ÇEVRE TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ÇEVRE TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ÇEVRE TEKNİKERİ

 


 
Doğal kaynakların verimliliklerinin korunması, çevrenin insan sağlığına ve refahına uygun bir biçimde düzenlenmesi konularında çevre mühendisine yardımcı olarak çalışan kişidir.
 

 


 
–         Hava, su, toprak analizleri yapar, kirlilik düzeyini belirler,
–         Kirlilik düzeyi sağlığa zarar verecek boyutlara ulaştığında buna neden olan etmenleri belirler,
–         Çevreyi kirleten katı ve sıvı veya gaz atıkların çevreye zararsız hale getirilmesi için belirlenen önlemlerin uygulanmasını sağlar,
–         Çevre konusunda topladığı verileri tablo ve grafikler halinde ilgililere (örneğin; fabrika ve bina projesini çizenlere) iletir.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–         Hava, gürültü, su ölçüm cihazları,
–         Numune tüpleri vb. laboratuar aletleri,
–         Büro alet, makine ve malzemeleri.
 

 


 
Çevre teknikeri olmak isteyenlerin;
–        Fen bilimlerine, özellikle kimya ve biyolojiye ilgili ve bu konularda başarılı,
–        Çevre sorunlarına duyarlı,
–        Renkleri ayırdedebilen,
–        Ayrıntıyı algılayabilen,
–        Dikkatli ve düzenli,
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Çevre teknikerleri laboratuarda çalışırken zaman zaman kokulu bir ortamda, tek başına, diğer zamanlarda, işin gereğine göre, açık havada çevre, inşaat, kimya mühendisleri ve teknisyenleri, sağlık personeli, şehir bölge plancıları ve gönüllü çevre kuruluşları ile iletişim halindedirler.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Çevre Bakanlığına bağlı çeşitli birimlerde, belediyelerde, SEKA, Perkim, İGDAŞ gibi kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedirler.
 
Ülkemizde çevre bilincinin yeterince gelişmemiş olması nedeniyle çevre alanında çalışanların sayısı oldukça azdır. Üretim şekli yüzünden çevreyi kirletme olasılığı yüksek kurum ve kuruluşlara çevre teknikeri çalıştırma zorunluluğu getirmeyi amaçlayan yasal düzenlemeler yapılmasına çalışılmaktadır. Bu çabalar olumlu sonuç verirse iş bulma olanakları artacaktır.
 

 


 
Mesleğin eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Çevre, Çevre Koruma, Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü” programlarında verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–      Meslek liselerinin Çevre Sağlığı, Çevre Sağlığı Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar “Çevre” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
–     Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.
 

 


 
Eğitim 2 yıl süreli olup, alınan dersler aşağıdadır.
I. Yıl: Teknik Resim, Harita Bilgisi ve Uygulamalar, Fizik, Çevre Kimyası, Mikrobiyoloji (genel), Hidrografya, Bioistatistik, Toprak Bilgisi, Genel Biyoloji, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Atık Su Arıtımı, Gıda Kontrol ve Sanitasyonu, Çevre Toksitolojisi, Klimatoloji, Çevre Mevzuatı, Çevre Biyolojisi, Güzel Sanatlar, Aile Eko Sistemi, Birey ve Çevre Etkileşimi.
II. Yıl: Bilgi İşlem, Bilgi Toplama ve Sistem Analizi, Konut Hijyeni ve İnşaat Yapı Bilgisi, Arazi Kullanımı ve Çevre, Zehirli ve Katı Atıklar Arıtımı, Hava Kirliliği, Kültürel Çevrenin Korunması, Ekoloji, Meteoroloji, Staj, Numune Alma-Sonuçları Değerlendirme, Su analizleri, Toprak Analizleri, Radyolojik Atıkların Analizi.
 

 


 
Çevre, Çevre Koruma, Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Çevre Mühendisliği, Kimya, Biyoloji ve Biyokimya lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
BENZER MESLEKLER: Çevre Mühendisi, Çevre Sağlığı Teknisyeni, Gıda Teknisyeni.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından     faydalanabilirler.
Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak istemeleri durumunda 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.
Özel sektörde ise kazanç çalışılan yer, tecrübe vb. durumlara göre değişiklik göstermektedir.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek ,         ,          , sağlığı , bilgi , sınavsız , kurum , lisans , bilgisi , teknikeri , kimya , toprak , analizleri , hava , biyoloji , arıtımı , kurumu genel müdürlüğü , sınavsız geçiş için , ösym , meslek danışma merkezi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ÇEVRE TEKNİKERİ olabilir,
ÇEVRE TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
ÇEVRE TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
ÇEVRE TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ÇEVRE TEKNİKERİ nedir,
ÇEVRE TEKNİKERİ ne iş yapar,
ÇEVRE TEKNİKERİ nasıl olunur,
ÇEVRE TEKNİKERİ maaşı,
ÇEVRE TEKNİKERİ çalışma koşulları,
ÇEVRE TEKNİKERİ meslek tanımı,
ÇEVRE TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ÇEVRE TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Çevre Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Çevre Teknolojisi Öğretim Üyesi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir