BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI

 


  <;/p>
Büro makineleri bakım ve onarımcısı yazı makineleri, hesap makineleri (digital), baskı makineleri (priport, fotokopi, teksir), faks vb. diğer cihazların her türlü elektronik, elektrik veya mekanik arızaları belirleyen ve bakım- onarımını yapan kişidir.
 

 

   
 
–     Bozuk makineyi yada cihazı inceleyerek, bozukluğun nereden kaynaklandığını tespit eder,
–     Bozuk parçayı onarır yada değiştirir, gerekli bakım işlerini yapar,
–     Gerekli sökme, takma, parça değiştirme işlemlerini yaparak ürünü çalışır duruma getirir ve test eder,
–     Onarım ve parça değiştirme ile ilgili kayıt ve raporları tutar,
–     Yaptığı işlemler hakkında müşteriye bilgi verir,
–     Bakım ve tamir ücretini hesaplayarak tahsil eder.
 

 


 
Söküp takma, temizlik, kontrol ve ayar işlerinde kullanılan çeşitli genel ve özel takımlar, multimetre, osiloskop, simülatör, generatör gibi ölçme aletleri ve kontrol aletleri, lehim takımları, onarım için gerekli tüm elektrik, elektronik ve mekanik parçalar.
 

 


 
Büro makineleri bakım ve onarımcısı olmak isteyenlerin;
–     Elleri ve gözleri sağlam,
–     Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
–     Makine parçaları arasındaki ilişkileri görebilen,,
–     Dikkatli, tedbirli
kimseler olmaları gerekir.
 
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Büro makineleri bakım ve onarımcısı, görevini büroda yada atölyede, kapalı bir çalışma ortamında yürütür. Kişi birinci derecede alet ve malzeme ile ilgilidir. Mesleğin icrası genellikle tek başına gerçekleştirilir. Zaman zaman diğer çalışanlarla, meslektaşlarıyla ve müşterileriyle iletişimde bulunur.
Çalışılan ortamdaki havada, boya zerrecikleri yoğun olarak bulunmaktadır. Ortamda bulunan kişi boya zerreciklerinin yoğun olduğu havayı teneffüs etmektedir. Kullanılacak maske ile en aza indirgenebilmekte, ancak solunan hava ile birlikte vücuda alınan boya zerrecikleri sağlığı olumsuz olarak etkilemektedir. Uzun süre bu meslekte çalışan kişilerde, boya-tiner kokusuna karşı hassasiyet görülmekte, akciğer rahatsızlıklarına yakalanma riskleri yüksek olmakta ve solunum sistemi rahatsızlıklarına rastlanmaktadır.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
En karmaşık işletme ve holdinglerden en küçük işletme ve şirketlere kadar, bütün yönetim merkezlerinde, teknolojik gelişmelere paralel olarak kullanılan makine ve cihazlardan oluşan donanım zenginleşmiştir. Bununla birlikte büro makinelerinin zamanında ve istenen kalitede kullanılmasını gerçekleştirecek, tamir ve bakımını sağlayacak teknik personele ihtiyaç vardır. Mesleki eğitimini tamamlayanlar endüstride, özel ve resmi kuruluşlarda, küçük veya büyük iş alanlarında büro makineleri tamirciliği ile ilgili bölümlerde çalışırlar. Ayrıca, bu alanda imalat, bakım ve onarım servisleri kurabilirler. Bu meslek dalında iyi eğitim görmüş nitelikli eleman sıkıntısı çekilmektedir. Yeterli bilgiye ve eğitime sahip olan meslek elemanlarının iş bulmaları nispeten kolaydır.
 

 


 
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm Mesleki Eğitim Merkezlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
–     En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
–     14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
–     Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
–     Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.
 

 


 
Büro makineleri bakım ve onarımcısı mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 2 yıldır. Eğitim haftanın 1 günü teorik diğer günlerde ise, işletmelerde pratik olarak verilmektedir.
Eğitim programında; genel kültür derslerinin yanı sıra, ikinci ve üçüncü yıl içerisinde ağırlıklı olarak teknik resim, meslek bilgisi, elektronik, endüstriyel elektronik, baskı makineleri, yazı ve hesap makineleri gibi mesleki dersler yer almaktadır. Mesleki eğitimde öğrencilere; büro makineleri bakım ve onarımında kullanılan araç-gereçlerin tanınması, işe göre malzemenin seçilmesi, bakım ve onarıma başlamadan önce ön hazırlık yapılması, yapılacak işin planlanması ve  organizasyonun sağlanması, yapılması gereken iş ve işlemleri tekniğine uygun olarak ve yeterli çabuklukta yapabilecek alışkanlık düzeyine gelinmesi, güvenli-planlı ve sıralı çalışma alışkanlıklarının kazanılması, teknolojik gelişmelerin takibi ile araştırıcılık ruhunun geliştirilmesi, makine ve teçhizatın bakımlı ve tedbirli kullanılması alışkanlığının kazandırılması amaçlanmaktadır. 
 

 


 
–     Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Büro makineleri bakım ve onarımcısı mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.
–        Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması  zorunludur.
BENZER MESLEKLER: Elektrikli ev aletleri bakım ve tamirciliği, radyo ve televizyon tamirciliği, bilgisayar bakım ve tamirciliği, haberleşme cihazları bakım ve onarımcılığı, elektrik ve elektronik malzemeler satış elemanlığı, saat, elektrikli aletler ve elektronik araçlar satış elemanlığı.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–     Çıraklık ve kalfalık eğitimi süresince yaşa uygun asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere ücret alınır.
–     Öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta primleri devletçe karşılanır.
–     Bütün öğrenci haklarından yararlanırlar.
–     Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanırlar.
–     Bu meslek elemanları, çalışılan işyerine ve deneyime bağlı olarak değişmekle birlikte asgari ücretin 2 ile 4 katı arasında ücret alabilmektedirler.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
     , bakım , makineleri , eğitim , büro , meslek , mesleki , büro makineleri bakım , onarımcısı , çıraklık , meslekte , tamirciliği , boya , mesleğin , yada , makine , gerekli , çalışma , süresi , eder
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI olabilir,
BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI mesleğinin zorlukları,
BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI nerelerde çalışabilir,
BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI nedir,
BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI ne iş yapar,
BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI nasıl olunur,
BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI maaşı,
BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI çalışma koşulları,
BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI meslek tanımı,
BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

BÜRO MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIMCISI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Büro Makineleri Bakım ve Onarımcısı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Büro Makineleri Servis Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir