Rehberiniz-İnternetin en hızlı olduğu ülke hangisi?

iyimeslek.com ailesi olarak “İnternetin en hızlı olduğu ülke hangisi?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İnternetin en hızlı olduğu ülke hangisi?

Dünya Çapında Ağ Birliği’nin (WWW) kurucusu Tim Berners-Lee’nin sahibi olduğu WWW kuruluşu tarafından 61 ülkede internet kullanımı ve hızı konusunda yapılan araştırmada, dünyada en iyi bağlantının İsveç’te olduğu belirlendi.

Sıralamada İsveç’i ABD ve İngiltere takip ederken, Türkiye 27. sırada yer aldı.

Araştırma, dünyanın büyük bir kısmında internetin henüz “keşfedilemediğini” de ortaya çıkardı. Buna göre, Afrika’da sadece 6 kişiden biri internete ulaşabiliyor.

Ülkelerin internet kullanımlarını konu alan listenin sonunda Burkino Faso, Zimbabve ve Yemen yer alıyor.

Araştırmacılar, internet kullanımının dünya çapında bu denli düşük olmasını hızlı internetin pahalı olmasına ve sansür uygulamalarına bağlıyor.

Araştırmanın yapıldığı ülkelerdeki yüksek hızlı internetin yaklaşık olarak asgari ücretin yarısına tekabül ettiği de raporda öne çıkan noktalardan.

Berners-Lee, internetin ücretlendirilmesinin, milyarlarca insanın online olma ve bilgiye ulaşma hakkını kısıtladığını ifade etti.

Öte yandan araştırmada, 61 ülkenin yüzde 30’unun internetine hükümetler tarafından sansür uygulandığı da kaydedildi.

İnternetin artık hiçbir güç tarafından dünya çapında tamamen kesilemeyeceğini vurgulayan Berners-Lee, internetin açma/kapama düğmesinin olmadığını ve hiçbir gücün internet kesintisi yapamayacağını açıkladı.

Araştırma, OECD ülkeleri dışındaki diğer ülkelerde internet tabanlı şirketlerin sayısının hala çok düşük olduğuna da dikkati çekerken, internetin nimetlerinden yalnızca belli ülkelerin yararlandığını da ortaya koydu.

Kaynak: http://Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir