Dil Bilimci (Filolog) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DİL BİLİMCİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DİL BİLİMCİ

 


 
Ana dil esas olmak üzere çeşitli dillerin yapısını, kullanımını ve tarihi ile ilgili araştırma ve incelemeleri yapan kişidir.
       

 


 
–        Çeşitli toplumların kullandıkları bir iletişim biçimi olan  dilin birbirinden farklılıkları ve benzerliklerini inceler,
–        İnsan dilinin ses ve anlam yönlerine ilişkin bilgiler elde eder,
–        Dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi hakkında araştırmalarda bulunur,
–        Dil aileleri hakkında araştırmalar yapar,
–        Elde ettiği verileri değerlendirerek dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi ile ilgili bilgiler oluşturmaya çalışır.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–        Teyp,
–        Kamera,
–        Film,
–        Bilgisayar,
–        Çeşitli büro malzemeleri.
 

 


 
Dil bilimci olmak isteyenlerin;
– Üst düzeyde sözel yeteneğe ve güçlü bir belleğe sahip,
– Dil-edebiyat, tarih, sosyoloji, ve arkeoloji gibi alanlarla ilgili,
– Bilimsel çalışmaya meraklı,
kimseler olmaları gerekmektedir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Değişik kültürlerden insanlarla iletişimde bulunulur. Çalışmalar gerçekleştirilirken seyahat etmek, uzun süre evden uzak kalmak, değişik kültürler arasında yaşamak gerekebilir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi aşamasında, büro ortamında çalışılmaktadır.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
Dil bilimciler, üniversite ve araştırma kurumlarında dille ilgili araştırmacı olarak çalışabilirler. Öğrenimleri sırasında Türk Dili, Fransızca, İngilizce, Almanca gibi filoloji dallarında zorunlu ya da seçmeli dersler aldıklarından ortaöğretim kurumlarında bu dillerde öğretmenlik yapabilirler
 

 


 
Mesleğin eğitimi; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi “Dil Bilimi “bölümünde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Eğitime başlayabilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Dil (DİL)” puanı almak gerekmektedir.
 

 


 
Dil Bilimi programında eğitim süresi 4 yıldır.
Dört yıllık eğitim süresince Dilbilimine Giriş, Dilbilim Tarihi, Dilin Değişik Açılardan Görünümü, Fonetik, Sentaks, Semantik gibi derslerin yanı sıra Dünya Dilleri, Dil Aileleri ve Diyalektoloji gibi dersler okutulmaktadır.
 

 


 
Üniversitelerde Öğretim elemanı olarak görev alanlar akademik kariyer yapabilirler. (Araştırma Görevlisi, Doktor, Yrd. Doç., Doçent ve Profesör) Bunun dışında istihdam edilenler, gösterecekleri performansa ve gerekli diğer şartları yerine getirmeye bağlı olarak değişik kadrolarda yer alabilirler.
BENZER MESLEKLER: Filolog, Etnolog.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Üniversite eğitimi süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından yararlanabilirler. Ayrıca, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs olanaklarından faydalanabilirler.
 
Eğitim sonrası, teknik hizmetler sınıfında göreve başlarlarsa asgari ücretin 2,5-3 katı dolayında maaş almaktadırlar. Alınan ücret, bulunulan konum ve çalışma sürelerine göre değişiklik gösterebilmektedir.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , eğitim , tarihi , değişik , meslek , dillerin , kredi , elde , araştırma , “dil , süresince , süresi , giriş , bilimi , sağladığı , merkezi , dillerin yapısı kullanımı , meslek danışma merkezi , danışma , kurumu
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DİL BİLİMCİ olabilir,
DİL BİLİMCİ mesleğinin zorlukları,
DİL BİLİMCİ nerelerde çalışabilir,
DİL BİLİMCİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DİL BİLİMCİ nedir,
DİL BİLİMCİ ne iş yapar,
DİL BİLİMCİ nasıl olunur,
DİL BİLİMCİ maaşı,
DİL BİLİMCİ çalışma koşulları,
DİL BİLİMCİ meslek tanımı,
DİL BİLİMCİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DİL BİLİMCİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Diksiyon Eğitmeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Dil Bilimci (Filolog) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir