DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI

 


İhracat ve ithalat işlemleri konusunda çalışan kişidir.      
 
 

 


 
Dış ticaret meslek elemanı, uluslararası mal alım-satımı için bağlantılar kurulması, gerekli sözleşmelerin yapılması için gerekli çalışmalarda ara eleman olarak görev yapar,
–        Yurt dışından satın alınan malların zamanında gelmesi için işi sürekli olarak takip eder,
–        Yurt dışına satılacak malların (ihraç mallarının), gideceği ülkedeki firmaya zamanında ve istenilen şekilde teslimi için gereken işlemleri yapar,
–        Yurt dışından alınan malın bedelinin sözleşmeye uygun olarak ödenmesini ve yurt dışına satılan malın parasının da zamanında alınmasını sağlamaya çalışır,
–        Dışalım ve dışsatımla ilgili yasa ve yönetmelikleri sürekli izler.
 

 


–        Bilgisayar,
–        Hesap makinesi,
–        Diğer büro malzemeleri,
–        Yasal mevzuat ve uygulama dokümanları.
 

 


Dış Ticaret Elemanı  olmak isteyenlerin;
–        Sosyal bilimlere özellikle ekonomiye, ticaret ve büro işlerine ilgi duyan,
–        Ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi,
–        Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını etkileyebilen,  
–        Girişimci 
kimseler olmaları gerekir.
Yabancı dil ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı artıran etkenlerdir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Dış ticaret elemanları büroda çalışırlar. Zaman zaman iş takibi için seyahat etmeleri gerekebilir. İş genellikle oturarak yürütülür. İthalat-ihracat işiyle ilgili işletmelerde görev alanlar gümrüklerde de iş takibi yaparlar.
 
 

 


 
Dış ticaret önlisans programından mezun olanlar Maliye Bakanlığı, Gümrük Müşteşarlığı ve bağlı birimlerinde görev alabilirler. Ayrıca, meslek elemanları ithalat-ihracatla uğraşan tüm işyerlerinde iş bulabilirler. Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma sorunu yoktur. Bankaların kambiyo bölümü meslek elemanlarının çalışabileceği yerlerdir. Avrupa Birliğine girildiğinde bu meslek elemanlarına olan talebin artacağı düşünülmektedir.
 
 
MESLEK  EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER   
 
Mesleki eğitim çeşitli üniversitelere bağlı Meslek Yüksek  Okullarının ‘Dış Ticaret” programında verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–        Meslek liselerinin A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen ) , Bankacılık, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu) , İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Sigortacılık, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Bilgisayarlı Muhasebe bölümlerinden mezun olanlar ve Ticaret Liselerini Kol Ayrımı Olmadığı Dönemde bitirenler “Dış Ticaret” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
–       Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda tercih listelerinde ilgili programa yer vermişlerse açık kalan kontenjanlara göre ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için ÖSS Sınavında yeterli EA-1 (Eşit Ağırlık-1) puanı almak gerekmektedir.
 

 


 
Eğitimin süresi 2 yıl olup, teorik ve pratik olarak sürdürülür. Mezuniyet için 30 işgünü staj zorunludur. Uluslararası Ticarette Temel Kavramlar, Genel Muhasebe, Hukuka Giriş, Ekonomi, Temel Bilgi Teknoloji Kullanımı, Ticari Matematik, İş Hukuku, İthalat ve İhracat Mevzuatı, Ticaret Hukuku, Türkiye Ekonomisi, Uluslararası İktisat, Dış Ticaret Muhasebesi, AB- Türkiye İlişkileri, Gümrük Birliği ve Gümrük Rejimleri, Kambiyo Mevzuatı, Finanasal Yönetim, Dış Ticarette Bilgisayar Uygulamaları ve  Uluslararası Pazarlama,  gibi dersler görülür.
 
 

 


 
“Dış Ticaret ” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, “Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, İktisat, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme-İktisat, Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
 
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
 
Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenci kredisinden yararlanabilmektedirler.
–        Kamu kurumlarında istihdam edilenler 657 sayılı Kanuna göre belirlenen ücreti alırlar.
–        Eğitim sonrası kazanç kişinin yeteneği ve işletmenin yapısına göre asgari ücretin 2-5 katı arasında değişmektedir.
 

 


 
 
–        İlgili eğitim kurumları,
–        Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , ticaret , meslek , uluslararası , işletme , eğitim , türkiye , yurt , ithalat , bilgisayar , lisans , gümrük , bilgi , sınavsız , iktisat , ihracat , bankacılık , zamanında , mezun , muhasebe
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI olabilir,
DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI mesleğinin zorlukları,
DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI nerelerde çalışabilir,
DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI nedir,
DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI ne iş yapar,
DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI nasıl olunur,
DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI maaşı,
DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI çalışma koşulları,
DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI meslek tanımı,
DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Dış Ticaret Meslek Elemanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Dış Ticaret Ofis Hizmetleri Elemanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir