BORSA KOMİSYONCUSU ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

BORSA KOMİSYONCUSU ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
BORSA KOMİSYONCUSU

 

           
 
Borsa komisyoncusu; hisse senedi, tahvil ve benzeri taşınabilir kıymetlerin alım ve satımını müşteri adına yapan kişidir.
 

 


      
–     Müşterilerin mali durumları ve yatırım alanları hakkında bilgi edinir,
–     Döviz, tahvil, bono, hisse senedi ve diğer mali belgelerin piyasa değerlerini analiz eder,
–     Hisse senedi ve tahvil almak veya satmak isteyen müşterilerinin ihtiyaçlarını saptar, müşterinin uzun vadede mi, kısa vadede mi kazanç beklediğini belirler,
–     Hisse senedi almak isteyen kişilere en uygun fiyatla senet alır, satmak isteyen kişilerin senedini de en uygun fiyatla satar,
–     Borsada yapılan işlemlerin sonunda, hisse senedi alan kişilerin parasını, satan kişilerin de senedini “Borsa Takas Merkezi”ne teslim eder.
 
KULLANILAN ALET  VE MALZEMELER
 
Telefon, bilgisayar vb. iletişim araçlarını kullanır.
 

 


 
Borsa komisyoncularının;
–     Çeşitli uyarıları aynı anda algılama gücüne ve belleğe,
–     Çabuk ve doğru karar verebilme,
–     Geleceği doğru tahmin edebilme,
–     Başkalarını ikna edebilme becerilerine,
–     Sorumluluk duygusuna sahip,
–     Stres altında çalışabilen
kimseler olmaları gerekir.
 
 ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Borsa komisyoncusunun çalışma ortamı kalabalık ve gürültülüdür. Borsa komisyoncusu çalışırken sayılarla uğraşır ve insanlarla etkileşimde bulunur. Dikkatsiz, sorumsuz ve ileriyi göremeyen kimseler müşterilerini zarara uğratabilirler. Bu da onların meslekte kalmalarını güçleştirir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Türkiye’de kısa sayılacak bir geçmişe sahip olan borsanın, kamuoyunun ilgisini gittikçe artan bir şekilde çekmekte olduğu, televizyonda ve günlük basında her gün borsa ile ilgili haber ve yorumların yer aldığı, günümüzde, borsanın sermaye piyasası içindeki yeri ve para piyasalarını etkileyen atılımlarıyla gündemde olmayı önümüzdeki günlerde de sürdüreceği tahmin edilmektedir. Bu meslekte halen sertifikaya sahip olanların istihdam sorunlarının olmadığı, gelecekte de borsanın gelişmesi neticesinde bu meslekte çalışacak yeni elemanlara ihtiyaç duyulacağı düşünülmektedir.
 

 


 
Mesleğin eğitimi Ticaret Meslek Liselerinin Borsa Hizmetleri bölümünde ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası  Başkanlığınca açılan kurslarda verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Bu mesleğin eğitimini alabilmek için: ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.
Menkul Kıymetler Borsa Başkanlığı tarafından düzenlenen bu eğitime katılabilmek için ise; En az lise mezunu olmak,  21 yaşını bitirmiş olmak, En az 1 yıl aracı kuruluşlarda çalışmış olmak ve aracı kurumun uygun görüşü gerekmektedir.
 

 


 
Ticaret Meslek Liselerinde eğitim süresi 4 yıldır.
Bu meslekte çalışabilmek için,Menkul Kıymetler Borsasından bir sertifikanın alınması gerekmektedir. Bunun için Menkul Kıymetler Borsasında düzenlenen 2 haftalık bir eğitim programından geçip başarılı olma şartı vardır.  Burada verilen eğitimde Borsa Mevzuatı, Anonim Şirket ve Hisse Senedi, Hisse Senedi Alımında Güncel Sorunlar, Bilanço ve Gelir Tablosu Analizi, Portföy Yönetimi, Aracı Kurumlar, Banka Özelleştirme, Halka Açılma,  Borsa İşlemleri, Hisse Senedi Değerlemesi, Tahvil Piyasası ve Borsanın Geleceği konularını içeren dersler verilir.
   Ticaret Meslek Liselerinde  verilen eğitimde ise Genel Kültür Derslerinin yanında Turizm, Ekonomi, Maliye, Hukuk, Müteşebbislik, Beşeri Münasebetler, Bilgisayar, Daktilografi, Muhasebe, Borsa Hizmetleri Uygulaması gibi dersler okutulmaktadır.
 

 

 
 
Meslek eğitimini bitirip sertifikaya hak kazandıktan sonra müşteri temsilcisi yardımcısı olarak göreve başlanır. Daha sonra bilgi ve tecrübeyle müşteri temsilcisi olunabilir. Mesleğinde başarılı olan elemanlar daha fazla gelir elde edebilirler ve kendine ait işyeri açabilirler.
–  Bilgisayar bölümünden  mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde, alanlarının devamı niteliğindeki veya buna en yakın programların uygulandığı meslek yüksekokullarına istenilen şartları taşımaları durumunda sınavsız olarak yerleştirileceklerdir.Devam edebilecekleri bölümler; Bankacılık, Bankacılık ve sigortacılık, Deniz ve Liman İşletme  Dış Ticaret,  Dış Ticaret ve Avrupa birliği,  e- Ticaret, Emlak ve emlak yönetimi, Gümrük işletme , Finans, İşletme, Borsa finans, ithalat- ihracat, Kooperatifcilik, lojistik, Uluslar arası lojistik, Bilgisayar destekli yayıncılık, Muhasebe, Otobüs işletmeciliği, Pazarlama, Pamuk pazarlama ve iplikcilik, Sağlık kurumları işletmeciliği,(Açık Öğretim), Sigortacılık, sivil havacılık işletmeciliği,
–   Bitkisel ürünlerde  muhafaza ve pazarlama tarımsal işletmecilik, Tarımsal kooperatifcilik, , tarımsal pazarlama,  Ticaret ve yönetim,  Uluslar arası Ticaret, Uluslar arası ticaret yönetimi,
–   Para ve seraye yönetimi, Tarım işletmeciliği ve pazarlama proğramlarıdır.
–  Meslek lisesi mezunları ayrıca;
–  Bankacılık (Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu),
–  Bankacılık(Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu),
–  Bankacılık ve Finans (Uygulamalı Yabancı Diller Yüksek okulu),
–  Bankacılık ve Finans (Uygulamalı Bilimler Yüksek okulu),
–  Sermaye Piyasası(Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek okulu),
–  Sigortacılık(Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek okulu),
–  Sigortacılık ve Risk Yönetimi (Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu) lisans programlarına başvurduklarında ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
BENZER MESLEKLER:  Emlak komisyoncusu, Broker, Dealer.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Mesleki sertifika eğitiminden önce, çalışılan aracı kurumda en az asgari ücret tutarında gelir elde edilir.Meslek eğitimi bitip “Müşteri Temsilciliği” sertifikası alındıktan sonra en az asgari ücretin 3-4 katı ücret alınır. Bu oran tecrübeye, bilgiye ve çalışılan aracı kuruma göre daha da fazla olabilir.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
borsa , meslek ,      , bankacılık , ticaret , senedi , hisse , okulu , sigortacılık , aracı , meslekte , pazarlama , yönetimi , menkul , işletmeciliği , finans , uygulamalı , kıymetler , borsanın , müşteri
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları BORSA KOMİSYONCUSU olabilir,
BORSA KOMİSYONCUSU mesleğinin zorlukları,
BORSA KOMİSYONCUSU nerelerde çalışabilir,
BORSA KOMİSYONCUSU mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
BORSA KOMİSYONCUSU nedir,
BORSA KOMİSYONCUSU ne iş yapar,
BORSA KOMİSYONCUSU nasıl olunur,
BORSA KOMİSYONCUSU maaşı,
BORSA KOMİSYONCUSU çalışma koşulları,
BORSA KOMİSYONCUSU meslek tanımı,
BORSA KOMİSYONCUSU görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

BORSA KOMİSYONCUSU ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Borsa Komisyoncusu ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Borsa ve Finans Meslek Elemanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir