BAĞCILIK TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

BAĞCILIK TEKNİKERİ

 


 
Kaliteli üzüm yetiştirilmesi ve üzümden şarap, sirke vb. ürünlerin üretilmesinde ziraat mühendisine yardımcı olarak çalışan kişidir.

 


 
–      Yetiştirilecek üzüm cinsine uygun toprağı ve asmayı seçer,
–      Asmaları aşılar, toprağı gübreler,
–      Asmaları zararlılardan korumak için ilaçlama, zararlı otları temizleme gibi önlemler alır,
–      Üzümlerin toplatılıp, kurutulması için uygun zamanı ve yeri belirler,
–      Üzümleri yaş ve kuru olarak pazarlar,
–      Üzümlerin işlenerek şarap, sirke, şıra, meyve suyu yapılması ile ilgili işleri yürütür.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–      Üzüm asması,
–      Asmaları dikmek için kazıklar, kazıkları bağlamak için teller,
–      Bel, çapa,
–      Bağ makası,
–      Haşere ilaçları,
–      İlaç püskürtme makinesi.
 

 


 
Bağcılık teknikeri olmak isteyenlerin;
–      Biyolojiye özellikle botaniğe ilgili ve bu alanda başarılı,
–      Açık havada çalışmaktan, bitki üretmekten hoşlanan,
–      Bedence sağlıklı ve dayanıklı
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Bağcılık teknikeri bazan açık havada, bazan kapalı ortamlarda çalışır. Çalışırken, ziraat mühendisleriyle, gıda mühendisleriyle, meslektaşlarıyla, tüketicilerle iletişim halindedir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
–     Bağcılık teknikerleri kamu ve özel sektöre ait bağlar, şarap ve meyve suyu fabrikaları, Tarım Bakanlığına bağlı Bağcılık Araştırma Enstitülerinde çalışabilirler.
–     Ülkemizin bir tarım ülkesi olmasına karşın, ne yazık ki ziraat alanında yetişmiş elemanların işe yerleştirilmeleri oldukça güç olmaktadır. Ancak, teknik ziraatın gelişmesiyle bu alanda yetişmiş, bilgili elemanlara ihtiyaç artmaktadır.
 

 


 
Mesleğin eğitimi, üniversitelerin meslek yüksekokullarının bağcılık bölümlerinde verilmektedir.  
 
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Meslek liselerinin Çay Teknolojisi, Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat, Genel Ziraat, Makine(Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım Teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar “Bağcılık” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları gerekir.
 
 

 


 
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince; Matematik, Teknik Resim, Zirai Botanik, Zirai Meteoroloji, Bağ Hastalıkları, Analitik Kimya, Ekonomi, Bağ Ekolojisi, Asmanın Tanımı, Bağ Zararlıları, Asmanın Beslenmesi ve Gübrelenmesi, Bağlarda Yabancı Otlar, Toprak Bilgisi, Bağ Tesis Tekniği ve Bakımı, Asma Fidanı Yetiştirme Tekniği, Şarap ve Şıra Teknolojisi, Uygulamalı Bağcılık, Bilgisayar Programlama, Bağ Klon Seleksiyonu, Üzüm Değerlendirme ve Ekspertiz, Bağlarda Mekanizasyon derslerini alırlar.
Bağcılık programında amaç, daha çok uygulayıcı olarak, iyi kalitede üzüm yetiştirmek için toprağın ve asmanın seçilmesi, asmaların bakımı ve beslenmesi, üzümlerin toplanması, yaş ve kuru olarak pazarlanması, şıra ve şarap yapımı gibi işlerin yürütülmesinde ziraat mühendisleri ile birlikte çalışacak bağcılık teknikeri yetiştirmektir.
 

 


 
Bağcılık ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Ziraat Fakültelerinin Bitkisel Üretim lisans programına dikey geçiş yapabilirler.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler.
Mezuniyet sonrasındaki kazanç çalışılan işyerine ve yapılan işe göre değişiklik göstermektedir. Asgari ücretin 3-4 katına kadar aylık ücret alınabilmektedir.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek , bağcılık , ziraat , tarım , üzüm , şarap , teknikeri , mesleğin , asmanın , lisans , sınavsız , üzümlerin , asmaları , eğitim , şıra , tekniği , süresi , beslenmesi , zirai , bağlarda
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları BAĞCILIK TEKNİKERİ olabilir,
BAĞCILIK TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
BAĞCILIK TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
BAĞCILIK TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
BAĞCILIK TEKNİKERİ nedir,
BAĞCILIK TEKNİKERİ ne iş yapar,
BAĞCILIK TEKNİKERİ nasıl olunur,
BAĞCILIK TEKNİKERİ maaşı,
BAĞCILIK TEKNİKERİ çalışma koşulları,
BAĞCILIK TEKNİKERİ meslek tanımı,
BAĞCILIK TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

BAĞCILIK TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Bağcılık Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Bağırsak İşçisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir