DİŞ PROTEZCİSİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DİŞ PROTEZCİSİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DİŞ PROTEZCİSİ

 


 
Diş Hekiminin kontrolü altında, diş hekimince kendisine verilen ölçülere göre hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan ve düzenleyen, protez ve diş köprülerini tekniğine uygun olarak yapan kişidir.    
 

 

   
 
–     Diş hekimince alınan ağız kalıbı üzerine, alçı ile suyu karıştırarak hamur yapar. Hamuru kalıp üzerine yerleştirir ve kaynatarak sertleştirir,
–     Alçı kalıptan akriliği çıkarır,
–     Dişlerin, kalıba yerleştirilmesinde diş hekimine yardım eder,
–     Provadan gelen dişleri mumlayarak, diş eti şeklini verir,
–     Dişleri mum kalıbın yerine plastik kalıba geçirir (mufta safhası),
–     Kalıptan çıktıktan sonra, tesviye (fazlalıkların alınması) işlemini yapar,
–     Protez cilası yapar,
–     Kırılan protezleri tamir eder,
–     Kron köprü yapar,
–     Çarpık dişlerin düzeltilmesi için gereken malzemeleri hazırlar (bağlama kanalları),
–     Kullandığı aletlerin bakımını yapar.
 

 


 
Elektriksiz el aletleri (pense çeşitleri, makas, testere vb.), elektrikli aletler ve makineler, kıymetli ve kıymetsiz metal alaşımları, alçı, mum, porselen tozları, cila, plastik vb.
 

 


 
Diş protezcisi olmak isteyenlerin;
–     Normal bir genel yetenek düzeyine,
–     El ve gözü uyumlu kullanabilme,
–     Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneklerine,
–     Renk algısına,
–     Estetik görüşe sahip olmaları,
–     Kimyasal maddelere ve toza karşı alerjisi olmaması gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Diş protezcileri, diş atölyelerinde görev yaparlar. Çalışma ortamında kimyasal maddelerle, alçı ve porselenle çalışıldığından aşırı toz ve koku vardır. Birinci derecede malzeme ve aletlerle çalışırlar. Zaman zaman diş hekimleri, diş teknisyenleri ile etkileşim halindedirler. Çalışmasını haftanın her günü tam zamanlı olarak yürütür. Hafta sonu çalışması da söz konusu olabilir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Çalışma alanları, diş laboratuarları, özel diş klinikleri ve hastanelerdir. Meslekte iş bulma olanağı fazladır. Usta unvanını alanlar kendi adlarına işyeri açabilirler.
 

 


 
Yeterli sayıda müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde diş protezciliğine yönelik eğitim programı düzenlenebilmektedir.
Ayrıca, mesleğin eğitimi teknisyenlik düzeyinde sağlık meslek liselerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
–     En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
–     14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
–     Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
–     Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.
 

 


 
Diş protezcisi mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 4 yıldır. Bu merkezlerde teorik eğitim, işyerlerinde ise uygulamalı eğitim verilmektedir.
Çırak öğrenciler teorik eğitimde Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Kooperatifçilik, Toplam Kalite Yönetimi gibi genel bilgi dersleri ile Teknik Resim, İş Güvenliği, Meslek Resmi, Meslek Bilgisi, Maniplasyon, Malzeme Alet Bilgisi gibi meslek dersleri alırlar.
 

 


 
–     Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Diş protezcisi mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.
–        Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması  zorunludur.
BENZER MESLEKLER: Diş Protez Teknisyenliği, Diş Protez Teknikerliği.
 
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Aday çırak ve çırak öğrencilere, eğitimleri süresince, asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere işverenlerce ücret ödenmektedir.
Kamu kesiminde çalışanlar, asgari ücretin, yaklaşık olarak 2-3 katı tutarında ücret almaktadır,
Özel işyerlerinde çalışanların ücreti ise, işyerinin yapısı elemanın beceri ve deneyimine göre değişiklik göstermektedir.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
     , eğitim , meslek , yapar , çırak , çıraklık , protezcisi , alçı , protez , usta , meslekte , işyeri , teorik , bilgisi , ücret , işyerlerinde , çalışma , süresi , eğitimine , mesleki
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DİŞ PROTEZCİSİ olabilir,
DİŞ PROTEZCİSİ mesleğinin zorlukları,
DİŞ PROTEZCİSİ nerelerde çalışabilir,
DİŞ PROTEZCİSİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DİŞ PROTEZCİSİ nedir,
DİŞ PROTEZCİSİ ne iş yapar,
DİŞ PROTEZCİSİ nasıl olunur,
DİŞ PROTEZCİSİ maaşı,
DİŞ PROTEZCİSİ çalışma koşulları,
DİŞ PROTEZCİSİ meslek tanımı,
DİŞ PROTEZCİSİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DİŞ PROTEZCİSİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Diş Protezcisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Diş Sağlığı Eğitmeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir