ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ

 


 
Antepfıstığı yetiştirilmesinde ziraat mühendisine yardımcı eleman olup, tarımsal üretimi artırma, yetiştiricilik, işleme  tekniği ve pazarlama konularında çalışan kişidir.
 

 


 
–         Bahçe kurma aşamasında plan ve programın yapılması,
–         Yetiştirilecek antepfıstığı türünün seçilmesi,
–         Antepfıstığının yetiştirilmesi sorunların saptanması ve giderilmesi,
–         Antepfıstığının işlenmesi ve pazarlanması
konularında çalışmaları, ziraat mühendisinin gözetimi altında yapar.
 

 


 
–         Tarımsal Aletler,
–         Testere,
–         Aşı Malzemeleri,
–         Budama Makası,
–         Bilgisayar.
 
 

 


 
Antepfıstığı teknikeri olmak isteyenlerin;
–         Biyolojiye, özellikle botanik konularına ilgi duymaları ve bu alanda başarılı,
–         Açık havada çalışmaktan ve bitki üretmekten hoşlanan,
–         İnsanlarla, özellikle (çiftçilerle) iyi iletişim kurabilen,
–         Bedence sağlam ve dayanıklı
Kimseler olmaları gerekir.
 
 
ÇALIMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Antepfıstığı Teknikeri tarımsal faaliyetlerin ve ürünün yetişme periyodu gözönüne alınarak bazı dönemlerde ağırlıklı olarak arazi şartlarında, (sıcak topraklı ortamlarda) danışmanlık ve planlama hizmeti verecekleri zaman büro koşullarında görev yaparlar; fıstık işleme zamanında kontrolörlük yapabilirler.
 
 

 


 
Bu Programı bitirenler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda, Tarım İl ve ilçe müdürlüklerinde, ilgili konuda faaliyet gösteren enstitülerde ve özel antepfıstığı işletmelerinde çalışabilmekdir.

 


 
Meslek eğitimi “Antepfıstığı Tarımı ve Teknolojisi” programı adı altında sadece Gaziantep Üniversitesi Nizip Meslek Yüksek Okulunda verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–         Meslek liselerinin Çay Teknolojisi, Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat bölümlerinden mezun olanlar “Antepfıstığı Tarımı Teknolojisi” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
 
–         Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.
 
 
EĞİTİMİN SÜRESİ  VE İÇERİĞİ
 
Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.      
1.Yıl: Rapor yazım ve Sunum Tekniği, Bilgisayar, Matematik, Bahçe Bitkileri Yetiştiriciliği, Bitki Besleme, Antepfıstığı Çeşitleri, Toprak Bilimi İngilizce 1, Türkçe, Bilgisayar Uygulamaları, Meteoroloji, Fidan Yetiştirme Teknikleri, Bahçe Tesisi, Antepfıstığı Anaçları ve Özellikleri, Gıda Mevzuatı ve Antepfıstığının besin Değeri, Antepfıstığının Ekolojik İstekleri, Tarım Ekonomisi, İngilizce 2 ve Beden Eğitimi ve Spor dersleri okutulur.  
2. Yıl: Bitki Islahı, Ağaçların Aşıya Hazırlanması, Antepfıstığının Gübrelenmesi, Budama, Antepfıstığının Hasat Sonu Fizyolojisi, Pazarlama, İngilizce 3, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Antepfıstığında Döllenme Biyolojisi, Antepfıstığı Hastalık ve Zararlıları, Antepfıstığı İşleme Tekniği, Sulama, Uygulama, Bitirme Projesi ve İngilizce 4 dersleri okutulur.
Ayrıca 1. ve 2. yılın sonlarında yaz aylarında 40 işgünü staj yapılır.
 

 


 
                                         “Antepfıstığı Tarımı ve Teknolojisi” programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde Ziraat Fakültesinin “Bitkisel Üretim” ve 1Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
 
BENZER MESLEKLER: Ziraat Mühendisi, Ziraat Teknisyeni.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
·       Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler çeşitli kurum ve kuruluşların burs ve kredi imkanlarından faydalanır.
 
·       Kamu sektöründe Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda yasal olarak belirlenen derece ve kademede işe başlanır. Ücretler kıdeme ve yıllık olarak belirlenen oranlara göre artar.  
·       Özel sektörde ise işyerlerine göre farklılık göstermekle birlikte ilk işe girişte asgari ücret civarında ücret verilir. Bu ücret işteki başarıya ve yapılan anlaşmaya göre yükselebilmektedir.
 
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULACAK YERLER
 
–         İlgili Eğitim Kurumları,
–         Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–         Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl  Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
antepfıstığı , meslek , ziraat , antepfıstığının , tarım , eğitim , ingilizce , ücret , “antepfıstığı , sınavsız , belirlenen , bitki , bitkileri , teknolojisi” , tarımı , bilgisayar , bahçe , tarımsal , işleme , teknikeri
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ olabilir,
ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ nedir,
ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ ne iş yapar,
ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ nasıl olunur,
ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ maaşı,
ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ çalışma koşulları,
ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ meslek tanımı,
ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Antep Fıstığı Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Antikacı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir