ÇOCUK BAKICISI ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ÇOCUK BAKICISI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ÇOCUK BAKICISI

 


 
Okul öncesi eğitim kurumlarında (anaokullarında, çocuk yuvalarında ve kreşlerde) çocukların günlük bakımlarını yapan ve eğitimlerinde eğiticiye yardımcı olan kişidir.
 

 


 
­      Çocukların tuvalet, uyku, yemek gibi günlük faaliyetlerini yapmalarına yardımcı olurken sosyal kuralları öğrenmelerini sağlar,
­      Çocukların el, yüz temizliğini yapar, kirli giysilerini değiştirir,
­      Çocukların yaşlarına uygun, tüm gelişim alanlarına yönelik etkinliklerin uygulanmasında eğiticilere yardımcı olur,
­      Günlük etkinliklerde ihtiyaç duyulan eğitici araçlar, hikaye kitapları, oyuncaklar vb. eğitim materyallerinin hazırlanmasında eğiticiye yardımcı olur.
 

 


 
–     Evcilik oyuncakları,  Öykü kitapları, resim defteri,
–     Bu yap kartları, büyük ve küçük tahta bloklar,
–     Dolgu hayvan oyuncakları,  Yapı-inşa oyuncakları,
–     Renkli karton ve elişi kağıtları,  Resimli kağıtlar,
–     Küçük makas, çeşitli yapıştırıcılar,  Oyun hamuru,
–     Artık materyaller (düğme, plastik şişeler, kumaşlar, gazoz kapakları vs.).
 

 


 
Çocuk bakıcısı olmak isteyenlerin;
–     Normal düzeyde genel yeteneğe sahip,
–     Çocukları seven, hoşgörülü,
–     Düzgün konuşması olan,
–     Dikkatli, sabırlı,
–     Sorumluluk sahibi,
–     Yaratıcılık yeteneği gelişmiş,
–     Pratik ve hareketli çalışma yapabilecek
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Çocuk bakıcıları ana okullarında, çocuk kreşlerinde ve yuvalarda görev yaparlar. Bazen evlerde de çocuk bakabilirler. Çalışma ortamı temiz ve oldukça hareketlidir. Çocuk bakıcısı sürekli hareket halinde ve her zaman çok dikkatli olmak zorundadır. Küçük çocukların dilinden anlamak ve onlara şefkatle, sabırla davranabilmek meslekte başarı için ön koşuldur. Çalışma saatleri düzenlidir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Kamu kuruluşlarına bağlı kreşlerin, özel yuva ve anaokullarının, gündüz bakımevlerinin artmasıyla çalışma alanı gelişen bir meslektirKız meslek çocuk lisesi mezunları anaokulu, anasınıfı, yuva ve çocuk kulüplerinde eğiticisi olarak görev yapmaktadırlar. Özel kreşlerde çalışan çocuk bakıcılarında Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünü bitirmiş olma şartı aranmaktadır.
 

 


 
Bu mesleğin eğitimi,Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liseleri, kız meslek /meslek liseleri ve çok programlı liselerin “Çocuk gelişimi ve eğitimi” alanında, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, pratik kız sanat okullarında verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–        Anadolu meslek/Anadolu kız meslek liseleri “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi”alanına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak,
–        Kız Meslek/meslek liseleri ve çok programlı liselerin “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi  “alanına girebilmek için  ilköğretim okulu mezunu olmak,
–        Pratik Kız Sanat okullarında öğrenim görmek için ilköğretim çağı dışında olmak,kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde öğrenim görmek için ise ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir
 

 


–        Anadolu Kız Meslek/Anadolu meslek Liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Kız Meslek Liseleri/meslek liseleri ile çok programlı liselerde de eğitim 4 olmuştur.
–        Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde ise 2 yıldır.
Anadolu Meslek /Anadolu kız meslek liseleri,kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselerin “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi “alanında öğrenim gören öğrencilere, genel kültür dersleri ve meslek dersleri birlikte okutulmaktadır.

 


Kız meslek /meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu kız meslek liselerinin, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanından mezun olanlar,  İşitme Engelliler Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ( Ev Eko. YO) Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği,  Okul Öncesi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği (Açıköğretim) Üstün Zekalılar Öğretmenliği  Sosyal Hizmetler Yüsekokulunda eğitim alabilirler. 
Ayrıca, Kız meslek /meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu kız meslek liselerinin, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanından mezun olanlar, istedikleri takdirde, Çocuk Gelişimi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
 
Bu mesleği pratikten öğrenenler için unvan değişikliği yoluyla yükselmek mümkün değildir. Ancak tecrübe ve yeterliliğe bağlı olarak ücret yükselmesi söz  konusudur.
BENZER MESLEKLER:  Kreş-Yuva Öğretmeni, Anasınıfı Öğretmeni,  Çocuk Kulübü Öğretmeni.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünde okuyan öğrenciler, işletmelerde beceri eğitimi sırasında, 3308 sayılı Çıraklık Yasası gereğince asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere ücret alırlar.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek , çocuk ,      , anadolu , liseleri , gelişimi ,         , eğitimi , öğretmenliği , meslek meslek liseleri , kız meslek meslek , eğitim , çocukların , öğrenim , “çocuk , programlı , ilköğretim , yardımcı , çalışma , ­     
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ÇOCUK BAKICISI olabilir,
ÇOCUK BAKICISI mesleğinin zorlukları,
ÇOCUK BAKICISI nerelerde çalışabilir,
ÇOCUK BAKICISI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ÇOCUK BAKICISI nedir,
ÇOCUK BAKICISI ne iş yapar,
ÇOCUK BAKICISI nasıl olunur,
ÇOCUK BAKICISI maaşı,
ÇOCUK BAKICISI çalışma koşulları,
ÇOCUK BAKICISI meslek tanımı,
ÇOCUK BAKICISI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ÇOCUK BAKICISI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Çocuk Bakıcısı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Çocuk Cerrahi Uzmanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir