DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI)

 


 
İnsanların yeterli, dengeli ve sağlıklı bir biçimde beslenebilmeleri için yemek listelerinin hazırlanması, yiyeceklerin sağlığa uygun bir şekilde pişirilip sunulması konusunda çalışan, varolan besin kaynaklarının ekonomik ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan ve bu konularda bireyi ve toplumu bilgilendiren meslek elemanıdır.          
 

 


 
–        Besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması sırasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini inceler,
–        Toplumun yanlış beslenme alışkanlıklarını saptar. Yetersiz ve dengesiz beslenmenin yol açtığı sağlık sorunlarına karşı önlemlerin alınmasını sağlar,
–        Besin analizlerini yapar,
–        Diyet ürünleri geliştirir,
–        Çeşitli hastalık durumlarındaki birey ve gruplar için hastalık durumlarına uygun diyetleri planlar,
–        Toplu beslenme yapılan kurum ve kuruluşlarda beslenme ilkelerine uygun hizmetin verilmesini sağlar. Besinlerin satın alınması, hazırlanıp pişirilmesi, saklanması ilkelerini belirler ve uygulanmasını sağlar,
–        Toplumu ve bireyleri sağlıklı ve ekonomik beslenme yöntemleri konusunda eğitir,
–        Eğitim materyallerini hazırlar.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
–        İlgili dokümanlar,
–        Tıbbi ölçüm ve kontrol cihazları.
 

 


Diyetisyen olmak isteyenlerin;
–        Fen bilimlerine, özellikle kimya ve biyolojiye ilgili ve bu konularda başarılı,
–        Başkaları ile işbirliği yapabilen,
–        İnsanlara yardım etmekten hoşlanan,
–        Dikkatli,
–        Sorumluluk sahibi  
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Diyetisyenler hastanelerde, okullarda, yurtlarda, fabrikalarda görev yaparlar. Görev yeri temizdir. Ancak, mutfak denetimi yaparken, nemli ve kokulu ortamda çalışmak durumundadır. İş genellikle oturarak yürütülür. Diyetisyenin ilişkide bulunduğu kişiler görev yaptığı kuruma göre değişir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Diyetisyenler;
–        Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında,
–        Koruyucu ve eğitici diyetisyen olarak, halk sağlığı hizmetlerinde,
–        Klinik diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında ve yataklı tedavi kurumlarında (enfeksiyon, şişmanlık, şeker ve kalp hastalıklarının tedavilerinde ve rehabilitasyonda özel diyetler hazırlarlar) çalışabilirler. Ayrıca;
–        Toplu beslenme yapan kuruluşlarda, besin üretimi yapan kuruluşlarda,
–        Özel beslenme ve spor merkezlerinde görev alabilirler.
 
 

 


 
Diyetisyenlik (beslenme uzmanlığı) eğitimi ülkemizde, çeşitli üniversitelere bağlı fakülte ve yüksekokulların “Beslenme ve Diyetetik” bölümünde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Bu bölüme girebilmek için, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yükseköğretim için (4 yıllık) yeterli “Sayısal (SAY-1)” , sağlık bilimleri fakültesi için yeterli “Sayısal (SAY-2)” puan almak gerekmektedir.
 
 

 


 
–        Beslenme-diyetetik programının eğitim süresi 4 yıldır.  
–        Lisans düzeyindeki eğitim süresince; Türk Dili ve Edebiyatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil gibi derslerin yanı sıra, Temel Kimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Fizik, Matematik, İstatistik, Psikoloji, Sosyoloji, Biyoistatistik, Beslenme Biyokimyası, Beslenme İlkeleri ve Besinler, Fizyoloji, Anatomi, Besin Mikrobiyolojisi, Kişisel ve Toplumsal Sağlık, Aile Planlaması, Toplum Beslenmesi, Beslenme Hastalıkları Epidemiolojisi, Besin Kimyası ve Analizi, Ana-Çocuk Beslenmesi, Kurum Beslenmesi, Besin Kontrolü ve Yönetim Ekonomisi gibi dersleri alırlar.
 

 


 
–        Başarılı öğrenciler, diyetisyenliğin yanı sıra Beslenme Bilimleri, Diyetetik, Toplu Beslenme Sistemleri, Biyokimya, Anatomi, Halk Sağlığı ve Metabolizma dallarında lisans üstü eğitime devam edebilirler,
–        Hastanelerde birden fazla diyetisyen bulunması halinde baş hekimlikçe diyetisyenlerden birisi şef olarak görevlendirilebilir.
BENZER MESLEKLER: Halk sağlığı gıda uzmanlığı, halk sağlığı hemşireliği, ev idaresi ve aile ekonomisi uzmanlığı.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–        Eğitim süresince öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen krediden ve çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler.
–        Kamu kesiminde görev alan diyetisyenler, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar.
–        Özel sektörde ise deneyim, işteki pozisyon ve işletmelerin yapısına göre ücret, geçerli asgari ücretin 4-5 katı civarında olabilmektedir.
 

 


 
·       İlgili Eğitim Kurumları,
·       Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
·       Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
beslenme , besin , eğitim , meslek , diyetisyen , sağlık , sağlığı , halk , uzmanlığı , toplu , beslenmesi , diyetisyenler , kuruluşlarda , kurumu , sağlar , merkezi , danışma , ilkeleri , süresince , lisans
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) olabilir,
DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) mesleğinin zorlukları,
DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) nerelerde çalışabilir,
DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) nedir,
DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) ne iş yapar,
DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) nasıl olunur,
DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) maaşı,
DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) çalışma koşulları,
DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) meslek tanımı,
DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

DİYALİZ TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Diyetisyen (Genel) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir