AKTÜER ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

AKTÜER
Sigortacılık tekniği ile buna ilişkin yatırım, finansman ve nüfus hareketleri konularında olasılık ve istatistik teorilerini uygulayan, tablolar hazırlayan ve raporlar oluşturarak kesin hesapları onaylayan kişidir.
 

 


Aktüerlerin başlıca görevi sigorta programları hazırlamaktır.
–         Sigorta yapılan insan, mal, eşya vb. ortaya çıkan kayıp ve hasar miktarlarını hesaplar,
–         Yangın, kaza ve özellikle ölüm gibi felaketlerin görülme sıklığına bakarak bunların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar,
–         Sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir,
–         Tablo ve grafiklere dayanarak çalıştığı sigorta şirketinin veya sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini tarifelerini belirler,
–         Yedek kaynak ve kar paylarını hesaplar,
–         Sigorta şirketinin finansal raporlarını hazırlar,
KULLANILAN ALET  VE MALZEMELER
–         Bilgisayar,
–         Hesap makinesi,
–         Diğer büro malzemeleri,
–         Poliçeler, hasar ve kıymet raporları,
–         Sigorta tarifeleri ve tabloları,
–         Finansal analiz raporları ve finansal tablolar,
–         Yasal mevzuat ve uygulama dokümanları. 

 


Aktüer olmak isteyenlerin;
–         Analitik düşünme gücüne sahip,
–         Matematik ve ekonomiyle ilgili ve bu alanlarda başarılı,
–         Ayrıntı ve ilgilenmekten sıkılmayan,
–         Dikkatli ve yeniliklere açık,
–         Sabırlı,
–         İnsanlarla iletişiminde sorun olmayan
kimseler olmaları gerekir.
                             
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Aktüer; büro ortamında ve  çeşitli kuruluşların sigortacılık işlemlerini gerçekleştirebilmek için aktif olarak diğer kuruluşlarda çalışan bireylerle ve çalışma arkadaşları ile iletişim halindedir. Birinci derecede sayısal verilerle uğraşır. Çalışma saatleri düzenli olup, hafta sonu çalışması ve fazla mesai yapılması söz konusudur.
 ÇALIŞMA  ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Sigortacılık ve risk yönetimi ülkemizde hızla gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Hayatta oluşabilecek tüm risklere karşı koruyucu ve telafi edici önlemlerin alınmasına yönelik ihtiyaçların belirlenmesi ve çeşitlenmesi, sosyal güvenlik kuruluşlarının sunmuş olduğu hizmetlere talebi arttırmıştır. Buna paralel olarak bu alanda geniş bir istihdam alanı oluşmuştur.
Bu piyasada çok önemli sayılabilecek rekabet yaşanmaktadır. Aktüerlik mesleğinde fazla eleman yetişmediği için meslek elemanlarının işsiz kalma riski yoktur.
Meslek elemanları, sigorta şirketlerinde, bankacılık sektöründe ve sosyal güvenlik kuruluşlarında rahatlıkla iş bulabilirler. Sektörde bayanlar ve erkekler ayrım yapılmaksızın çalıştırılmaktadır.

 


Meslek Eğitimi; üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu “Aktüerya” bölümünde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
–          Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) Aktüerya  lisans programı için yeterli  Sayısal Ağırlıklı (SAY-1)  puanı almak  gerekmektedir.
Banka ve Sigorta Yönetimi, Bankacılık ve Sigortacılık,  Sigortacılık,   ön lisans programını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Aktüerya” lisans programına  dikey geçiş  yapabilirler.
EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Meslek eğitim süresi 4 yıl olup,  öğretim süresince; Hukuk, Matematik, Ekonomi, Muhasebe, Sosyal Politika ve Maliyenin yanı sıra Kaza, Hayat, Sağlık, Nakliyat vb. Sigortalar ile Sigorta Hukuku, Sigorta Mevzuatı, Sigorta İşletmeciliği ve Pazarlaması, Sigorta Muhasebesi gibi meslek derslerini alırlar.

 


Meslek elemanları; gösterdikleri performansa bağlı olarak aktüerlikten  bulundukları sigorta ya da banka sistemi ile şirketin büyüklüğü oranında finansal danışman, yönetici yardımcılığı ve müdürlüğe yükselebilirler. Ayrıca kendi işlerini de kurabilirler.
“Lisans” eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilirler, araştırma görevlisi olabilirler ve akademik kariyer yapabilirler.
BENZER MESLEKLER: İktisatçı – Ekonomist,  İstatistikçi.
BURS, KREDİ VE ÜCTRET DURUMU
Meslek eğitimi süresince kazanç yoktur. Koşulları uyan öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan ve diğer kuruluşların ve üniversitelerin  verdiği kredi ve burslardan yararlanabilirler.
Meslek mensupları çalıştıkları şirket yada kurumlar ile tecrübe ve pozisyonlarına bağlı olarak değişmek üzere  asgari ücretin 4-7 katı ücret kazanırlar. 

 


–         İlgili eğitim kurumları,
–         Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–         Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl  Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
sigorta , meslek , sigortacılık , lisans , sosyal , finansal , güvenlik , aktüer , bankacılık , yapabilirler , eğitim , hesaplar , kredi , “aktüerya” , danışma , üniversitelerin , eğitimi , yerler , meslek danışma merkezi , merkezi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları AKTÜER olabilir,
AKTÜER mesleğinin zorlukları,
AKTÜER nerelerde çalışabilir,
AKTÜER mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
AKTÜER nedir,
AKTÜER ne iş yapar,
AKTÜER nasıl olunur,
AKTÜER maaşı,
AKTÜER çalışma koşulları,
AKTÜER meslek tanımı,
AKTÜER görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

AKTÜER ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Aktüer ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Aktüeryal İstatistikçi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir