Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni

: YARDIMCI PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: YAŞAM BİLİMLERİ VE SAĞLIK İLE İLGİLİ YARDIMCI PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: SAĞLIK İLE İLGİLİ YARDIMCI PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI (HEMŞİRELİK HARİÇ)
: Diş hekimi yardımcıları
Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : Önlisans
:
-Hasta muayene sırasında hekimi asiste eden, kullanılacak malzemeyi hazırlayan yardımcı sağlık personelidir.

:

III. GÖREV VE İŞLEMLER: Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni, İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:a. Ünitleri hasta muayenesi için hazır hale getirmek,b. Çekmecelerdeki eksik malzemeleri temin etmek,c. Serilizasyon merkezinden gelen malzemeleri yerlerine yerleştirmek,d. Hekime hasta muayenesi sırasında yardım etmek,e. Solüsyonda bekletilecek dezenfekte edilen malzemeyi kullanılır hale getirmek,f. Solüsyonda bekletilen kirli aletleri yıkamaya göndermek için (türlerine göre sayılarak gönderiliyor) sepetlere hazırlamak,g. Uyumsuz hastaların (ağzını açmayan hastaların) ağzını ekartöle açmak,h. Hekim dolgu yaparken rahat çalışması için hastada kullanılan frezlerin (yıkamak,steril etmek) temizliğini yapmak,i. Klinikte ve hasta bakımında temizliğe ve hijyene dikkat etmek,j. Sterilizasyon kurallarını bilerek uygulamak, malzeme ve kullanılan aleti tanımak,k. Röntgen banyo solüsyonunu değiştirmek,l. Malzemelerin konulduğu kapları klorlu ve sabunlu sularla yıkamak, frez kaplarını temizlemek. vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


Kaynak: İşkur
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni olabilir,
Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni mesleğinin zorlukları,
Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni nerelerde çalışabilir,
Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni nedir,
Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni ne iş yapar,
Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni nasıl olunur,
Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni maaşı,
Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni çalışma koşulları,
Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni meslek tanımı,
Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

Ağız Diş Sağlığı Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Ağız Diş Sağlığı Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Öğretim Üyesi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir