DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK.
 

 


 
Kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla;  diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre  çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit diş ve çene  protezlerinin laboratuvar çalışmalarını yapan  veya yapılmasını sağlayan kişidir.
 

 

   
 
Diş  Protez  Teknikerleri/Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri,  diş  hekiminin   oluşturduğu tedavi planına göre aşağıdaki laboratuar uygulamalarını yapar veya yaptırır.
–     Diş hekimince alınan ağız  ölçülerinden model hazırlar,
–     Hazırlanan modeller üzerinde; sabit ve hareketli bölümlü protezlerin şekillendirilmesini, döküm yöntemiyle çoğaltılmasını, bunlara tesviye ve cila ile estetik görünüm vererek ağızda kullanılmaya uygun hale getirilmesini sağlar,
–     Diş hekiminin tam dişsiz veya yarı dişli iken aldığı ağız ölçülerine uygun, hareketli  tam ve bölümlü protezlerin hazırlanmasında, diş dizimi, mum modelaj ve akrilik  işlemlerinin yapılmasında görev alır,
–     Çatlayan ve kırılan protezlerin tamirini yapar,
–     Diş hekiminin uyguladığı tedavi süreci boyunca planladığı hareketli  ortodontik apareyleri hazırlar.
–     Kullandığı aletlerin bakımı ve  basit onarımını yapar.
 

 


 
Elektrikli aletler; Tur motoru,  mikromotor, alçı kesme motoru, cila motoru, vibratör, kumlama cihazı, döküm potası, parelelometre,
El aletleri; Çeşitli boy ve şekillerde ateş spatülleri, modelaj spatülleri, bol kabı, bol kaşığı, alçı bıçağı, alçı makası, alçı kesme testeresi, farklı amaçlar için kullanılan makas ve pens çeşitleri,
Protezlerin hazırlanmasında kullanılan maddeler; Alçı,  silikon, revetman, pomza, döküm maddeleri (değerli değersiz metal alaşımları), akrilikler (takma dişlerin yapıştırıldığı malzeme), seramik tozları, modelaj mumları, okluzar ve ispirto ocağı gibi malzemeler.
 

 


 
Diş  protez teknikeri/ağız ve diş sağlığı teknikeri olmak isteyenlerin;
–     Temel bilimlere ilgi duyan,
–     Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme  ve bunu elindeki malzemeye aktarabilme gücüne sahip,
–     El ve parmak becerisi olan ve bu organları ile çalışmasına engel olacak özürü olmayan,
–     Renkleri ayırdedebilen ve ayrıntılara dikkat eden,
–     Estetik anlayış ve görüşü gelişmiş,
–     Sorumluluk sahibi ve grup çalışmaları yapabilecek
kimseler olmaları gerekir.
Kimyasal madde ve toz alerjisi olanlar bu mesleği yaparken zorlanabilirler.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Diş protez teknikerleri/ağız ve diş sağlığı teknikerleri genellikle lâboratuar ortamlarında çalışırlar. Çalışırken birinci derecede malzeme ve aletlerle ilgilidirler, hastalarla  doğrudan iletişimleri yoktur Büyük ve gelişmiş laboratuarlarda çok farklı sayıda bölüm ve bu bölümlerde çalışan birden fazla kişiler bulunmaktadır..Bu farklı bölümlerde yapılan işe bağlı olarak çalışma ortamı aydınlatma, oturma ve havalandırma açısından değişiklikler göstermektedir. Metal döküm ve tesviye işlerinin yapıldığı ortamlar  genellikle gürültülü ve tozludur. Akrilik ve porselenle çalışılan ortamlar daha temizdir.
Çalışma saatleri değişken olup, geç saatlere kadar hatta hafta sonları ve resmi tatillerde  de çalışılabilmektedir.
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
–      Diş protez teknikerleri; devlet hastaneleri, diş hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi kamu kuruluşlarında oluşturulan diş protez laboratuarlarında,  özel kesime ait özel diş protez laboratuarlarında   iş bulabilirler. Kendilerinin açabilecekleri diş protez laboratuarlarında  da çalışabilirler.
–      Diş protez teknikerleri, diş hekimlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda çalıştıkları için diş hekimlerinin yoğun olarak çalıştığı  il, ilçe ve bölgelerde çalışırlar.
–      İş bulma konusunda cinsiyet farkı yoktur. Çalışma ortamı ve çalışma saatleri işyeri seçiminde etkili olmaktadır.
 

 


 
Mesleğin eğitimi, üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının “Diş Protez ve Ağız ve Diş Sağlığı” programlarında verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–      Meslek liselerinin Diş Protez Teknisyenliği bölümünden mezun olanlar “Diş Protez Teknikerliği ve Ağız ve Diş Sağlığı”  ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
 
–      Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.
 

 


 
Eğitim süresi  2  yıldır.
Eğitim süresince; anatomi, implant protezler, diş anatomisi ve oklüzyon, teknikerler için kimya-fizik, davranış bilimleri, protez I-II, maddeler bilgisi ve meslek teknolojisi, ortodontik apereyler, protetik freze tekniği, modern protez gibi meslek dersleri yanında, Türk dili, yabancı dil ve Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür dersleri okutulur.
Ayrıca, özel diş protez laboratuarlarında  45 işgünü yaz stajı uygulaması vardır.
 

 


“Diş Protez Teknikerliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Sağlık  Eğitimi lisans programına dikey geçiş yapabilirler.
BENZER MESLEKLER: Diş Hekimi, Diş Protez Teknisyeni.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
–      Mesleki  eğitim süresince  isteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun  sağlamış olduğu öğrenim kredisi ve yurt hizmetlerinden faydalanırlar. Vakıfların, kamu ve özel kurum ve  kuruluşlarının  sağladığı burslardan yararlanabilirler.
–      Eğitim sonunda  devlete ait hastanelerde bulunan diş protez laboratuarlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme  göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir. Hastane döner sermayesinden yararlanabilirler.
–      Özel diş protez laboratuarlarında çalışıldığında ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle ilk işe başlayışta asgari ücretin 3-3,5 katı civarında ücret alınmaktadır.
 

 


–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur


Kaynak: İşkur
protez ,      , meslek ,       , ağız , teknikerleri , alçı , eğitim , protezlerin , döküm , çalışma , sağlığı , genellikle , sınavsız , modelaj , motoru , lisans , diş protez teknikerleri , hastaneleri , tedavi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. olabilir,
DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. mesleğinin zorlukları,
DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. nerelerde çalışabilir,
DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. nedir,
DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. ne iş yapar,
DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. nasıl olunur,
DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. maaşı,
DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. çalışma koşulları,
DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. meslek tanımı,
DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DİŞ PROTEZ TEK. / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEK. ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Diş Protez İmalat İşçisi ve Tamircisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Diş Protez Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir