DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ

 


 
Teknolojik gelişmelere ve modaya uygun olarak, deri giysilerin (manto, ceket, etek vb.) modellerini geliştiren, kalıplarını hazırlayan, üretimin diğer aşamalarını düzenleyen ve denetleyen kişidir.
 

 


 
–       Üretilecek giysiye uygun derinin seçimini yapar,
–       Değişik yaş ve cinsiyetten kişiler için deri giysi kalıbını hazırlar,
–       Deri parçalarını keser ve birleştirir,
–       Üretim sırasında yapılan işin kalitesini denetler.
 

 


 
–        Bilgisayar ve ilgili yazılım programları,
–        Deri dikim makineleri,
–        Deri spesial makineleri,
–        Deri, iplik, düğme, astar, tela vb.
 
 

 


 
Deri konfeksiyon teknisyeni olmak isteyenlerin;
–       El ve parmak becerisine sahip,
–       Renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş,
–       Yeniliklere ilgi duyan,
–       Kesmeyi, çizmeyi ve şekillendirmeyi seven,
–       Şekil ilişkilerini görebilen,
–       Yaratıcı 
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Deri konfeksiyon teknisyenleri, genellikle kapalı ortamlarda çalışırlar. Ortam kokulu ve gürültülüdür. Çalışırken yöneticilerle, işçilerle ve meslektaşlarıyla iletişim halindedirler.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Bu meslekte çalışma alanları oldukça geniştir. Bu alanda eğitimli insan sayısı az olduğundan bu eğitimi alanlar kolayca ve yüksek ücretle iş bulabilmektedirler. Bu meslekteki kişiler, deri konfeksiyon işletmelerinde iş bulabildikleri gibi, örme ve hazır giyim sektöründe de rahatlıkla çalışabilmektedirler. Bu meslekte kendi işini kurma olanağı da vardır.
 

 


 
Mesleğin eğitimi;  Anadolu Kız Meslek /Anadolu Meslek Liseleri,Kız Meslek ve Çok Programlı Liselerin  Tekstil Konfeksiyon alanı Deri Konfeksiyon dalında , Endüstri Meslek Liselerinin “Deri Konfeksiyon” bölümünde  Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü “ Deri Hazır Giyim” bölümünde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Bu mesleğin eğitimine girebilmek için:
–     Anadolu meslek/Anadolu kız meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak,
–     Endüstri Meslek, Kız Meslek/meslek liseleri , çok programlı liseler ve mesleğin eğitimini alabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir.
 

 


 
Anadolu kız meslek/Anadolu meslek  liselerinde 4 yıldır.  Kız meslek/meslek liseleri /çok programlı liseler ve endüstri meslek liselerinde de eğitim 4 yıldır.  Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsünde ise eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince öğrencilere; Genel kültür derslerinin yanı  sırameslek dersleri okutulmaktadır.
 

 


                 Meslek Liselerinin “Deri Konfeksiyon” dalından/ bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Deri Konfeksiyon, Deri İşleme Teknolojisi, Dericilik, Deri Teknolojisi Kostüm Tasarım ve Tekstil ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca meslek liselerinin ilgili bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp, yapacakları tercihlerde, Giyim Öğretmenliği, Hazır Giyim Öğretmenliği ile Giyim Endüstrisi Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda Y.ÖSS puanları hesaplanırken   ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir
İşe başlayanlar belirli bir deneyimden sonra bant şefi, üretim şefi, işletmenin yapısına göre modelist, kalite kontrol, fason takibi, üretim müdürü gibi görevlere gelebilirler.
BENZER MESLEKLER: Kadın Terzisi, Erkek Terzisi, Konfeksiyoncu (Hazır Giyim)
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
        
Meslek Liselerinde öğrenim gören öğrenciler son sınıfta, işletmelerde beceri eğitimi yaparlar. Bu eğitim sırasında öğrenciler asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret alırlar.Eğitimini tamamlayıp işe başlayanlar asgari ücretin 2 katı, tecrübe kazandıktan sonra işletmelerin yapısı ve kendi pozisyonlarına göre asgari ücretin 4-6 katı arasında ücret alabilmektedirler.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek , deri ,        , konfeksiyon , anadolu ,      , giyim , hazır , eğitim ,         , öğretmenliği , endüstri , ücret , asgari , mezun , yıldır , liselerinde , ücretin , programlı , liselerinin
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ olabilir,
DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ mesleğinin zorlukları,
DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ nerelerde çalışabilir,
DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ nedir,
DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ ne iş yapar,
DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ nasıl olunur,
DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ maaşı,
DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ çalışma koşulları,
DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ meslek tanımı,
DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DERİ KONFEKSİYON TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Deri Konfeksiyon Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Deri Kurutma Makinesi İşçisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir