DAKTİLOGRAF ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DAKTİLOGRAF ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DAKTİLOGRAF

 


 
Müspette olarak hazırlanmış dokümanları, imla kurallarına uygun olarak kağıt üzerine daktilo makinesi ile yazan kişidir.
 

 


 
–      Kullandığı yazı makinesinin bakımını yapar ve kullanıma hazır hale getirir,
–     Yazılacak yazıya göre kağıt ve malzemeyi seçer,
–     Kendisine verilen yazı ve yazılı dokümanları, yazım kuralları ve yazının içeriğine uygun olarak makine ile yazar,
–     Yanlış yazımları düzeltir,
–     Biten şeridi değiştirir.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–     Daktilo makinesi,
–     Şerit,
–     Silgi, daksil,
–     Çeşitli ölçü ve türde kağıtlar.
 

 


 
Daktilograf olmak isteyenlerin;
–     Türkçe dilbilgisi ve yazım kurallarını bilen,
–     Dikkatli, ayrıntıyı algılayabilen,
–     Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
–     Aynı işi yapmaktan ve sürekli oturmaktan sıkılmayan
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Daktilograflar büro ortamında çalışırlar, ortam gürültülüdür. Daktilograf görevini tek başına yapar. Başkaları ile etkileşime girme durumu azdır. Çalışma saatleri düzenlidir. Çalıştığı işyerinin özelliğine göre zaman zaman çok yoğun olabilir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Günümüzde birçok kurum ve kuruluş daktilograf kadrosunu, sekreter, bilgisayar operatörü gibi kadrolarla bütünleştirerek kullanma eğilimindedir. Bu yönüyle, daktilograflık, tek başına bir meslek olma özelliğini yitirmek üzeredir.
 
Teknolojinin gelişmesine paralel olarak daktilo kullanımının giderek, yerini bilgisayar kullanımına bırakması beklenmektedir.
 

 


 
Ticaret meslek liseleri, Anadolu ticaret meslek liseleri,  Anadolu iletişim meslek liseleri  bünyesinde, daktilo yazmak için gerekli bilgi ve beceri kazandırılmakta; bunun dışında halk eğitim merkezleri ve özel eğitim kuruluşlarınca açılan, daktilo kursları ile bu alanda eğitim verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Bu mesleğin eğitimini alabilmek için Ticaret meslek liselerine girebilmek için ilköğretim mezunu olmak,  Anadolu Ticaret ve Anadolu İletişim meslek liselerine girebilmek için Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanmış olmak gerekmektedir.
 

 


 
Ticaret meslek liselerinde eğitim 4 yıl, Anadolu Ticaret ve Anadolu İletişim meslek liselerinde de 4 yıldır. Özel ve kamu kuruluşlarınca yürütülen kurslar yaklaşık 6 ay sürmektedir.
Bu eğitim kurumlarında yalnızca daktilograflık üzerine eğitim veren bölüm bulunmamakta; ancak, daktilograflığı da kapsayan eğitim programı uygulanmaktadır.      
 

 


 
Daktilograflık, yapısı gereği, dar sınırlar içerisinde yürütülen bir meslektir. Dolayısıyla, meslekte ilerleme olanağı sadece bilgisayara geçişle mümkün olabilmektedir.
BENZER MESLEKLER: Bilgisayar Operatörlüğü, Stenograflık.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Öğrenciler, 3. sınıfta işletmelerde uygulamalı eğitim almaktadırlar. Bu dönem içinde işletmeler tarafından, öğrencilere, asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.
 
Asgari ücretle işe başlandığı gibi, işletmenin büyüklüğüne göre, asgari ücretin üzerinde de aylık ödenebilmektedir. Kamu kuruluşlarında çalışılması durumunda ise, yasaya bağlı olarak, lise ve dengi okul mezunlarına uygulanan ücret ödenmektedir.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
     , meslek , eğitim , ticaret , anadolu , daktilo , daktilograf , bilgisayar ,         , daktilograflık , iletişim , asgari , anadolu iletişim meslek , ücret , yürütülen , meslekte , ilerleme , ücretin , ödenmektedir , türkiye
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DAKTİLOGRAF olabilir,
DAKTİLOGRAF mesleğinin zorlukları,
DAKTİLOGRAF nerelerde çalışabilir,
DAKTİLOGRAF mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DAKTİLOGRAF nedir,
DAKTİLOGRAF ne iş yapar,
DAKTİLOGRAF nasıl olunur,
DAKTİLOGRAF maaşı,
DAKTİLOGRAF çalışma koşulları,
DAKTİLOGRAF meslek tanımı,
DAKTİLOGRAF görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DAKTİLOGRAF ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Daktilograf ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Dalga Lehim Operatörü ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir