ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI

 


 
0-6 yaş grubu çocukların bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine yardımcı olan, çalışma alanı ile ilgili materyalleri hazırlayan kişidir.
 

 


 
Çocuk gelişimi meslek elemanı;
–         Okul öncesi eğitim kurumlarında, özel eğitim kurumlarında, çocuk kliniklerindeki oyun odalarında çocuklara drama, resim, müzik, bilgisayar ve bedensel gelişim çalışmaları yaptırır.
–         Eğitim ve öğretiminden sorumlu olduğu çocukların davranışlarını gözlemler ve yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler.
–         Çocuklara model olmak suretiyle, olumlu alışkanlıklar kazandırılarak istenmeyen davranışlara karşı önleyici tedbirler alır.
–         Özel durumu olan çocuklara gerektiğinde öz bakım ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı olur.
–         Gerektiğinde ilkyardım kurallarını uygular.
–         Eğitim etkinlikleri için gerekli bazı basit materyalleri hazırlar.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
 
–         Bilgisayar, TV, video
–         Kukla, kavram ve konu kartları, resimli hikaye kitapları,
–         Renkli karton, elişi kağıtları ve resimli kağıtlar
–         Oyuncaklar (Dolgu yap-boz oyuncaklar, evcilik oyuncakları, yapı-inşa oyuncakları vb.)
–         Yapıştırıcı, küçük makas
–         Oyun hamuru
–         Artık materyaller
 

 

  
 
Çocuk gelişimi meslek elemanı olmak isteyenlerin;
–         Normal düzeyde genel ve akademik yeteneğe sahip,
–         Çocukları seven ve onlarla birlikte olmaktan hoşlanan,
–         Çocukların duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
–         Sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
–         Bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen,
–         Coşkulu, dikkatli  ve işine özen gösteren,
–         Sorumluluk sahibi, işbirliğine açık ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Çocuk gelişimi meslek elemanları ana okullarında, çocuk kreşlerinde,  özel eğitim kurumlarında, yuvalarda ve hastanelerin çocuk kliniklerinde, otel ve turistik tesislerin çocuk kulüplerinde  görev yaparlar. Çalışma ortamları temiz ve oldukça hareketlidir. Her zaman dikkatli olmak zorundadırlar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Çocuk gelişimi meslek elemanı; Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim ve özel eğitim kurumlarında çocuk kliniklerinde, otellerde, turistik tesislerin çocuk kulüplerinde  çalışırlar. Kamu kuruluşlarına bağlı kreşlerin, özel yuva ve anaokullarının, gündüz bakımevlerinin sayısının artmasıyla çalışma alanı gelişen bir meslektir.
 

 


Mesleğin eğitimi; Meslek yüksekokullarının çocuk gelişimi programlarında verilmektedir.  
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Meslek liselerinin; Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Bakımı, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümlerini bitirenler Çocuk Gelişimi önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
 
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile bu programa yerleştirilebileceklerdir. Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sözel (Söz-1)” puanı  almaları gerekir
 
 

 


Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
Öğrenciler eğitim ve öğretim süresince aşağıdaki dersleri alırlar;
a) Genel Kültür Dersleri:
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil,

Zorunlu Meslek Dersleri:
Okul Öncesi Çocuk Gelişimi, Temel Sanat Eğitimi, Temel Matematik, Temel Kimya, Psikolojiye Giriş, İlkyardım, Okul Öncesi Eğitimde Araç Geliştirme ve Öğretim Teknikleri, Eğitimde Drama, Girişimcilik, Kalite Güvence ve Sanatları, İşletme Yönetimi, Çocuk Edebiyatı, Bilgisayar, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Sosyolojiye Giriş, Diksiyon ve Beden Dili, Çocukluk Döneminde Sanat ve Yaratıcılık, Oyun ve Oyun Materyalleri, Zihinsel Engelli Çocukların Gelişimi ve Eğitimi, Fiziksel Engelli Çocukların gelişimi ve Eğitimi, Üstün Zekalı ve Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimi, Çocuk Ruh Sağlığı,

Seçmeli Dersler:
Okul Öncesi Eğitimde Bilgisayar Öğretimi, Çocukluk Döneminde Müzik, Beden Eğitimi, Kukla Tasarımı dersleri okutulmaktadır.
 
Öğrenciler, Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Özel Eğitim Merkezleri yaz döneminde tatile girdikleri için  mesleki uygulama çalışmasını genellikle güz döneminde 30 işgünü yapmaktadırlar.
 

 


“Çocuk Gelişimi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Anaokulu Öğretmenliği ve “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Ayrıca üniversitelerde daha üst düzeyde eğitim görerek öğretim elemanı olabilme olanakları vardır.
 
Çocuk gelişimi meslek elemanı olarak işe başlayanlar başarı durumlarına göre çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerinde yer alabilir ya da kendi işyerlerini açabilirler.
 
Ancak işyerlerinde yükselme imkanı sınırlıdır. Konusu ile ilgili tecrübelerinin olması ve kendilerini geliştirmiş olmaları iş bulma imkanına ve iyi ücret almalarına katkıda bulunur.
 
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce verilen öğrenci ve harç kredisinden yararlanabilmektedirler.
Kamu kurumlarında çalışanlar  657 sayılı Devlet Memurları kanunu hükümlerine göre ücret alırlar.
 
Özel kurumlarda ise genellikle asgari ücretle işe başlarlar. Daha sonrasında alınan ücret kişinin yeteneği ile işletmenin yapısına göre farklılık gösterebilmekte, asgari ücretin 2-4 katı civarında olabilmektedir. Deneyimi olanlarda bu rakam çok daha fazla olabilmektedir.  
 

 


–         İlgili Eğitim Kurumları
–         Türkiye İş Kurumu  Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
–         Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
         , çocuk , gelişimi , eğitim , meslek , eğitimi , çocuk gelişimi meslek , öncesi , çocukların , okul , kurumlarında , elemanı , oyun , gelişimi meslek elemanı , bilgisayar , dersleri , çalışma , ücret , öğretim , genellikle
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI olabilir,
ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI mesleğinin zorlukları,
ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI nerelerde çalışabilir,
ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI nedir,
ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI ne iş yapar,
ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI nasıl olunur,
ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI maaşı,
ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI çalışma koşulları,
ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI meslek tanımı,
ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ÇOCUK GELİŞİMİ MESLEK ELEMANI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir