DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ

 


 
Deniz yolu ile taşımacılık işlemini planlayan ve yöneten kişidir.
 

 


–         Çalıştığı işletmenin sahip olduğu yük ve yolcu gemilerinin en verimli şekilde çalışması için işletme planı hazırlar. Bunu yaparken;
–         Kurumun para, malzeme ve insan gücünün en ekonomik şekilde kullanılmasını sağlar,
–         İşletmeye bağlı olan veya olmayan yük ve yolcu gemilerinin hareket saatlerinin bağlantısını sağlar,
–         Hazırladığı plana göre kendisine bağlı olarak çalışanlara görev dağıtımı yapar ve çalışmalarını kontrol eder.
 

 


             Bilgisayar, telsiz, telefon, faks gibi araçları kullanır.
 

 


Denizcilik İşletmeleri Yöneticisi olmak isteyenlerin;
–         Üst düzeyde genel yeteneğe, düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilme gücüne sahip,
–         Bir işi planlayıp uygulayabilen, başkalarını etkileyip yönlendirebilen, yaratıcı,
–         Sosyal bilimlere, özellikle ekonomiye ilgi duyan,
–         Sorumluluk duygusuna sahip,
–         Uzak görüşlü, risk alabilen ve ticaretten hoşlanan
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Denizcilik işletmeleri yöneticisi resmi veya özel deniz taşımacılığı şirketlerinde çalışır, görevini genellikle büroda yürütür. Birinci derecede verilerle (sayılar) ilgilidir. Ancak, yönetim görevi insan ilişkilerini gerektirir. Yönetici olarak emrinde çalışan     personelle, deniz sigorta şirketleri elemanları ile, diğer yerli ve yabancı işletmelerin    yöneticileri ve kaptanları ile etkileşim halindedir.
 

 


 
İş bulma sorunu hemen hemen hiç olmayan bir meslektir. Gemilerde ve deniz limanlarında görev alabilir, kendisine ya da bir başkasına ait deniz acenteleri ve sigorta şirketlerinde çalışabilir, kendilerine ait gemiyi işletebilir.
 

 


 
Meslek eğitimi, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulunun “Denizcilik İşletmeleri Yönetimi” bölümünde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA-1)” puanı almak gerekmektedir.
 

 


 
Mesleğin eğitim süresi; Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulunda 1 yılı İngilizce hazırlık olmak üzere, toplam 5 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Eğitim süresince; İşletme, İktisat, Hukuk, Matematik, Personel Yönetimi, Maliyet Muhasebesi, Bilgisayar, Finansman gibi temel nitelikteki disiplin dersleri yanında Deniz Ticaret İşletmelerinin Yapıları, Deniz İşletmeciliği Yönetimi Şekilleri, Deniz Ticareti ve Politikası, Taşımacılık İlkeleri ve Teknolojisi, Acente ve Broker İşletmeciliği, Temel Gemicilik Bilgileri, Denizcilik Haberleşme Sistemleri, Uluslararası Denizcilik Kurumları gibi meslek dersleri okutulmaktadır.
 

 


 
Meslekte ilerleme kişinin gayret, başarı ve deneyimine bağlıdır. Okul başarısı yüksek, yaptığı stajlarda da bunu göstermiş bir öğrenci, mezuniyetinden hemen sonra yönetici pozisyonuna gelebilir. Ancak özellikle kamu kuruluşlarında, yönetici pozisyonlarına gelebilmek için deneyim (belli bir süre çalışmış olmak) şarttır.
BENZER MESLEKLER: Ekonomistlik, işletmecilik.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–         Eğitim süresince koşulların uyması halinde Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim ve harç kredisi, kamu ve özel kuruluşlardan karşılıklı veya karşılıksız burs alınabilir.         
–         Mezuniyet sonrası kazanç, çalışılan işletmeye ve kişinin başarısına göre çok farklılık göstermektedir. Ancak bir çok mesleğe göre kazancın oldukça iyi olduğu söylenebilir.
 

 


 
–        İlgili eğitim kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl  Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
         , deniz , meslek , denizcilik , eğitim , işletmeciliği , işletmeleri , yönetimi , yönetici , kurumu , yöneticisi , denizcilik işletmeleri yöneticisi ,         , süresi , temel , süresince , dersleri , meslekte , türkiye , danışma
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ olabilir,
DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ mesleğinin zorlukları,
DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ nerelerde çalışabilir,
DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ nedir,
DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ ne iş yapar,
DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ nasıl olunur,
DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ maaşı,
DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ çalışma koşulları,
DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ meslek tanımı,
DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Denizcilik İşletmeleri Yöneticisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Denizcilik Uzmanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir