangi sektör için düzenlenmiş ise o firmayı unutarak sanki kendiniz sıfırdan öyle bir firma kuruyormuş gibi neler yapmanız gerektiğini düşünerek duruma yaklaşabilirsiniz. Şu anki konumun

Yazar: Mehmet Karatoy

Kaynak: http://www.inovasyondunyasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir