ANESTEZİ TEKNİSYENİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ANESTEZİ TEKNİSYENİ

 


 
Her türlü ameliyatta hastanın uyutulması (anestezi) ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve hekime yardımcı olan kişidir.
 

 

   
 
–     Anestezide kullanılacak araç-gereci hazırlar,
–     Hastanın ameliyathaneye alınmasını sağlar,
–     Hastayı ameliyata hazırlar, hastanın özelliğine göre uyutmadan önce cesaret iğnesi yapar,
–     Anestezi uzmanı veya cerrahın kontrolünde hastanın yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna göre uyutucu madde (Narkoz) vererek  hastayı uyutur,
–     Ameliyat sonrası hastanın ameliyathaneden yoğun bakım ünitesine usulüne uygun olarak, naklini sağlar ve hasta kendine gelene kadar onu gözlem altında tutar.
 

 


 
–     Anestezi cihazı (larangoskop),
–     Endotrakeal tüp (gazların olduğu tüp),
–     Anestezi ilaçları,
–     Alkollü pamuk,
–     Damlalıklı kazı seti,
–     Turnike (kola bağlanan plastik).
 

 


 
Anestezi teknisyeni olmak isteyenlerin;
–     Sürekli ayakta durması gerektiğinden, bedence sağlam,
–     Kimyasal madde kokularına karşı allerjisi olmayan,
–     Dikkatli, sabırlı, titiz, sorumluluk sahibi,
–     Yönergeyi doğru anlayıp uygulayabilen
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Anestezi teknisyenleri, ameliyat yapılan her türlü sağlık kurum ve kuruluşlarında kimyasal madde kokularının yoğun olduğu kapalı bir ortamda çalışırlar. Meslektaşlarıyla, hastalarla, hemşirelerle, doktorlarla, diğer sağlık personeli ile iletişimde bulunurlar.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Anestezi Teknisyenleri olarak devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler gibi ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumlarında çalışırlar.
 
Bu meslekte yetişen meslek elamanları, rahatlıkla alanları ile ilgili  iş bulabilirler. İnsan sağlığı söz konusu oldukça meslekte yetişmiş elemana her zaman ihtiyaç duyulacaktır. 
 

 


Bu mesleğin eğitimi; Sağlık Meslek Liselerinde  Anestezi ve Anestezi Teknisyenliği  bölümlerinde verilmektedir.
   
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak ve ortaöğretim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınavına girerek başarılı olmak gerekmektedir.  
 

 


 
Sağlık meslek liselerinin “Anestezi Bölümü”nde 4 yıl süre ile eğitim verilmektedir. Meslek eğitiminde genel kültür derslerinin yanı sıra meslek dersleri ve uygulamalı dersler önemli yer tutmaktadır. 
 

 


 
–           Sağlık Meslek liselerinin “Anestezi” ve “Anestezi Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Anestezi, Anestezi Teknikerliği, Elektronörofizyoloji, Sağlık Kurumları İşletmeciği (Açıköğretim) ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
–      Sağlık meslek lisesi “Anestezi Teknisyenliği” bölümünü bitirenler “Anestezi Teknisyeni” unvanıyla sağlık kurumu ve kuruluşlarında görev alırlar.
–           Üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarında 2 yıl süreyle verilen eğitim programını tamamladıklarında “Anestezi Teknikeri” unvanı almaya hak kazanırlar.
 
BENZER MESLEKLER: Hemşire, Ebe, Anestezi Teknikeri,  Sağlık Memuru.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir.
Anestezi teknisyeni olarak mezun kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından ihtiyaçlar ölçüsünde Devlet Memurları Sınavını (DMS) kazananlar arasından seçme yapılarak atamaları yapılır ve 12. derecenin 3. kademesi ile göreve başlatılır. Anestezi teknisyenleri 657 sayılı Devlet Memurları Yasasındaki özlük haklarına sahip olup diğer devlet memurlarından farklı olarak Sağlık Hizmetleri Tazminatı” adı altında maaşa ek olarak ücret alırlar.
“Anestezi Teknisyeni” olarak göreve başlayan bir kişi net asgari ücretin yaklaşık 2 katı kadar maaş almaktadır. Özel hastane, kurum ve kuruluşlarda çalışanlarda ise ücret daha fazla olabilmektedir. 
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
sağlık , anestezi , meslek , “anestezi , hastanın , eğitim , devlet , teknisyeni , meslekte , kurumu , türlü , ücret , kurumları , madde , ameliyat , teknisyenleri , mezun , teknisyenliği” , teknisyeni” , türkiye
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ANESTEZİ TEKNİSYENİ olabilir,
ANESTEZİ TEKNİSYENİ mesleğinin zorlukları,
ANESTEZİ TEKNİSYENİ nerelerde çalışabilir,
ANESTEZİ TEKNİSYENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ANESTEZİ TEKNİSYENİ nedir,
ANESTEZİ TEKNİSYENİ ne iş yapar,
ANESTEZİ TEKNİSYENİ nasıl olunur,
ANESTEZİ TEKNİSYENİ maaşı,
ANESTEZİ TEKNİSYENİ çalışma koşulları,
ANESTEZİ TEKNİSYENİ meslek tanımı,
ANESTEZİ TEKNİSYENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ANESTEZİ TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Anestezi Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

“ANESTEZİ TEKNİSYENİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir