Biyolog (Genel) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

BİYOLOG ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
BİYOLOG

 


 
Canlı türlerinin tanımlanması, sınıflandırılması, yaşamı ve evrimini etkileyen koşullar    üzerinde araştırma yapan kişidir.           
 

 


 
Biyologların görevleri araştırma ve uygulama alanındaki çalışmalara göre değişir.  
Araştırma alanında çalışan biyolog:
–         Canlıların yapılarını inceler ve bunları belli sınıflara yerleştirir,
–         Çeşitli canlı türlerinin evrimine etki eden etmenleri inceler,
–         Canlıların en iyi şekilde yaşayabileceği ortamları belirler.
Uygulama alanında çalışan biyolog:
–         Biyolojik arıtmada ve kirletilmiş ortamlarda gerekli iyileştirici uygulamaları yapar,
–         Tahlil edilecek kan, idrar vb. maddeleri çeşitli kimyasal işlemlere tabi tutar,  
–         İçme sularının ve tarım alanlarında kullanılan suların analizlerini yapar,
–         Biyolojik zenginliklerimizin araştırılması, doğa tarihi ve müzeleri oluşturulması için etkili kurumlarla işbirliği yapar.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–         Laboratuar araç-gereçleri,
–         Mikroskop,
–         Kimyasal maddeler,
–         Bilgisayar.
 

 


 
Biyolog olmak isteyenlerin;
–         Akademik yeteneği yüksek,
–         Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı,
–         Bilimsel meraka sahip, bir konuyu derinliğine araştırmak isteyen,
–         Görme duyusu ve belleği güçlü,
–         Renkleri ayırt edebilen,
–         Sabırlı ve dikkatli,
kimseler olmaları gerekir.        
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Biyologların çalışma ortamı görevlerine göre değişir. Bitki ve hayvan türlerinin yaşayışını incelemek için açık havada, hücre ve dokuları incelemek için laboratuarda , inceleme sonuçlarını değerlendirmek için ise büro ortamında çalışmaları gerekir. Biyologların çalışma süresi genelde düzenli, çalışma ortamı temiz ve güvenlidir. Ancak arazi çalışmalarında incelenen canlı türlerine göre değişmek üzere gece gündüz, bazen günlerce çalışmak gerekebilir.            
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Biyologlar, kamu kuruluşlarında, üniversitelerin tıp, eczacılık, ziraat, orman, fen fakültelerinde, araştırma merkezlerinde, Tarım ve Köy İşleri, Orman, Çevre ve Sağlık Bakanlıklarına bağlı kuruluşlarda; özel sektörde ise ilaç ve besin endüstrisi kuruluşlarında çalışmaktadırlar. Biyoloji bölümü mezunları, “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı” veya “Pedagojik Formasyon Programı” nı tamamlamaları durumunda “Biyoloji Öğretmenliği” yapabilirler.
 

 


 
Meslek eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı Fen-Edebiyat ve Fen Fakültelerinin “Biyoloji” bölümlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY-2)”   puanı almak gerekmektedir.
 

 


 
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Fen dersleri ağırlıklı bir eğitim yapılmaktadır. Teorik eğitimin yanında laboratuar çalışmaları da vardır. Eğitim sırasında isteğe bağlı olarak staj yapılır. Eğitim süresince; Genel Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Kimya, İstatistik, Sistematik Botanik, Hayvan Histolojisi, Biyokimya, Genetik, Fizyoloji, Bitki Fizyolojisi, Türkiye’nin     Bitki Örtüsü, Evrim, Parazitoloji, Bitki Ekolojisi ve Coğrafya, Ekoloji gibi dersleri alırlar.
 

 


 
Meslekte ilerleme genellikle lisansüstü eğitim veya doktora eğitimi ile olur. Biyologlar,      botanik, zooloji, mikrobiyoloji, hidrobiyoloji ve uygulamalı biyoloji gibi alanların birinde uzmanlaşabilirler. Biyologların genellikle genetik ve biyokimya alanlarında uzmanlaşmaya   yöneldikleri görülmektedir.
BENZER MESLEKLER: Ziraat mühendisliği, botanikçilik.
   
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Meslek eğitimi süresince koşulları uyan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar       Kurumu ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının verdiği kredi ve burslardan        yararlanabilirler.
Eğitim sonrası; kamu kuruluşlarında çalışanlar çalıştıkları kurumun statüsüne       göre sağlık hizmetleri sınıfından ücret alırlar. Özel işyerlerinde çalışanlar ise çalışma sürelerine, başarılarına ve deneyimlerine göre değişen ücretler alırlar.
 

 


 
·       İlgili Eğitim Kurumları,
·       Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
·       Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
eğitim , meslek , biyoloji , bitki , çalışma , biyolog , biyologların , araştırma , kuruluşlarında , süresi , canlı , kredi , alırlar , kurumu , eğitimi , türkiye , kamu , türlerinin , yapar , genetik
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları BİYOLOG olabilir,
BİYOLOG mesleğinin zorlukları,
BİYOLOG nerelerde çalışabilir,
BİYOLOG mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
BİYOLOG nedir,
BİYOLOG ne iş yapar,
BİYOLOG nasıl olunur,
BİYOLOG maaşı,
BİYOLOG çalışma koşulları,
BİYOLOG meslek tanımı,
BİYOLOG görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

BİYOLOG ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

BİYOKİMYAGER ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Biyolog (Genel) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir