ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ

 


 
Çocuk modasını ve teknolojik gelişmeleri izleyen, çocuk giyimi üzerine tasarım yapan, kalıplarını hazırlayan ve örnek üretimini yapan kişidir.
 

 


 
o      Tasarım panosu hazırlar,
o      Hazır giyim ve ısmarlama giyim ünitelerinde, uygulanabilir nitelikte çocuk giysi tasarımını ve teknik çizimini yapar,
o      Bilgisayar desteğinde veya elle çizdiği modelin kalıbını hazırlar,
o      Bu tasarıma uygun ürünü saptar,
o      Kesim planı ve malzeme hesabı yapar,
o      İlk deneme üretimini gerçekleştirir,
o      Tasarımlara uygun aksesuar seçimi yapar.
 
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
 
Bilgisayar, atölye masası, çeşitli makaslar, sanayi tipi dikiş makinesi, overlok makinesi, ilik makinesi, vakumlu ütü presi, kalıp çizme masası (pazen kaplı), buharlı el ütüsü, boya     malzemeleri, kumaş vb. tekstil ürünleri, dikiş malzemeleri, çeşitli kalem ve cetveller, riga, pistole vb.
 

 


 
Çocuk  giysi tasarım teknisyeni olmak isteyenlerin;
 
–         Modayla ilgili,
–         Hayal gücü zengin, yaratıcı, yeniliklere açık, estetik görüşe sahip,
–         Renkleri ve şekilleri ince ayrıntıları ile algılayabilen,
–         Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
–         Tasarım ve çizim yeteneği olan,
–         Düzenli, insanlarla iyi iletişim kurabilme özelliğine sahip kimseler olmaları gerekir.
 
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
–         Çalışma ortamı aydınlıktır. Görev hem oturarak hem de ayakta ve çeşitli aletleri kullanılarak yürütülür.
–         Çalışırken yöneticilerle ve diğer meslektaşları ile iletişimde bulunur.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Çocuk giysi tasarımı teknisyenleri özel sektöre ait hazır giyim işletmelerinde (deri hazır giyimde dahil) model hazırlama, kalıp hazırlama, üretim ve  kalite kontrol birimlerinde çalışabilirler.
Ayrıca meslek elemanları kendi işyerini açabilirler.
 

 


 
Anadolu kız meslek /Anadolu meslek liseleri, kız meslek lisesleri ve çok programlı liselerin  “Tekstil Konfeksiyon” alanı “Çocuk Giysi Tasarım”  dalında verilmektedir.
 
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–         Anadolu meslek /Anadolu kız meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezun olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak.
 
–         Kız meslek liseleri ile çok programlı liselerin “Tekstil Konfeksiyon alanına”  girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir.
 
 

 


–         Anadolu kız meslek/ Anadolu meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır.
–         Kız meslek liseleri ile çok programlı Liselerde  de eğitim süresi 4 yıldır.
–         Eğitim boyunca  genel kültür derslerinin yanı sıra Temel Sanat Eğitimi, Bilgisayar, Araştırma Teknikleri, Girişimcilik, İnsan ilişkileri, Kalite Kontrol, Tekstil Bilgisi, Üretim Planlaması, Temel Tasarım Bilgisi, Tasarım Uygulamaları, Kalıp ve Tasarımları gibi meslek dersleri okutulmaktadır.
–         Anadolu meslek/ Anadolu kız meslek ve kız meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler 3 gün işletmelerde beceri eğitim yapar, 2 gün okulda teorik eğitime devam ederler.
 

 


Mezunlar alanlarında ustalık sınavına girerek başarılı oldukları taktirde  Ustalık Belgesi almaya ve kendi işyerlerini kurmaya hak kazanırlar.
Çocuk giysi tasarım teknisyeninin yükselmesi, kendini yenilemesine, deneyimine bağlıdır.
 
Meslek liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanından mezun olanlar, Deri konfeksiyon, Kostüm Tasarımı, Tekstil ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları taktirde yerleştirilebilirler.
 
Ayrıca Meslek Liselerinin “ Tekstil Konfeksiyon” alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ ye girip yeterli puanı almaları ve “Giyim Öğretmenliği” , “Giyim Endüstri Öğretmenliği” ile “Hazır Giyim Öğretmenliği” , “Tekstil Öğretmenliği”, “Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği, Moda Tasarımı Öğretmenliği, Moda Tasarımı” (Endüstriyel Sanatlar Y.O) Lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.  
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Çocuk Giysi Tasarım Teknisyeni olarak özel bir iş yerinde işe başlayan bir kişi başlangıçta  net asgari ücret tutarında ücret alır. Bu kazanç iş yerinin büyüklüğüne ve deneyim durumuna göre 2-3 katına çıkabilir.
Kendi hesabına çalışanlar ise yaptıkları işe göre değişen miktarlarda gelir elde ederler.
   

 


–         İlgili eğitim kurumları ve işyerleri,
–         Türkiye İş Kurumu  Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–         Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek ,          , tasarım , anadolu , çocuk , o      , giysi , eğitim , tekstil , yapar , giyim , mezun , öğretmenliği” , “tekstil , tasarımı , hazır , ücret , merkezi , teknisyeni , makinesi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ olabilir,
ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ mesleğinin zorlukları,
ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ nerelerde çalışabilir,
ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ nedir,
ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ ne iş yapar,
ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ nasıl olunur,
ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ maaşı,
ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ çalışma koşulları,
ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ meslek tanımı,
ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Çocuk Giysi Tasarımı Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Çocuk Hastalıkları Uzmanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir