Arazi Topoğrafı ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

Arazi Topoğrafı

: PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: FİZİK, MATEMATİK VE MÜHENDİSLİK BİLİMLERİ İLE İLGİLİ PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: MİMARLAR, MÜHENDİSLER VE İLGİLİ PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: Haritacılar ve harita mühendisleri
Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : Ortaöğretim (Lise ve Dengi)
:
Hudutları ve yerleri tam olarak tespit edebilmek, haritacılık, inşaat işi, arazi durumunu değerlendirmek veya diğer gayelerin gerçekleşmesine esas teşkil edecek topoğrafik doneleri toplamak üzere yapılan topoğrafik etütlere nezaret ve iştirak eden kişidir.

:

Arazi Topoğrafı işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak

Esas görevleri Topoğraf, (Genel) (2148.07)?de belirtilen işlere benzemekle beraber arazide yapılan topoğrafik çalışmalarda ihtisas sahibi olmak,
Bina ve diğer inşaatların şehir planındaki krokilerini almak, yerlerini belirlemek,
Nivo, topoğrafik ölçme aletleri ile araziyi ölçmek, notlar almak, eğimini belirlemek
Aldığı ölçümlerle harita çizim tekniğine uygun olarak aydınger kağıdına arazinin haritasını çizmek
Araziye giderek viraj, köprü ve zeminin uygunluğu bakımından incelemeler yapmak, yol güzergahını tespit etmek, hat ablikasyonu yapmak için kazıklar arası mesafeyi ölçmek, tespit ettiği noktaların deniz seviyesine olan yüksekliğini ölçerek kodlandırmak,
” target=”_blank” relationship=”dofollow” url=””] Hat güzergahını ve kazıklarla tespit edilmiş noktaların avan projesini hazırlayarak belirtmek,
Doldurulması gereken yerleri, viraj, köprü olmaya müsait noktaları tespit etmek,
Almış olduğu ölçümleri belirli oranlarda küçülterek ölçeklerini tespit etmek, tatbikat projesine işlemek, i) Arazide yapılan topoğrafik çalışmalarda ihtisas sahibi olmak. vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları Arazi Topoğrafı olabilir,
Arazi Topoğrafı mesleğinin zorlukları,
Arazi Topoğrafı nerelerde çalışabilir,
Arazi Topoğrafı mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
Arazi Topoğrafı nedir,
Arazi Topoğrafı ne iş yapar,
Arazi Topoğrafı nasıl olunur,
Arazi Topoğrafı maaşı,
Arazi Topoğrafı çalışma koşulları,
Arazi Topoğrafı meslek tanımı,
Arazi Topoğrafı görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

Arazi Topoğrafı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Ara-Taşıt Aracı Operatörü (Maden Ocağı) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Arduaz ve Kiremit Çatı İşçisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir