Rehberiniz-İnternette kendinizi nasıl unutturursunuz?

iyimeslek.com ailesi olarak “İnternette kendinizi nasıl unutturursunuz?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İnternette kendinizi nasıl unutturursunuz?

Geçmişi geçmişte bırakmak eskisi kadar kolay değil… Çünkü internet hakkımızda her şeyi depolayıp hiç ummadığımız anda karşımıza çıkarabiliyor… Peki kendimizi ve geçmişimizi internet silmek imkansız mı? İşte cevabı…

Kendinizi internetten silmenin 5 yolu

Sabırlı olunduğu taktirde internetten yoğun bir şekilde silinebilmek mümkün…

1950 yılında tohumları atılan internetin 1969 yılında ABD ordusu tarafından ilk halinin (ARPANET) kullanılmaya başlanmasının üzerinden 46 yıl geçti. 12 Mart 1989’da İngiliz informatik mühendisi Tim Banners-Lee’nin dünyanın birbirine bağlanması fikrini ortaya atması, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi tarafından da www ön eki ile kamunun kullanabileceği hale ulaşması ile gelişimini sürdürdü. Türkiye’de ise ilk internet kullanımı 1993 yılına uzanır. 2000’lerse internetin geniş kitlelere ulaştığı yepyeni bir çağ şeklinde kabul görür.

Uçsuz bucaksız bir bilgi kaynağı olan internet, günümüzde modern insan hayatının temelini oluşturuyor. Dakikada 200 milyonun üzerinden e-mail gönderiliyor, 300 binin üzerinde Tweet atılıyor. Yine günde 3 milyona yakın blog yazılıyor, Google’ın günlük tıklanma sayısı ise 3 milyarın üzerinde. Peki www koduyla başlayan internet sitelerinin sayısını merak ediyor musunuz? Emin olun, her geçen saniye artıyor, ancak yaklaşık bir sayı vermek gerekirse 1-1.2 milyar aralığında. Bu web sitelerinde milyarlarca sayfa ve trilyonlarca içerik var. Genel olarak büyüklüğüne dair fikir verebilecek bu birkaç hızlı veri, insan algısı için doğal bir formda algılanabilir. Ancak anlaşılması istenen iki temel nokta var; birincisi büyüklüğü; ikincisi de bir günün, asla bir önceki gibi olmadığı. Devasa bir veri akışı söz konusu ve internet durmaksızın büyümeye devam edecek.

Peki bir birey olarak, bu devasa ve kamuya açık bilgi ağı üzerindeki kişisel veriler arasında yer almak istememe özgürlüğüne sahip miyiz? Dileyen herkes sizin adınızı ve soyadınızı bir arama motoruna yazarak size dair araştırmalar yapabilir mi? Fotoğraflarınızı bulup, kim olduğunuza dair detaylara göz atabilir mi? İnternet üzerinden iletişim yeteneğiniz ortadan kaldırılabilir mi? Modern toplumlarda bu gibi bir bilgi şeffaflığının istenmemesinin pek az nedeni olabilir. Yine de her ne sebepten olursa olsun kendinizi internetten tamamen olmasa da yoğun bir şekilde silebilmenizin bazı yolları var.

Öncelikle biraz önce belirttiğim gibi kendinizi internetten tamamen silebilmeniz mümkün değil. Buna karşın online ayak izlerinizi minimuma indirgeyebilirsiniz. İşte kendinizi internetten olabilecek ölçülerde silmeniz için beş yol…

1- Kişisel hesaplarınızı silin veya devre dışı bırakın

Şüphesiz bu konuya dair en çok bilinen metot Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Google+ ve LinkedIn gibi sosyal ağlardaki hesapların kaldırılması. Markafoni.com, Sahibinden.com, Gap.com gibi sitelerdeki hesaplar ise alışveriş hesapları. Dropbox ve OneDrive gibi bulut depolama hesapları da yine çok sayıda bilgi içerir. Bu platformlardaki hesapların silinmesi için hesap ayarlarına gidip, ‘devre dışı bırak’, ‘hesabı kaldır’ veya ‘hesabı kapat’ gibi seçenekler aramalısınız. Güvenlik veya gizlilik gibi sekmeler altında da gerekli silme yapısını bulabilirsiniz.

Eğer belirli bir hesabı silmekle ilgili sorun yaşıyorsanız, Google’da silmek istediğiniz hesabın adını ve sonuna da ‘nasıl silinir’ yazısını ekleyerek arama yapabilirsiniz. Bazı yönergeler bulunacaktır. Eğer ne yaparsanız yapın silemiyorsanız da hesaptaki bilgileri tamamen rastgele şekilde değiştirin.

Sık karşılaşılan bir durum da hesap için kullanıcı adı ve şifrenin unutulması, yeni şifrenin gönderildiği e-mail adresinin de kapanmış olması durumu. Bunun için hukuki de olsa ilginç bir ‘silme yolu’ var. Şahsi hesabınız olduğu için ‘kendiniz için silinme talebi’nde bulunamıyorsunuz, ancak bir başka kişi mahkemeye başvuruda bulunabiliyor.

2- Veri toplama sitelerinden silinmek

Çok genel bir bilinirliğe sahip olmasa da Spokeo, PeopleFinder gibi siteler isim yazılarak çok sayıda kişisel bilgiye erişim olanağı sağlıyor. Bu sitelerde kendiniz için arama yapabilir ve size ilişkin bilgilerin tek tek kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için kimi durumlarda yalnızca e-mail göndermek yeterki olmuyor; faks göndermek hatta fiziksel evrak doldurmak bile gerekebiliyor. Peki silindikten sonra tekrar bu tip listelere alınırsanız ne olacak? Eğer kesin kararlıysanız, yıllık ödeme yapılarak kullanılan Abine.com ve DeleteMe gibi hizmetler var. Bunlar sizi, ödeme yaptığınız süre zarfında çemberin dışında tutmayı başarıyorlar.

3- Doğrudan silinme talebi

Forumlar, yorum bırakılan siteler, fotoğraflar… Adınızı, soyadınızı yazdınız, hatta elle atılmış imzanızın görseli dahi var; ve artık bu yaptığınız paylaşımların olmasını istemiyorsunuz. Yapmanız gereken şey, site yöneticilerine/sahiplerine ulaşarak olmasını artık istemediğiniz bilgilerin silinmesini talep etmek. Size olumlu dönüş yapmak için herhangi bir yükümlülükleri ne yazık ki yok, ancak bu konuda hassas davranadabilirler. Ayrıca bazı durumlarda Google yardımınıza yetişebiliyor. Örneğin hassas kişisel bilgileri (banka hesap numaranız veya elle atılmış imzanızın görseli gibi) arama sonuçlarından kaldırmanız gerekiyorsa arama motoruna ‘google’dan bilgi kaldırma’ yazarak ilgili Google destek sayfasına göz atın.

4- URL’leri sildirin

Google, Bing, Yahoo gibi sitelerde belirli URL’lerin silinmesine yardımcı araçlar var. Tüm çabalarınıza karşın bazı hassas bilgilerin silinmesini sağlayamadınız, arama motoru şirketleri ile irtibata geçerek, ilgili sonuçların kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bu şekilde, her gün çok sayıda URL adresi silinmektedir.

5- E-mail adreslerinizi silin

Ve son adım e-mail hesaplarının kaldırılması. E-mail hesabının türüne bağlı olarak atılacak adım sayısı değişecektir. Ancak temelde hepsi birbirine benzer metotlarla silinir. Oturum açılır, hesabı silme veya kapatma seçeneği bulunur. Tekrar hesabınıza girmeyi deneyerek, silinip silinmediğini kontrol edebilirsiniz.

Son bir şey…

Bu süreçte sabırlı olmayı unutmayın. Sürecin bir gün içinde tamamlanmasını beklemeyin. Ayrıca ne kadar uğraşsanız da bazı şeylerin internetten silinmesinin mümkün olmayacağını aklınızdan çıkarmayın.

Yazar: Ferhat Verdi

Kaynak: http://blog.turkcell.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir