ÇİÇEKÇİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ÇİÇEKÇİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ÇİÇEKÇİ

 


Kesme çiçek ve iç mekan süs bitkilerinin temini, düzenlenmesi, sunumu ve satışına ilişkin işlemleri  yapan kişidir.

 


 –          Malzeme ihtiyacını belirler,
–          Çiçeklerin ve malzemelerin  alınacağı yerleri  belirler,
–          Çiçekleri cinslerine göre ayırır,
–          Çiçekleri işlenebilir hale getirir,
–          Çiçekleri amacına göre keser, dayanıklılıklarının artmasını sağlar,
–          Çiçeklerin saksılarını veya monte edilecekleri kapları hazırlar,
–          Çiçeklerin sergileneceği vitrini düzenler,
–          Buket, arajman ve  çelenk hazırlar,
–          İç ve dış mekan süsler,
–          Sipariş alır, fiyat belirler ve çiçekleri etiketler,
–          Satış işlemlerini yapar,
–          Siparişlerin kaydını tutar, teslim formu hazırlar, siparişin yerine ulaşmasını sağlar ve  fatura düzenler.

 


–          Çiçek pensi,  çeşitli makaslar,  boyalar,  tutkal,  cendere kalıpları,  cendere el ütüleri, ocak, kasnak, kapak yastığı, ayaklı pens, tel, tohum, kurdale, krafon, rafya,  ip metalize, çiçekler, saksı, kova, gül dikeni temizleme makinesi,  makbuz, saman, yaprak parlatıcı, yosun, yazı şeridi, zımba teli, zımba.
 

 


                                                     Çiçekçi olabilmek için ;
–          Güler yüzlü, sabırlı,
–          İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen  girişken,
–          Ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen,
–          Tertipli, düzenli, temiz ve hoşgörülü,
–          İkna yeteneği olan,
–          Yaratıcı,
–          Uzun süre ayakta kalabilecek kadar bedence dayanıklı
kimseler olmaları gerekir.
(Astım, romatizma gibi hastalıkları olanların ortamın nemli olmasından dolayı bu meslekte çalışması zordur. Ayrıca hassas ciltli kişiler bazı bitkilerin alerjik reaksiyonundan etkilenebilirler.)    
   
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Çiçekçiler; açık alanlarda veya kapalı ve nemli ortamlarda çalışırlar. Açık alanlarda çalışanlar genellikle her türlü iklim şartlarında çalışma durumunda olabilirler.
Çalışma yogunluğu özel gün ve mevsimlere bağlı olarak değişmektedir. Diğer çalışanlar ve müşterilerle iletişim halindedirler.
           

 


Türkiye’de süs bitkileri ve kesme çiçek yetiştiriciliğinde gözlenen teknolojik gelişmeler ve çeşitlilik çiçekçilik mesleğini olumlu bir şekilde etkilemektedir. Süs bitkilerindeki çeşitlilik, özellikle bitki materyali ithalatıyla giderek artmakta, bu da meslekte gelişme ve hareketlilik sağlamakta, talebi olumlu yönde artırmaktadır. İyi yetişmiş elemanlar her yerde kolaylıkla iş bulma şansına sahiptir. Eğlence yerlerinde, pasajlarda, gazinolarda, turistik yerlerde satış yapabilirler.
Çiçekçiler yeterli deneyim ve sermayeye sahip olmaları halinde kendi işyerlerini açabilirler. Meslek kendi işini kurmaya uygundur.
Bu meslekte öğrenilen bilgi ve becerilerle; tezgahtarlık, bahçıvanlık ve çiçek bakımı alanlarında da iş bulunabilmektedir.

 


Mesleğin eğitimi; yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin “Çiçekçilik” bölümünde verilmektedir.
MESLEK  EĞİTİMİNE  GİRİŞ KOŞULLARI
        Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
–          En az ilköğretim mezunu olmak,
–          14 yaşını doldurmuş olmak,
–          Bünyesi ve sağlık  durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
–          Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.
  

 


Mesleğin  eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl, lise veya dengi okul mezunları için 1 yıldır. Eğitim haftanın 4 günü işletmede pratik eğitim, 1 günü mesleki eğitim merekzinde teorik eğitim şeklindedir. Teorik eğitimde; Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Meslekî Bilgisayar  Meslek dersleri; Ortak Beceri, Çiçek ve Malzeme Bilgisi, Çiçek Bakımı ve Düzenleme, Çiçek ve Toprak Zararlıları, Çiçek Dekorasyonu, Toprak ve Bitki Analizi, Çiçekçilikte Sevk ve Ulaşım gibi derslerdir.

 


–          Meslekte usta ve usta öğretici ünvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki Eğitim Merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerede devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde  İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, İş Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanısıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavına katılabilirler.
–          Ustalık için ön görülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla)ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs proğramını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
–          Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırılması içinde “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
–          İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek meslek lisesi diploması alabilirler.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
EĞİTİM SÜRESİNCE
Mesleki eğitim süresince işletmelerde eğitim gören çırak öğrencilere işverenlerce, asgari ücretin %30’dan az olmamak üzere ücret ödenmektedir. 
EĞİTİM SONRASI
Çalışılan   işyerine göre değişmekle birlikte asgari ücret düzeyinde  kazanç elde edilmektedir.
Kendi  işyerini açanlarda ise ücret değişkendir.

 


–    İlgili eğitim kurumları,
–    Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek  Danışma Merkezi,
–    Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
          , eğitim , meslek , çiçek , ustalık , mesleki , meslekte , bilgisi , ücret , teorik , çiçekleri , işyerinde , belirler , ilköğretim , çiçeklerin , devam , hazırlar , günü , kurumu , işletme
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ÇİÇEKÇİ olabilir,
ÇİÇEKÇİ mesleğinin zorlukları,
ÇİÇEKÇİ nerelerde çalışabilir,
ÇİÇEKÇİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ÇİÇEKÇİ nedir,
ÇİÇEKÇİ ne iş yapar,
ÇİÇEKÇİ nasıl olunur,
ÇİÇEKÇİ maaşı,
ÇİÇEKÇİ çalışma koşulları,
ÇİÇEKÇİ meslek tanımı,
ÇİÇEKÇİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ÇİÇEKÇİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Çiçekçi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Çiftçi (Bahçıvan) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir