Dalgıç ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DALGIÇ (BALIKADAM) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DALGIÇ (BALIKADAM)

 


 
Gemilerin, yüzer dok gibi motorsuz yük taşıtlarının ve liman gibi yapıların su altında kalan kısımlarının yapım veya onarım çalışmalarını yapan, batıkların çıkartılması ve her türlü arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunan, sualtı fotoğrafçılığı ve video çekimi yapan kişidir.
 

 

   
 
–      Su altındaki araziyi, gemi kanallarını ve dokları inceler,
–      Boru, kablo, su altı rayları döşer veya döşenmesine yardım eder,
–      Emme hortumlarını yerleştirir ve emme ve basma süzgeçlerini temizler,
–      Su altı rayları veya gemilerin suya indirildiği kızaklar üzerindeki engelleri giderir, dengesi bozulmuş demiryollarının altına kamalar koyarak düzeltir,
–      Yol, köprü, liman inşası sırasında su altı betonu döker, blok beton yerleştirir, su altı kaynağı yapar, direk, kolon vb. şeyler keser,
–      Suya yeni indirilmiş gemilerin omurgalarından kayma payandalarını ve kızaklarını söker,
–      Karaya oturmuş veya yan yatmış gemilerin kurtarılmasına çalışır,
–      Gemilerin veya dokların gevşemiş veya düşmüş perçinlerini takar,
–      Batık canlı veya ölü varlıkların, eşya, yük ve kalıntılarını çıkarır,
–      Her türlü arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunur,
–      Su altı araştırmalarında fotoğraf veya video çekimi yapar.
 

 


 
Palet, maske, şnorkel, dalış elbisesi, ağırlık kemeri, regülatör, denge yeleği, tüp basınç göstergesi (Manometre), derinlik göstergesi, zaman saati, bıçak, pusula, fener, patik ve eldiven, dalış bilgisayarı, kamera,  fotoğraf makinesi, yapılacak işin türüne göre (kaynak, delme, kesme, çakma, beton dökme vb.) araç-gereç ve malzemeler.
 

 


 
Dalgıç olmak isteyenlerin,
–      Dalmaya engel herhangi bir hastalığının olmaması,
–      Bedence güçlü, dayanıklı, özellikle solunum sistemi sağlam,
–      Ellerini, gözlerini ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen,
–      Soğukkanlı, tedbirli, çabuk karar verebilen,
–      Sualtı dünyasına ilgi duyan
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Dalgıçlar, çalışmalarını su altında yürütür. Çalışırken boğulma veya vurgun yeme tehlikesi olabilir.
Çalışma ortamı soğuk, nemli ve ıslaktır. Çalışırken amirleri, gemi personeli, meslektaşları, gemi acenteleri ile iletişim halindedir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çalışma olanağı vardır. Kamu sektörü olarak Ulaştırma Bakanlığı Liman İşletmeleri, Devlet Limanlar ve Hava Meydanları İşletmesi ve Tersaneler örnek verilebilir. Özel sektörde ise gemi kurtarma şirketleri, liman, köprü yapan inşaat firmaları, su sporlarına aktivitelerinde yer veren turizm tesisleri başlıca çalışma alanlarıdır.
Ülkemizin üç yanının denizlerle çevrili olması gelecekte hem deniz taşımacılığının hem de turizm sektörümüzün bugün bulunduğu konumdan daha ileriye gideceğini göstermektedir. Bu da dalgıçlar için yeni iş olanakları yaratacaktır. Büyük otel, tatil köyü vb. tesislerin, etkinliklerini zenginleştirmek için dalgıç çalıştırmaya başlamaları, bu alanda insan yetiştirmek üzere çeşitli kurs firmalarının açılmasına da neden olmuştur.
 
 

 


 
Meslek eğitimi, İstanbul Üniversitesine bağlı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun “Sualtı” programında ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun açmış olduğu kurslarda verilmektedir. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri, kendi bünyesinde ihtiyaç duyduğu dalgıçları yetiştirmek amacıyla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı İstanbul Çubuklu Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’nda bu mesleğin eğitimini vermektedir. Bunların dışında özel kurs firmaları da dalgıçlık eğitimi vermektedirler.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Meslek liselerinin
 
·       Güverte,
·       Güverte – Avlama,
·       Yat Kaptanlığı
 
Bölümlerinden mezun olanlar “Sualtı” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları taktirde yerleştirilebilirler.
 
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar / olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa, ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (Ea)” puan almaları gerekmektedir.
 
Ayrıca,  “Sualtı” programında öğrenim görebilmek için;
–      Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almış olmak,
–      30 yaşını geçmemek,
–      Dalışa engel herhangi bir sağlık problemi bulunmamak,
–      İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Deniz ve Sualtı Hekimliği Anabilimdalı’ndan “Sualtıcı Olur” raporu almak,
–      İyi derecede yüzme bilmek,
–      Yapılacak özel yetenek ve mülakat sınavında başarılı olmak gerekir.
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunun açtığı kurslara katılabilmek içinse dalışa engel bir hastalığının olmadığını ispat eden, tam teşekküllü bir hastaneden alınacak “sağlam” raporu gerekir.
   

 


 
İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler MYO’nun “Sualtı” programının eğitim süresi 2 yıldır.
Bu programda Fizik, Kimya, Biyoloji gibi temel bilim alanı ile ilgili dersler yanında, Oşinografi, Scuba Dalgıçlığı, Sualtı Arkeolojisi, Sualtı Arama Yöntemleri, Dalış Sağlığı ve Fizik Kondisyon Eğitimi, Sualtı Tehlikeleri, Gemi Kurtarma Dalgıçlığı gibi dersler verilir. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun açtığı kursların süresi ise her birey ve sertifika düzeyi için bireyin başarısı ve eğitmenin kişiyi yeterli bulmasına bağlıdır. Federasyonca verilen eğitim sırasıyla, Bir Yıldız Balıkadamlık, İki Yıldız Balıkadamlık ve Üç Yıldız Balıkadamlık düzeylerinden oluşur.
Bir Yıldız Balıkadam eğitim programında, Dalış Malzemesine Giriş, Temel İşaretler, Basınç Hacim İlişkileri, SCUBA Kullanımı ve Prensipleri, Temel Fizyoloji, Malzeme Bakımı, Kendini Kurtarma- Başkasını Kurtarma, Dalış Bölgesi Seçimi gibi dersler, İki Yıldız Balıkadam eğitim programında, Dalış Hastalıkları, İlkyardım ve Kurtarma, Hava Hesapları, Azot Emilimi, Derin Dalış, Dalış Organizasyonu, gibi dersler, Üç yıldız Balıkadam eğitim programında ise Küçük Bot Hakimiyeti, Sualtı Nevigasyonu, Arama Kurtarma, Kompresör Kullanma, Kazaya Müdahale, Grup Dalış Organizasyonu gibi dersler öğretilir.
 

 


 
Kişi, Üç Yıldız Balıkadamlık düzeyinden sonra sırasıyla
–      Bir Yıldız Eğitmen,
–      İki Yıldız Eğitmen ve
–      Üç Yıldız Eğitmen
unvanlarını alarak meslekte ilerleyebilir.
Ayrıca, “Sualtı” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde, “Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği”  alanında dört yıllık lisans programına dikey geçiş yapabilirler.
BENZER MESLEKLER: Yüzücü, Yüzme öğretmeni.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler MYO’nun “Sualtı” programında okuyan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı kredi imkanlarından yararlanabilirler. Bu eğitimi Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunun açtığı kurslardan alanlarda ise eğitim süresince bir kazanç söz konusu değildir.
Kişi, dalgıç unvanı aldıktan sonra ise çalıştığı yere göre farklı miktarlarda ücret alır. Örneğin kamu kesiminde çalışanlar asgari ücretin 7 katı, özel sektörde ise anlaşmalara bağlı olmakla birlikte aylık olarak asgari ücretin 15-20 katı ücret almaktadırlar. Dalgıçlar bazen, günlük 250-300 Dolar civarında gelir elde edebilecekleri kısa süreli çalışmalarda da bulunabilmektedirler.
 
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
 
–      İlgili Eğitim Kurumları,
–      Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–      Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.


Kaynak: İşkur
      , sualtı , yıldız , kurtarma , dalış , meslek , eğitim , türkiye , “sualtı” , programında , istanbul , altı , gemilerin , gemi , dersler , sporları , türkiye sualtı sporları , balıkadamlık , liman , arama
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DALGIÇ (BALIKADAM) olabilir,
DALGIÇ (BALIKADAM) mesleğinin zorlukları,
DALGIÇ (BALIKADAM) nerelerde çalışabilir,
DALGIÇ (BALIKADAM) mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DALGIÇ (BALIKADAM) nedir,
DALGIÇ (BALIKADAM) ne iş yapar,
DALGIÇ (BALIKADAM) nasıl olunur,
DALGIÇ (BALIKADAM) maaşı,
DALGIÇ (BALIKADAM) çalışma koşulları,
DALGIÇ (BALIKADAM) meslek tanımı,
DALGIÇ (BALIKADAM) görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DALGIÇ (BALIKADAM) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Dalgıç ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Dalış Eğitmeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir