Rehberiniz-İnternet bağımlısı olabilirsinizt

iyimeslek.com ailesi olarak “İnternet bağımlısı olabilirsinizt” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İnternet bağımlısı olabilirsinizt

10 kişiden 6’sı internet bağımlısı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmaya göre internet kulanıcılarının yüzde 60’sı bağımlı.

İncelemeye göre 16-24 yaş arası genç nüfus internetin başından hiç kalkmıyor.

TÜİK’in bilgisayar teknolojileri, internete bağlı araçlara sahip olma durumu ve bilgisayar kullanım oranları ile ilgili yaptığı çalışma ilginç veriler ortaya koydu.

Yapılan araştırmada en çok 16-24 yaş arasındaki gençlerin interneti kullandığını ortaya koydu. Bu yaş grubundaki erkeklerin yüzde 81’i, kadınların ise yüzde 55,4’ü internete sıklıkla giriyor.

Kullanım sıklığına bakıldığında nüfusun yüzde 60’ının bağımlı olduğu ortaya çıktı. İnternet kullananların yüzde 60’ı internete her gün giriyor.

Haftada en az bir defa internet kullananların oranı yüzde 25, ayda bir kez kullananların oranı ise yüzde 10. 65-74 yaş aralığında ise kadınların hemen hemen hiç bilgisayar kullanmadığı, aynı yaşlardaki erkeklerin ise sadece yüzde 7’sinin interneti kullandığı görüldü.

OKULLARDA ORAN DÜŞÜK

Erkeklerinde evde bilgisayar kullanma oranı yüzde 70’ken, işyerinde kullanma oranı yüzde 40’ta kalıyor. Kadınlarda ise evde bilgisayar kullanma oranı yüzde 81 olarak göze çarparken, işyerinde yüzde 24’e iniyor. Her türlü girişimlere rağmen okulda bilgisayar kullanma oranı sadece yüzde 7.

Herkesin bir cebi var

2010 yılında yüzde 90 olan cep telefonuna sahip olma oranı, 2 yılda 3 puan artarak yüzde 93,2’ye çıktı. Laptop ya da tablet kullanma oranının da yüzde 17’den, yüzde 27’ye ulaştı. Cep telefonlarının internete bağlanma özelliği ise yüzde 20 olarak görüldü.

Ev telefonu kullanılmıyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı çalışma, nüfusun sadece yüzde 7’sinde cep telefonu olmadığını gösterdi. Araştırma, evlerin demirbaşı olan sabit telefonlardan ise vazgeçilmeye başlandığını ortaya koydu. Sabit telefona sahip olanların sayısı son 2 yılda yüzde 9 azaldı.

Kaynak: http://Bugün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir