DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI

 


 
Her türlü yüzey ve mekanın geleneksel süsleme ve el sanatları etkisinde çağdaş bir yaklaşımla düzenlenmesini gerçekleştiren kişidir.
 
 

 


 
–     Grafik yazılar yazar, tasarımlar ve uygulamalar yapar,
–     Vitray çalışmaları yapar, (Vitray: renkli camların bir kompozisyon oluşturacak biçimde kurşun şeritler aracılığıyla bir araya getirilmesi ile oluşturulan resim özellikli eserlerdir.)
–     Cam ve ayna üzerine süsleme yapar, (Kumlama, koparma, boyama, asit çökelti vb. tekniklerle)
–     Rölyef (kabartma tekniği) çalışmaları yapar, Kumaş deseni tasarımları yapar.
 
KULLANILAN ALET  VE MALZEMELER
 
–     Camlar, kurşun, cam boyaları, kemik tutkalı, oto verniği, elmas cam keseceği, havya makinesi, lehim,
–     Rölyef çalışmalarında; alçı, kil, ahşap, taş, metal (bakır, pirinç, alüminyum) oyma bıçakları, çekiç,
–     Kumaş deseni tasarımlarında; teknik resim araç gereçleri, guaj-kuru teknik resim araç ve gereçleri, boyalar, fırçalar, eskiz kağıdı, seramik fırını vb.
 

 


 
Dekoratif sanatlar teknisyeni olmak isteyenlerin;
–     El becerisi gelişmiş,
–     Tasarım gücü yüksek,
–     Şekiller arasındaki fark ve benzerlikleri görebilen,
–     Sanata ilgili ve yetenekli,
–        Renkleri ayırt edebilen
kimseler olmaları gerekir.
El ve gözlerdeki özürler mesleğin yürütülmesini engeller.
 

 


 
Mesleğin eğitimini alabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir. Dekoratif sanatlar teknisyenleri, genellikle büro, atölye vb. kapalı ortamlarda çalışırlar. Ortam zaman zaman gürültülü ve kirlidir. Dekoratif Sanatlar Teknisyenleri birinci derecede malzemelerle ilgili olup çalışırken meslektaşlarıyla, iç mimarlarla, grafikerlerle, tekstil tasarımcılarıyla, dekoratörlerle ve desinatörlerle iletişimde bulunurlar.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Dekoratif sanatlar teknisyenleri, cam fabrika ve atölyelerinde, tekstil tasarım atölyelerinde, seramik atölyelerinde, ayna imal atölyelerinde, iç mimarlıkla ilgili bürolarda, mobilya sektöründe çalışabilirler. Kendi işlerini kurabilirler. Kendini yetiştirmiş, sanatsal yetenekler ve yaratıcılık özelliğine sahip meslek mensupları iş piyasasında oldukça iyi bir yer edinmektedirler.  Mesleğin istihdam durumu toplumun refah düzeyiyle yakından ilgilidir. Ekonomik durumun gelişmesiyle birlikte istihdam durumu da artabilir. Bölümün fazla tanınmaması istihdamı sınırlayan bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.
 

 


 
Mesleğin eğitimi endüstri meslek liselerinin “Dekoratif Sanatlar” bölümünde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Bu mesleğin eğitimini alabilmek için  ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.
 

 


 
Eğitimin süresi 4 yıldır.
Eğitim süresince öğrencilere; Genel kültür dersleri ve meslek derslerini birlikte almaktadırlar.  Temel Sanat Eğitimi, İllüstrasyon, Grafik Yazı ve tasarım uygulamaları, Vitray, Cam ve Ayna süslemeciliği, Mozaik uygulamaları, Seramik desen tasarımı ve uygulamaları, Kumaş Deseni Tasarımları, Dekorasyon, Negatif Çizimi ve Baskı ile ilgili temel ve ileri mesleki yeterlilikler kazandırılmaktadır.
 

 


Meslek liselerinin “Dekoratif Sanatlar” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Duvar süsleme sanatları, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca Endüstri Meslek Liselerinin “Dekoratif Sanatlar” bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Çiçek, Örgü Dokuma Öğretmenliği, Dekoratif  Sanatlar Öğretmenliği, Nakış Öğretmenliği ile Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği lisans programlarını  tercih etmeleri durumunda  ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
BENZER MESLEKLER:  Restorasyon teknisyeni, Seramik teknisyeni, İç mekan düzenleme teknisyeni, Baskı-boya-desen teknisyeni, El sanatları teknisyeni.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
2. sınıftan sonra öğrenciler, 2 gün okulda, 3 gün işletmelerde beceri eğitimi yaparlar. Bu eğitim sırasında öğrenciler asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret alırlar.
Okulu bitirenler özel sektörde asgari ücretle işe başlamaktadırlar. İleriki yıllarda uzmanlaşma ve işindeki başarısı oranında ücreti artmaktadır.
Kamu kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre çalışanlar teknik hizmetler sınıfında çalışanların tazminatlarından yararlanabilmektedirler.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
     , meslek , teknisyeni , mesleğin , sanatlar , yapar , dekoratif , öğretmenliği , atölyelerinde , seramik ,         , restorasyon , kumaş , dekoratif sanatlar teknisyenleri , eğitimi , uygulamaları , okulu , tekstil , eğitim , teknisyenleri
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI olabilir,
DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI mesleğinin zorlukları,
DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI nerelerde çalışabilir,
DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI nedir,
DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI ne iş yapar,
DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI nasıl olunur,
DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI maaşı,
DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI çalışma koşulları,
DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI meslek tanımı,
DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Dekor Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Dekorasyon Malzemeleri Satış Elemanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir