Rehberiniz-İnternet oyunları kişiliğinizi ele veriyor

iyimeslek.com ailesi olarak “İnternet oyunları kişiliğinizi ele veriyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İnternet oyunları kişiliğinizi ele veriyor

New Scientist’e göre, Merkezi Kaliforniya’da bulunan Plato Alto Araştırma Merkezinden (PARC) Nick Yee ve ekibi yaptıkları araştırmada, internette oyun oynayanların tutumlarıyla gerçek tavrılarının neredeyse birebir örtüştüğünü keşfetti.

Test için, Yee ve ekibi World of Warcraft adlı yeryüzündeki en popüler çevrim içi oyunda canavarlar, tılsımlar ve zindanlarla uğraşmaktan keyif alan 1000 oyuncuya cevaplandırmaları için bir kişilik anketi yolladı. Sonra bu ankete verdikleri cevaplarla, oyunda gerçekleştirdikleri faaliyetleri kıyasladılar.

Dışa dönüklüğü fazla olan oyuncuların oyun içinde de, rakip gruplar ya da canavarlarla savaşmak için birlikte hareket etmek gibi, grup faaliyetlerini tercih ettikleri görüldü. Ankette bir kişinin yardımseverliğini ya da şefkat düzeyini ölçmek için hazırlanan sorularda yüksek puan alan oyuncuların ise oyunlarda, mesela oyun içindeki sanal mekanlarda araştırma yapmak gibi, kavgasız gürültüsüz faaliyetlere yöneldiği ve diğer oyunculara oyun içinde daha olumlu mesajlar yolladığı görüldü.

Tabi bu tür bir araştırmanın temel bir amacı var. İnternet sitelerine daha fazla kullanıcı çekmek için, site içinde her bir kişiye özel ara yüzler ve içerikler sunmak. Yee ekibi çevrimiçi oyunların kişilirin gerçek hayattaki kişiliklerini ortaya koyduğunu ve böylece ziyaretçilerin kişiliklerinin daha fazla keşfedilerek sitelerin bugünkünden daha ileri düzeyde kişiye özel hale getirilebileceği iddiasında.

Şu anda internetteki sitelerin çoğu ziyaretçilerini aynı içerik ve arayüzle karşılıyor. Sadece Amazon ya da Yahoo gibi büyük siteler kişiye özel bir şeyler sunabiliyor fakat onların yöntemleri de daha henüz çok ilkel.

Amazon örneğin. Ziyaretçilerin bu zamana kadar aldıkları ürünler üzerinden onlara benzer ürünlere yönlendiren bağlantılar gösteriyor. Yahoo’nun da ziyaretçilerin tıkladığı haber sitelerini izleyen bir yazılımı var, buradan hareketle ilgilendikleri haberlere uygun öneriler sunuyor.

Çalışmalarını gelecek Mayıs’ta Kanada’nın Vancouver şehrindeki “Conference on Human Factors in Computing Systems”( Bilgisayar sistemlerinde İnsan Faktörü Konferansı’nda) sunacak Yee ekibi, internet sitelerinde kişilerin yaptıkları faaliyetlerin, kişiliğe erişmekte nasıl kullanılabileceği üzerine kafa patlatıyor.

İnternet forumlarında bir kişinin diğer kullanıcılar ile olan etkileşimi ya da bir sitenin bölümlerini araştırırken geçirdiği zaman gibi bir takım kilit faktörlerin kullanıcının kişiliğine ışık tutabileceğini düşünüyorlar.

Örneğin, başka bazı araştırmalar nevrotik davranışlara yönelik anketlerde yüksek skor alan kişilerin bir siteye çok sık girdiklerini lakin diğerlerine göre çok daha az zaman geçirdiklerini ortaya koyuyor.

Yee ve ekibine göre dört başı mamur bir kişilik tespiti önemli bir stratejiye dönüşebilir, örneğin perakenda mal satan bir sitede, dışa dönüklere ağırlıklı olarak kullanıcı görüşleri sunulurken, içe dönüklere bir ürünün teknik özelliklerinin gösterilmesi gibi.

Kaynak: http://www.haberturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir