DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ

 


 
Her türlü su altı ve su üstü deniz araçlarının (gemiler, denizaltılar gibi) ve sabit deniz yapılarının projelendirme, tasarım ve üretim aşamalarında mühendislik çalışmalarını yürüten kişidir.
 

 


 
–      Gemi, deniz ve kıyı yapılarının uluslararası kurallara uygun tasarımını yapar,
–      Deniz dibinde bulunan hammaddelerin bulunması ve işletilmesinde kullanılacak araçları tasarlar ve ekonomik yolla söz konusu araçların üretimini planlar,
–      Tersane ve deniz yapılarının inşaatına ait şantiyelerde üretimi planlar, üretim sürecini yönetir ve kalite kontrolünü yapar,
–      Denizde seyreden taşıtların onarım, yapım ve yönetimi konularında liman ve kıyı yapı inşaatında hizmet verir,
–      Gerektiğinde deniz dibi boru döşeme faaliyetlerini yürütür,
–      Deniz kirliliğini önleme teknolojisi alanında çalışır ve bu alanda yeni  teknolojik gelişmeler için  araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunur.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–      Bilgisayar ve hesap makineleri,
–      Çizimle ilgili alet ve malzemeler (kağıt, kalem, cetvel, pergel, gönye, kumpas, şablon, rapido, hınar-tiriz gibi ölçüm ve çizim aletleri ve çeşitli büro malzemeleri),
–      Gösterge ve veri tabloları.
 

 


 
Deniz  Teknolojisi Mühendisi olmak isteyenlerin;
–      Üst düzeyde akademik  yeteneğe sahip,
–      Matematik ve fizik konularına ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı, 
–      Sayısal düşünme gücü yüksek,
–      Uzay ilişkilerini iyi algılayabilen,
–      Mekanik ve teknik işlere ilgili ve yetenekli,
–      Araştırma merakı olan, gözlemci,
–      Takım çalışmasına yatkın ve uyumlu,
–      Bir işi planlayıp yürütebilme yeteneğine sahip,
–      Öğrenmeye meraklı ve yaratıcı,
–      Su altı ve su üstü araçlarının ve sabit deniz yapılarının tasarım ve üretimine karşı ilgili kimseler olmaları  gerekmektedir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Deniz teknolojisi mühendisi; işin projelendirme ve planlama aşamasında bürolarda, inşa ve üretim aşamasında tersaneler ve şantiyelerde çalışmaktadır.
 
Tersaneler ve inşaat şantiyeleri kısmen açık hava kısmi olarak da kapalı ortamda kurulmuşlardır. Çalışma durumuna göre vardiya ve nöbet olabilmektedir.
 
Meslektaşlarıyla, armatörlerle, teknik ressamlar, teknisyenler, ustabaşları, işçiler ve yönetici kadro ile iletişim halinde bulunurlar.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Mezun olan öğrenciler, kamu kurumlarından olan ve Türkiye Gemi Sanayii A.Ş.’ye bağlı Tersanelerde, özel sektöre ait İstanbul Tuzla’da bulunan 30 adet tersanede ve ayrıca yurdumuzun sahil kesmine dağılmış değişik kapasitelerde hizmet veren tekne ve yat yapan tersanelerde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Askeri Tersanelerde, gemi söküm tesislerinde Gemi İnşaat Mühendisi olarak, ayrıca Loyd’larda ve gemi sigorta acentelerinde sörveyör veya kontrolör olarak, çeşitli denizcilik şirketlerinde, gemi işletmeciliği alanında planlamacı olarak çalışabilmekte, DPT veya Ulaştırma Bakanlığına bağlı liman ve işletmelerde, dizel motor fabrikaları veya Türkiye temsilciliklerinde, mühendislik bürolarında görev yapabilmektedirler.
 

 


 
Mesleğin eğitimi:
–         İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi “Deniz Teknolojisi Mühendisliği”  bölümünde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
 Mesleğin eğitimine girebilmek için,
–      Lise veya dengi okul mezunu olmak,
–      Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) “ Deniz Teknolojisi Mühendisliği” lisans programı için yeterli “ Sayısal (SAY-2) puan almak,
–      Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “ Deniz Teknolojisi Mühendisliği” lisans programı ile ilgili bir programı tercih etmek gerekmektedir.
 
Ayrıca Deniz Elektroniği ve Deniz Haberleşme ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde, “Deniz Teknolojisi Mühendisliği” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.        
 

 

 
 
Eğitim süresi  yabancı dil hazırlık eğitimi ile birlikte 5 yıl olup, yabancı dilden muaf olan öğrenciler 4 yıl eğitim görmektedirler.
 
Eğitimde;
Matematik, Fizik, Kimya gibi genel kültür derslerinin yanı sıra, Teknik Resim, Gemi Mühendisliğine Giriş, Lineer Cebir, Statik, Analatik Geometri, Gemi Mukavemeti ve Termodinamik, Kinematik, Fiziksel Oşinografi (Okyanus Bilimi), Gemi ve Deniz Yapı Elemanları, Gemi Makineleri, İmal Usulleri, Gemi Elektriği, Makine Elemanları, Dinamik, Akışkanlar Mekaniği, Sayısal Analiz, Gemi Direnci, Deniz Kirliliği, Gemi Hidrostatiği, Gemi Hidrodinamiği, Gemi İnşaatı, Gemi Teorisi, Gemi Sevki, Gemi Yardımcı Makineleri, Gemi Laboratuarı, Tersane Organizasyonu, Gemi İşletmeciliği, Deniz kirliliği, Deniz hukuku, Ekonomi, İş Hukuku,  ve gemi işletmeciliği gibi dersler okutulmaktadır.  
 

 


 
Bu meslekte ilerleme, kişinin kendisini sürekli yenilemesi ve özellikle de   çok iyi yabancı dil bilmesi ile mümkün olabilmektedir. Denizcilik alanında uluslar arası standartlara uyulması için yurt dışı ile yoğun ilişkiler kurulması nedeniyle kişinin kendini sürekli geliştirmesi ve çeşitli seminer ve eğitim programlarına katılmasını gerektirmektedir.
–      Deniz Teknolojileri Mühendisi ilgili üst eğitime devam ederek akademik kariyer  yapabileceği gibi İşletme veya Mühendislik Bilimleri Dalında lisansüstü eğitim görebilir.
–      Çalıştıkları kurum ve kuruluşların uğraş konularına göre uzmanlaşarak tecrübeleri doğrultusunda yönetim kademelerinde görev alabilirler. 
 
 
BURS, ÜCRET VE KREDİ DURUMU
 
Öğrencilerin belli dönemlerde işletmelerde staj yapma zorunluluğu vardır. Bu staj döneminde işletmelerce uygun görülmesi halinde bir ödenek alabilmektedirler. Ayrıca; öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrenci kredisi ve özel kuruluşların başarılı olan öğrencilere verdiği burslardan yararlanabilmektedirler.
 
Başlangıç aylık ücret; kamu sektörüne ait kurum ve kuruluşlarda asgari ücretin 3-4 katı, özel sektör kuruluşlarında ise  asgari ücretin 4-5 katı seviyesindedir. İşletmenin yapısı ve hizmet içeriklerine ve çalışanların işteki pozisyonlarına göre artış olabilmektedir.
 
 

 


 
–         İlgili Eğitim Kurumları,
–         Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–         Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
      , gemi , deniz ,          , eğitim , mühendisi , türkiye , meslek , lisans , yapılarının , öğrenci , makineleri , tersanelerde , mühendisliği” , yabancı , öğrenciler , sayısal , başarılı , üretim , olabilmektedir
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ olabilir,
DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ mesleğinin zorlukları,
DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ nerelerde çalışabilir,
DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ nedir,
DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ ne iş yapar,
DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ nasıl olunur,
DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ maaşı,
DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ çalışma koşulları,
DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ meslek tanımı,
DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Deniz Teknolojileri Mühendisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Deniz Trafik Operatörü ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir