Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI
 
Gümrük birliği sürecinde ve Türkiye’nin Avrupa Topluluğuna tam üyeliğinde, tüm özel ve kamu kuruluşlarının bünyelerinde yapmaları zorunlu yapısal değişiklikleri uygulamaya koyacak, Avrupa Birliğinin, sosyal, ekonomik ve iktisadi mevzuatını izleyen kişidir.
 

 


 
–         Çalıştığı kamu ya da özel kuruluşun, sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki yapısını inceler ve bunun Avrupa  Topluluğu mevzuatlarına uygun hale getirilmesine çalışır.
 

 


 
–         Avrupa birliği ile ilgili çeşitli yayınlar,
–         Her türlü büro malzemeleri,
–         Mevzuat, yönetmelik vb.
 

 


 
Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı olmak isteyenlerin;
–         Sosyal Bilimlere, özellikle ekonomi, işletme, sosyoloji, hukuk konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
–         Birliğe üye ülkelerden herhangi birinin dilini öğrenmeye istekli olan,
–         Genel kültür düzeyi ve başkaları ile iletişim kurabilme yeteneği gelişmiş,
–         Seyahat etmekten hoşlanan
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Avrupa Birliği İlişkileri Uzmanı büro ortamında, temiz ve sağlıklı koşullarda çalışırlar. Zaman zaman seyahat edebilir.
   

 


 
Avrupa Birliği İlişkileri bölümü mezunları çeşitli meslek odaları, sendikalar, kamu ve özel sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşların AB birimlerinde, şubelerinde, AB ile ilgili konularda araştırma ve danışmanlık yapan vakıf ve şirketlerde, dış ticaret firmalarında Gümrük Müşaviri olarak çalışabilirler. Türkiye’nin 14 Nisan 1987 ‘de Avrupa Birliğine tam üyelik başvurusu, Türkiye’nin 6.3.1995 tarihli, 1/95 ve 2/95 sayılı ortaklık konseyi kararları doğrultusunda, Avrupa Topluluğu ile 1.1.1996 tarihinden itibaren Gümrük Birliğine girmesinden sonra AT konusunda eğitim görmüş insanlara olan ihtiyaç hissedilmiştir. Bu mesleğe gelecekte daha fazla ihtiyaç duyulacağı, şu an için alanında iş bulamama imkanının olması bir gerçektir. Mezunlar genellikle Dış Ticaret, alanında çalışabilmektedir. İleride bu alanda yetişmiş ara elemana ihtiyaç duyulacaktır. 
 

 


 
Mesleğin eğitimi, üniversitelerin İşletme Fakültesi Avrupa Birliği İlişkileri bölümünde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE  GİRİŞ KOŞULLARI
 
Meslek eğitimine girebilmek için,
–         Lise veya dengi okul mezunu olmak,
–         Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) “Avrupa Birliği İlişkileri” lisans programı için yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-2)” puan almak,
–         Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih bildirim formunda “Avrupa Birliği İlişkileri”  ile ilgili programı tercih etmek.
 
“Avrupa Topluluğu, Dış Ticaret ve Avrupa Birliği”  önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Avrupa Birliği İlişkileri” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
 
 

 


 
Eğitim süresi 4 yıl olup, öğrenciler, İktisat, İşletme, Muhasebe, Dış Ticaret Muhasebesi, Bilgisayar, Uluslararası Ticarette Genel Kavramlar dersleri ile Yabancı Dil, Hukuk, İhracat ve İthalat Uygulaması, İşletme Matematiği, İhracat Mevzuatı, İthalat Mevzuatı, Gümrük Rejimleri, Gümrük Birliği ve Türk Sanayiinin Rekabet Gücü, AB ve Türkiye ile İlişkiler, İnsan İlişkileri gibi derslerle seçmeli dersleri alırlar.
 

 


 
Meslek elemanları çalıştıkları işletmelerin personel politikaları doğrultusunda, şef, kısım amiri, servis ya da departman sorumlusu gibi unvanlarla çalışabilmekte ayrıca doğrudan ‘Gümrük Müşaviri’ unvanı da alabilmektedirler.
BENZER MESLEKLER : Gümrük müşaviri, Dış ticaret meslek elemanı, Ekonomist.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Meslek eğitimi sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün verdiği öğrenci kredisinden yararlanmaları mümkündür. Bunların dışında değişik kurum ve kuruluşların burslarından faydalanabilirler.
 
Meslek elemanları çalıştıkları kurum ve kuruluşların mali yapısına, hukuki yapısına ve ücret politikalarına bağlı olarak  asgari ücretin bir buçuk iki katı ile beş altı katına kadar değişen oranlarda ücretler alırlar.
 

 


 
–         İlgili eğitim kurumları,
–         Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–         Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl  Müdürlükleri.
Kaynak: İskur
 

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
avrupa , birliği , meslek , gümrük , ilişkileri , ticaret , avrupa birliği ilişkileri , türkiye , “avrupa , işletme , öğrenci , “avrupa birliği ilişkileri” , kamu , sosyal , kurumu , merkezi , topluluğu , ilişkileri” , eğitim , ihtiyaç
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI olabilir,
AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI mesleğinin zorlukları,
AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI nerelerde çalışabilir,
AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI nedir,
AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI ne iş yapar,
AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI nasıl olunur,
AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI maaşı,
AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI çalışma koşulları,
AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI meslek tanımı,
AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ELEMANI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Avukat ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir